Jump to content

Рейтинги на българските телевизионни предавания

hacky

Recommended Posts

On 12/2/2022 at 11:38 PM, gboy said:

Второ и далеч по-важно - не можеш да оставиш граждани на страната ти без да им поднасяш инфо и да ги оставяш да се информират от чужди източници. Естествено, че телевизията на България трябва да доставя информация на своите граждани, а не да ги остави на радиа и телевизии от съседна Турция. 

Принципно съм съгласен с теб, че е ок да ги има новините на турски, обаче ако искаме това да работи трябва да се промотира повече и по-адекватни медии, поне някакви на местно ниво по Родопите и Делиормана, да правят такива емисии и най-вече интернет сайтове с новини от България на турски. Защото към момента истината е, че както други в темата казаха, много от турскоговорящите не знаят, че тези новини ги има или пък знаят, но просто се информират на български така или иначе в нета (по-младите хора). 

А турски ТВ и радиа… тук е малко по-комплексно, но те като цяло не се вълнуват грам от България и не отразяват почти нищо от нея, поне големите турски медии. Единствено одринските регионални сайтове и ТВ пускат понякога информация за ордите тълпи от БГМама дето ходят уикенда да изкупят праха за пране и зеления лук или като стане проблем на границата (убития полицай), но като цяло до там. Отделно българските турци говорят език/диалект, дето е меко казано различен от турския, говорен и писан по турските медии. Това и batistaheel го е разправял във форума, но си е факт. Та освен ако специално не са учили книжовен турски (има такива, по Кърджали в училищата се преподава принципно), масовката от тях не може или поне не й е с лекота разбирането на турския дето говорят по NTV или CNN Türk. Съответно остава маргинализирана и от двете страни на границата, което само по себе си е лошо, но и не значи, че има непосредствена заплаха “опасни идеи” да се прокрадват. 

Но понеже принципно аргументът дето и ти засягаш с опасните идеи е валиден, по-важно е мега патриотите да се борят НЕ срещу 10-минутната турска емисия по БНТ, а да взимат мерки и да вкарат мисъл кой как управлява процесите във вероизповеданията и защо хора от съдебната власт или службите открито казват, че заловените мигранти говорели “сирийски език”, особено като се има предвид, че в типичната група заловени 1/3 са афганци, 1/3 мароканци и евентуално другата 1/3 от Сирия. А сириец и мароканец с образователно ниво “пеша към Европа” в общия случай не могат да се разберат помежду си, за афганеца дори няма смисъл да коментирам. 

Иначе страхотно включване на Jericho в темата, евала за споделянето на информация очевидно от кухнята. 

On 12/2/2022 at 2:49 PM, Huskarl said:

Като човек, който има интерес към музиката, движи се в българския ъндърграунд и познава редица музиканти, много ми се ще да видя пластмасовата консуматорска дупка „Гласът на България“ най-накрая да потъне и дълго време да няма певчески реалитита. Поне докато на уважаемите телевизионни продуценти не им светне каква точно трябва да е целта на този тип предавания. Макар че тук изцяло се следват международните тенденции. Така че спасение няма. Единственият вариант е хората да се усетят и да спрат да гледат и да се връзват на подобни експлоататорски машини за пари, от които българският музикант не печели нищо.

Иначе логично БНТ никъде ги няма. Според мен умишлено се показват такива резултати, за да се бутат частните телевизии. Ясно е, че в БНТ винаги ще се толерират по-нишови и некомерсиални продукти (както и трябва да бъде), но със сигурност гледаемостта там е по-висока от представената.

Вчера преди мача погледах малко от финала и останах потресен. :D Едно на страна миналогодишната победителка, която казах, че няма през живота си да има хит, а тя май няма дори издадена песен? Максимума и е, ако Галена я уреди да има няколко песни в Планета фолк. Няма как да създадем звезда и това е ясно. Не става само с пеене, трябва и визия, и харизма. А тук го удряме на пеене на някакви носталгични и прочувстващи песни, които да накарат емигрантите в чужбина да пуснат СМС или някой просълзен пенсионер. Ето, момичето, което спечели - пее много хубаво и.. до там. Максимума и ще бъде да я викнат с Крисия да пеят в дует "Детска планета" на откриването на някоя детска градина. Съпостави нея с този ръст и Дуа Липа примерно. Как да стане? :D 

Бай Джерико, хвала за поста ти, личи си, че разбираш от тази материя и добре използваш термините. Да не би да си колега журналист? Спомням си, че през последната година в СУ ни натягаха сериозно да изучаваме предметите "Реклама и маркетинг" и "Рекламни агенции и маркетинг стратегии", но аз имах интереси в други насоки и беше мъка да изготвям проекти по тях:(

Имам един въпрос към теб: Защо родните телевизии вече избягват да налагат нови реалити шоута в ефира? Преди постоянно залагаха на нови вариации с цел да заинтригуват зрителя, а сега само преповтарят отдавна втръснали шоута като "Като две капки вода", "Маскирания певец", "България търси талант" и "Гласът на България". Ясно е, че тези шоута имат своята фен база, но не намалява ли тя с времето? Каква мотивация имат обикновените зрители да гледат 10-20 сезона на шоу с един и същ регламент, където единствената разлика между сезоните е смяната на играчите в тях?

