Jump to content

Левичар ли сте?

Bobotsi

31 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Днес е световният ден на левичарите и ми стана интересно има ли други такива потребители. Темата е със статистическа цел, но ако искате тролете, не мога да ви спра.

Edited by Bobotsi
Chicky Ricky

По принцип основната ми ръка е дясната, но мога да правя и други неща с лявата. Само още не съм писал с нея. 

Edited by Chicky Ricky
Mariyan01

Не знам какво означава амбидекстър, но аз пиша и ям с лява ръка, дясната ми е по силна с нея хващам ножица и хвърлям каквото и да е, май съм някакъв сбъркан.

Първоначално съм бил левичар, но в ранните ми години са ме накарали някак си с някакви трикове да стана десничар. 

Даже по едно време можех да пиша и с двете ръце. Едната като се измореше смянях на другата.

Е да ама вече съм десничар. 

Единствено ритам с левият крак. 

Edited by BAITO6O
THE ENEMY

Дясната ми ръка е по-силна, но от чаве ритам с левия крак, нямам идея какъв се водя, срещал съм само още един човек който е като мен в това отношение.:D 

jobber91

Левичар съм, сутринта видях статията в днес.бг. Там пише, цитирам:

"При тях по-често се проявяват алергии, мигрени, безсъние, заекване, дислексия.

Вероятността леворък индивид да стане алкохолик е три пъти по-голяма от обичайното"

Всичко при мен е вярно - имам един куп алергии, често ме боли глава, трудно заспивам, като дете имах проблеми с говора, и съм застрашен да стана алкохолик, защото всеки ден пия.

Не, не съм гей.

Гост

Junior потребител

Потребител

Супер потребител

V.I.P

Модератор

Администратор

Директор

Just a fan

Понякога лъскам мартака с лявата ръка, за да се усеща все едно не го правя аз. Брои ли се?

raquishi

Левскар съм, да.🥲

Иначе пиша и ям с дясна ръка, но ритам с ляв крак. Като малък съм посягал с лявата ръка, но са ме отучили. Може би затова пиша хипер грозно. 😂

Тъй като явно много хора не знаят какво точно е левичар, ще ви обясня. Първо няма значение с кой крак ритате, става въпрос за доминантната ви ръка. Всеки може да прави някакви неща със слабата ръка (освен ако не си инвалид), но това не го прави десничар или левичар. Много погрешно е да се смята, че зависи само от писането, тъй като това не е нещо което се губи с времето. Всеки човек може да се научи да пише добре и с двете ръце с много тренировки, но никога няма да може да пише еднакво добре, винаги с едната ще е по-лесно. Самите мозъци на левичарите работят по-различно от тези на десничарите. Този признак се определя още в утробата на майката. 

Само 10% от населението на света са левичари и никой не знае със сигурност как точно се получава тази аномалия. Дълго време съществуваше популярна теория, че десничарите използват повече лявото си полукълбо, а левичарите - дясното. Скорошни изследвания я опровергаха, като се смята че левичарите използват части и от двете си полукълба едновременно. Смята се, че това е причината повечето левичари да са креативни и да имат интерес към изкуството. Ако потърсите любимият си певец или актьор, най-вероятно е левичар. Хитлер също е бил левичар... бил e и художник.  На мен винаги ми е било интерсно как толкова много известни личности са левичари включително и някои от най-разпознаваемите политици в последните 50 години.

Учените вярват, че левичарството се унаследява по някакъв начин, като при близнаците има огромен шанс, ако едното дете проявява този белег, другото също да е левичар.

Понякога има и лека дискриминация към нас, защото много уреди са направени за десничари. Има и някои хора от по старото поколение които много не разбират какво е това и мислят, че си сбъркан. Докато бях в детската градина ми се караха че ям с лявата ръка и все ми казваха "Опитай с дясната де, не се прави така". Когато лелката минаваше покрай мен ровех нещо с лъжицата или вилицата и се правех, че ям, но като не гледаше бързах да се нахраня както си мога. :D @jobber91 може да сподели случвало ли му се е нещо подобно.

14 minutes ago, Bobotsi said:

.

Понякога има и лека дискриминация към нас, защото много уреди са направени за десничари. Има и някои хора от по старото поколение които много не разбират какво е това и мислят, че си сбъркан. Докато бях в детската градина ми се караха че ям с лявата ръка и все ми казваха "Опитай с дясната де, не се прави така". Когато лелката минаваше покрай мен ровех нещо с лъжицата или вилицата и се правех, че ям, но като не гледаше бързах да се нахраня както си мога. :D @jobber91 може да сподели случвало ли му се е нещо подобно.

Тая лелка да го духа. Всеки да си яде както му е удобно.

Chicky Ricky
42 minutes ago, Bobotsi said:

Хитлер също е бил левичар... бил e и художник.  

И едно мадо е имал.

• Haha 4
2 minutes ago, Chicky Ricky said:

И едно мадо е имал.

Специално проверих, било е лявото.

