Jump to content

Планинарство, походи, екопътеки, ветроходство

brayan_lotusrenault

Recommended Posts

brayan_lotusrenault
Posted (edited)

Здравейте, пичаги.
Понеже не видях такава тема в форума ми е интересно тези от вас, които имат опит в изкачването на планински върхове, походи, ходене по екопътеки и планинарство да разкажат за преживяването си, кой връх например е подходящ за начинаещи, дали трябва специална физическа подготовка, какви базови неща ,освен вода и някаква храна разбира се трябва да се носят и т.н.
Минавал съм няколко екопътеки и ми се иска да пробвам нещо по интересно и да си направя един поход до връх "Ботев" например.
А ако има и някой запален маняк тука, който е успял да премине този маршрут също би ми било интересно да чуя неговата история.

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Ком_–_Емине

Edited by brayan_lotusrenault

tumblr_mt5clbqDxW1shmud4o1_400_zpspgav4j

Suffer-H
Posted (edited)

Не знам, мене ме е страх да ходя в гората заради Слави Клашъра, не искам да ме отвлекат извънземни или да ме изяде някой караконджул. Затова стой си у вас, да ти е мирно на главата, пущиняците да ходят в гората...

Шегата настрана, 2006-та с едни авери изкачихме на крак Витоша и се напихме като прасета в една хижа. Тогава бях млад добитък, но пък пушех цигари и ми се еба мамата. Като си в група трябва да се съобразяваш с другите, почиваш когато всички почиват, така че ако питаш мен, кардиото е най-важно за любителите на дългите походи. Вече за някакви специални умения, не мисля че ти трябват, не си катерач все пак. Също, никога недей да обикаляш дивото сам, или ако го правиш, трябва поне близките ти да знаят къде си.

Edited by Suffer-H

Ф.Н.Н.В.Ф.З.В.В.П.Н.Б.Р.С.

Lemmon-714

Задължително удобни туристически обувки или някакви други със стабилен грайфер, иначе могат да станат много неприятни контузии. 

И аз съм начинаещ ентусиаст, но следя този блог, където има много приятни описания на различни екопътеки и други места, като се вклюват и ориентировъчното времетраене на един преход, както и степен на трудност.

На Ботев все още не съм ходила, но мои познати са ми споделяли, че прехода е много труден и самата гледка при изкачването не е от най-впечатлеващите.

• Upvote 5
itzo1994

Черни връх е лесен за изкачване, само в края като стане по-тясно между камънаците трябва да се буташ между спрели насред пътеката лелки и всякакви други шматки.

Връх Дено в Рила също не е супер тежък за изкачване, а гледката е страхотна.

Екопътеката Искър-Панега е много хубава и поддържана, наблизо е и пещерата Проходна, та си струва за еднодневна екскурзия.

• Upvote 2
Chicky Ricky
1 hour ago, Suffer-H said:

Не знам, мене ме е страх да ходя в гората заради Слави Клашъра, не искам да ме отвлекат извънземни или да ме изяде някой караконджул. 

Може някоя мечка да те изяде например или съблезъб тигър. 

Suffer-H
9 minutes ago, Chicky Ricky said:

Може някоя мечка да те изяде например или съблезъб тигър. 

Няма проблем, има тука един съфорумец който спасява човешки животи, ще го взема него да ме пази.

• Haha 3

Ф.Н.Н.В.Ф.З.В.В.П.Н.Б.Р.С.

Himler

С моята атлетична физика съм аут до 10 минути при качване.

BAITO6O

Всичко трябва да се бетонира и да е курорт. А не некви ми ходят по чукари, планини и храсталаци за без пари. 

Като има бетон ще има ентъртеймънт и пари се харчат. 

Да на бетона, не на дърветата. 

ShiningWizard

Като се изкачвах за първи път, не вярвах, че са ми нужни специални обувки и след като се прибрахме от това приключение, маратонките ми заприличаха на Боби Ейнджъл след циганска свада.

Just a fan

Миналата седмица се прибрах пеша. Не е за мене тая работа.

• Haha 1
HeaDMaKeR™

Ходих до Боянския водопад миналата седмица, дроп, предполочитам плажа.

• Upvote 2
  • Haha 1

I wanted so badly to lie down next to her on the couch, to warp my arms around her and sleep.Not fuck, like in those movies.Not even sex.Just sleep together, in the most innocent sense of the phrase.But I lacked the courage and she had a boyfriend and I was gawsky and she was gorgeous and I was hopelessly boring and she was endlessly fascinating.So I walked back to my room and collapsed on the bottom bunk, thinking that if people were rain, I was drizzle and she was hurricane.

John Green, Looking For Alaska

Jack Bauer

Аз лично в последните няколко години съм си любител планинар. Нека поясня - не съм от хората, които ходят да спят по хижи и палатки. В никакъв случай. Мога да прекарам цял ден сред природата, ама след това искам да се прибера където има нормална чиста спалня, баня и тоалетна. Тия мизерии не са ми по вкуса.

Определено не съм ходил на всички места, но ще споделя опита си.

Ако искаш нещо лежерно и с не особени усилия, мога да препоръчам:

- Повечето пътечки из Родопите, особено в Смолянска обалста. Има само една Дяволска пътека, където човек се озорва повече, иначе Каньона на водопадите, екопътека Струлица са страхотни места където може да прекараш няколко часа в ходене без да се озорваш и да се насладиш на много приятна природа.

-Боянския водопад - не е нещо особено, но пък е добра идея за разходка в София, особено ако хванеш водопада като е пълноводен. Добра идея, ако не си си оставил колата на Боянската църква е да хванеш после една пътечка по обратния път, която отива до Драгалевския манастир и оттам си влизаш в София в Драгалевци.