Edited by The Best
1 minute ago, The Best said:

отдавна втръснали шоута като "Като две капки вода", "Маскирания певец", "България търси талант" и "Гласът на България".

Чакай сега, Певец-а е със "само" 3 сезона. Чак пък толкова втръснало не е. Другите са с по десетина сезона...

Смятай колко ми е досадило, щом съм останал с впечатление, че вече са направени поне десет сезона:D Явно Халваджиян има мегдан за поне още 7-8 сезона на това шоу.

@MJ23, не само визия и харизма. Буквално ти трябва една цяла индустрия, която да работи за теб, иначе нямаш шанс. Казано по нашенски, понеже сме в BWC, трябва ти и постоянен и дългосрочен букинг. Реалити форматите не действат така. Те те използват докато си им интересен, после ако спечелиш ти дават някакви скромни пари и те изхвърлят като носна кърпичка. С това автоматично те забравят и зрителите, и медиите, защото вече са се насочили към новия сезон. А пък в „Гласът на България“ е още по-зле. Там умишлено светлините на прожекторите са насочени не към участниците, а към четиримата от журито. Буквално те са най-важните в предаването, а певците са им като притурка. В X-Factor беше по-добре. Там поне финалистите имаха шанс да подпишат с Вирджиния. Вярно, говорим за сделка с дявола, но когато зад гърба ти стои лейбъл на световно ниво с целия си мениджмънт, ПР, букинг агенти и международни клонове, тогава вече машината работи за теб. Затова днес все още знаем кои са Дара, Михаела Маринова, Гери-Никол, Тита, Славин Славчев и кой ли още не (без да коментираме качеството на музиката им), а от „Гласът на България“ не помним никого.

За победителката от миналата година нищо не мога да кажа, но имам наблюдения над Джейми Рашед, който май участваше в същия сезон. Веднага след приключването на сезона, с групата му Caliberty отлетяха за Щатите и записаха албум, който излезе тази година. И между другото парчетата звучат много стабилно за стила си. В момента Caliberty разпродават големите клубове в София, а това за рок група е постижение. Само че няма да ги видиш в телевизията, защото вече не са на дневен ред, не са интересни. Същото ще се случи и с участниците от тази година. 

• Upvote 2
1 hour ago, The Best said:

Бай Джерико, хвала за поста ти, личи си, че разбираш от тази материя и добре използваш термините. Да не би да си колега журналист? Спомням си, че през последната година в СУ ни натягаха сериозно да изучаваме предметите "Реклама и маркетинг" и "Рекламни агенции и маркетинг стратегии", но аз имах интереси в други насоки и беше мъка да изготвям проекти по тях:(

Имам един въпрос към теб: Защо родните телевизии вече избягват да налагат нови реалити шоута в ефира? Преди постоянно залагаха на нови вариации с цел да заинтригуват зрителя, а сега само преповтарят отдавна втръснали шоута като "Като две капки вода", "Маскирания певец", "България търси талант" и "Гласът на България". Ясно е, че тези шоута имат своята фен база, но не намалява ли тя с времето? Каква мотивация имат обикновените зрители да гледат 10-20 сезона на шоу с един и същ регламент, където единствената разлика между сезоните е смяната на играчите в тях?

След провалените ми престои в чужбина, от които се върнах беден, болен и без образование, бутнах една журналистика във ФЖМК и от тогава изграждам една горе-долу (в момента - долу) стабилна телевизионна кариера.

Отговора на въпроса ти е много прост: Никой не иска да дава пари, чуек. Едно ново риалити шоу, требва да платиш лиценз, да построиш сет, да търсиш персонал, да се чудиш, аджеба, дали некой ще го гледа. Никой не иска да се набутва. А ако например, се осмелиш да измислиш нещо напълно ново, те режат, че "това не е вече доказано, че работи някъде по света" и ядеш хуя.

Изброените ги повтарят, по една проста причина. Не са втръснали на хората, и ги гледат като луди. Особено Капките.

А като какъв работиш в медиите ?

Иначе маскираният певец се приема много добре от публиката. Капките също са много гледани.

Edited by Mmx

Капките са гледани, да. Аз лично нямам изпуснат епизод. НО... 10-11 сезона се имитират 95% все едни и същи певци, че даже и едни и същи песни. Мадона, Лили Иванова, Емил Димитров, Шер, Миро и т.н. 10-15 образа се повтарят всеки път. Отделно, че по всички предавания на арменците се въртят все едни и същи 15-20 човека. Очаквам следващите капки да се с хората, които бяха на гости на Шоуто на Рачков, то беше с друго има, ама все тая.

• Upvote 2
ShiningWizard

Тия имитации, избрани случаен принцип, ако бяха истински, щеше да има доста интересни попадения. Представете си на някаква тъпа чалга кифла да ѝ се беше паднала да имитира Джонатан Дейвис от Korn. 

• Upvote 1
2 minutes ago, ShiningWizard said:

Джонатан Дейвис от Korn. 

Няма шанс. Този(ироничен тон) едва ли са го чували, пък камо ли да купят правата върху песните.

• Upvote 2

Мммдаа, прав си. Калин Врачански го е имитирал. И аз съм го гледал, ама явно не го помня, като го видях се сетих.

• Upvote 2

Калин Врачански имитираше вокалиста на Корн.

п.п. Кабаков ме изпревари.

Edited by VSB
  • Upvote 2
  • 1 month later...