Metzgermeister

Пиша с лявата ръка. Почеркът ми е ужасен, независимо дали пиша ръкописно или печатно, но ако пробвам с дясната, все едно ме караш да пиша с крак или с гъз - все едно да се уча наново да пиша. То като цяло не ми се и налага да пиша с химикал и молив от години - откак не съм студент, пиша или на компютър, или на телефон, като при първото ползвам и двете ръце, но при второто - предимно дясната (на Нокията, де, но на смартфона също ми е трудно да пиша с две ръце, защото и така не уцелвам клавишите).

Виж, чекиите си ги бия с дясната ръка, а когато шофирам, не чувствам нужда да карам кола с десен волан и скоростният лост да ми се намира отляво.

Краката и двата са ми леви - в малкото случаи, в които съм се опитал да ритам, или не уцелвам топката, или успявам, но после падам по гъз :D 

Ръкуването обикновено го правя с дясната, между другото, така че да внимавате, ако се срещнем и се стигне дотам :wank: 

• Upvote 3

Posted (edited)
28 minutes ago, Metzgermeister said:

Виж, чекиите си ги бия с дясната ръка, а когато шофирам, не чувствам нужда да карам кола с десен волан и скоростният лост да ми се намира отляво.

Доминиращата ръка не оказва никакво влияние на шофирането, нещо като ползването на мишката на компютъра.

Резултатите във въпросника леко ме изненадват. :D

Edited by Bobotsi
ТНЕ DEADMAN

Некои хора използват понятието "левичар" за да изразят политическите си виждания, а некъде до началото на тоя век за хора с доминантна лява ръка се викаше грешно "левак". Като цяло през соца е вменена доста силно представата, че да си левичар/левак е нещо грешно и дефектно, подобно на разбирането за мъж с дълга коса например. А всъщност супер много хора са левичари и изобщо не вярвам на тва за 10-те процента. Вероятно е стара статистика или просто грешна (а може би пропагандна?). Аз лично от малък си пиша и ям с лява ръка. Ритам с ляв крак, единствено тупаницата ми е по-силна и точна с дясната ръка, не знам що. Но обикновено за да не стават грешни интерпретации дали говоря за политика или за по-доминантна ръка, обичам да уточнявам, че съм крайнодесен левичар ;)

• Upvote 2

[img]http://slam.canoe.ca/WrestlingImagesU/taker2.jpg[/img]

THE ENEMY
28 minutes ago, ТНЕ DEADMAN said:

Като цяло през соца е вменена доста силно представата, че да си левичар/левак е нещо грешно и дефектно, подобно на разбирането за мъж с дълга коса например.

Култовото е, че дори Карл Маркс е бил с дълга коса.:D

• Upvote 1
  • Haha 2
3 hours ago, ТНЕ DEADMAN said:

А всъщност супер много хора са левичари и изобщо не вярвам на тва за 10-те процента. Вероятно е стара статистика или просто грешна (а може би пропагандна?).

Не е стара статистика. Подобни проучвания се правят постоянно, като процентите варират между 10 и 12. Това което казваш за социализма е вярно, с тази разлика че не са правели преброявавия и не са си водили статистика, точно защото се смята за дефект.

Не мисля, че има "супер много" такава хора, по-скоро хора които си мислят че са такива. :D

jobber91
16 hours ago, Bobotsi said:

Понякога има и лека дискриминация към нас, защото много уреди са направени за десничари.

Дискриминация чак не съм усещал, но нека отбележа, че с дясната си ръка мога всичко, с изключение на писането.

Дори не се сещам за уред, предназначен за десничари... ако вземем за пример компютърната мишка - мога да я управлавам и с двете ръце.

• Upvote 2

При мен доминантни са лявата ръка и левият крак. Това особено си личи в спортовете. Даже в университета като тренирах фехтовка ползвах лява ръка и ме гледаха като някакъв бог, понеже за десничар е трудно да се дуелира срещу левичар. :D

Иначе пиша с дясната ръка, понеже ми даваха много зор в началото, та явно съм се поддал. Свиря на китара, но също предназначена за десничари, понеже на времето като започнах да ходя на уроци, в школата нямаше китара за левичари (реално просто трябва на една обикновена китара да ѝ се обърнат струните, ама в школата имаше само една китара по това време). Сега обаче съм благодарен, че съм се научил така, понеже на пазара за музикални инструменти китарите за десничари са повече и са по-евтини. А за някакви неща като мишката на компютъра даже не съм се замислял, че по принцип са за десничари.

Edited by Huskarl
1 minute ago, Huskarl said:

Свиря на китара, но също предназначена за десничари, понеже на времето като започнах да ходя на уроци, в школата нямаше китара за левичари (реално просто трябва на една обикновена китара да ѝ се обърнат струните, ама в школата имаше само една китара по това време).

Или ако си Albert King или Doyle Bramhall II, просто обръщаш китарата на обратно и свириш така. :D

• Upvote 3
4 minutes ago, neshev said:

Или ако си Albert King или Doyle Bramhall II, просто обръщаш китарата на обратно и свириш така. :D

Е да, то и Джими Хендрикс така е свирил. Басистът на Kyuss - Scott Reeder - също. Даже в едно интервю обясняваше как по този начин било по-ергономично. Имаше някаква логика в думите му, но пак ми се струват някакви извънземни тия хора. :D

Edited by Huskarl