-Пътеката между Бистрица и Железница е изключително лежерна и полегата, проблема е че в почивни дни там се изсипва половин София ако е хубаво времето.

- Рилските езера - може да идеш, докато не са ги съсипали съвсем, последно ходих 2018 и бяха започнали яко да се заблатяват. Това също е доста туристическа дестинация, има 2-3 места към края където е малко зор, но като цяло не е особено трудно. Моля всички да взимат лифта като ходят там, а не да дават пари на отрепките, които извършват превози с джипки, които допълнително замърсяват това хубаво място

- Някой горе спомена Искър-Панега, което е едно от най-тъпите места на които съм ходил, супер комерсиалната пътечка, която е на всичкото отгоре изкуствено направена и си личи че е такава и сякаш всички кифли са решили да ходят да се снимат там, защото е популярно. Ако иска човек истинска разходка из природата, не е това мястото

Ето и няколко върха, които са подходящи за начинаещи:

-Връх Мусала, положението тук е подобно на Рилските езера - през уикенда лятото ако отидеш си все едно в Мол Парадайс - цяла софия се е изсипала там и все ще видиш някой познат. А и защото е сравнително лесен като за връх, нищо че е най-високия.

-Черни Връх - без коментар, приятна разходка, пак много оживено

- Някой не толкова популярен на Витоша е връх Камен дел, дестинация която силно препоръчвам. Само трябва човек да стигне до Златните мостове примерно с колата (мисля че и автобуси ходят до там, но не съм ползвал) и след това имаш изкачване нагоре през приятни горски пътечки. Много повече го предпочитам пред маршрута за Черни връх, точно защото няма почти никакви хора по този маршрут, а и гледката от горе към София е много по приятна. 

-И нещо от Пиринска област - Връз Безбог, страшна красота, качваш се с лифта до хижа Безбог където е много красиво с езерото отпред, и след това имаш около час разходка до самия връх. Цялата област е много красива и отгоре имаш гледки към други пирински върхове, езера и цялата околност. Горещо препоръчавм за всеки който е в района на Банско лятото.

Сега по -трудните, които съм изкачвал:

1. Мальовица - определено една от трудните дестинации в Рила, хубаво е човек да си отдели целия ден, защото е 4-5 часа в посока ходенето, но по пътя има много красиви гледки.

2. Вихрен - очаквах да е по-труден, но аз минах и по по-лесния маршрут, а не по Кончето (цел за бъдещ преход). В общи линии само последния половин час си е ебал майката защото е стръмно нагоре. Най -много ме е яд че като го изкачих имаше кофти мъгла и не видях никаква гледка, но определено си струва предизвикателството.

3. И връх Ботев, който за мен заема първо място, не просто като изкачване, но и като най-физически предизвикателното нещо в живота ми. И този го изкачих по сравнително по-лесния път - откъм Априлци през хижа Плевен. Естествено не спах на хижата, а направих всичко за един ден. Изобщо не изглежда толкова труден и все върха ти се струва близо, но сякаш никога не го стигаш... определно е трудно изкачване и не бих препоръчал за хора в лоша физическа форма. Чувал съм, че от другата страна по Тарзановата пътека е още по-трудно. Не си и струва толкова гледката горе, цялата идея е да кажеш че си го изкачил. а хорат обичащи физически предизвикателства, силно препоръчвам, ако не си падате опаче по тях, има по-добри неща с които да си запълните времето ;)  

Ще добавя и още един трудничък маршрут - към хижа Явор, в района на Разлог и Банско. Поема се по една пътечка малко след Пирин голф хотела през гората и е 2 часа нагоре към хижата. Върви се през гората предимно, което е предимство че не те пече слънцето както ката се изкачват върхове, но пътечката си е стръмна. Обаче след тези 2 часа си струва когато стигне човек самата хижа, където първо че готвят много вкусно, второ че има уникална гледка към Пиринските върхове и трето че имаха няколко много гальовни и игриви котето с които да си поигра човек :D 

Ако се сетя друго интересно място, ще пиша пак, но това са основните за които се сетих.

Jack Bauer- CTU World Heavyweight Champion!

Himler
Posted (edited)

Седемте рилски,  ако сте в сравнително лоша физическа форма също не е пропърачоителна дeстинация.На слизане се отрепах два пъти, а след похода спах 10 часа като бебе.

Edited by Himler
Jack Bauer
13 minutes ago, Himler said:

Седемте рилски,  ако сте в сравнително лоша физическа форма също не е пропърачоителна дeстинация.На слизане се отрепах два пъти, а след похода спах 10 часа като бебе.

Човек, на седемте Рилски езера, ходя буквално ВСИЧКИ. Баби, деца, лелки, само се оглдеай ако ходиш пак. Всеки който има здраво работеки крайници може да ги изкачи. ДА, както казах има няколко трудни момента, но в общи линии си е супер.

Jack Bauer- CTU World Heavyweight Champion!

• 3 weeks later...
seekstah
On 5/20/2022 at 10:24 AM, BAITO6O said:

Всичко трябва да се бетонира и да е курорт. А не некви ми ходят по чукари, планини и храсталаци за без пари. 

Като има бетон ще има ентъртеймънт и пари се харчат. 

Да на бетона, не на дърветата. 

Стига ве лудаче, ти като ония еколозите в Postal 2 - burn a book, save a tree. 😁 Много си е яко по планини, хижи, диви плажове и бунгала. По планините са готини високите части и камънаците. Имаме и бая пещери и водопади в България. Централният Балкан е топ дестинация. 👍

jlny.gif