Jump to content

Комиксово предизвикателство `22 - 52 комикса! (Обобщението!)

gboy

Recommended Posts

След като миналата година изчетох над 40 комикса, тази година смятам да го направя традиция и да плющя по един на седмица 😎  Правя темата най-вече защото е доста мотивиращо да водиш подобен дневник и ти помага да не се отказваш. Още повече, като има с кой да си лафиш е по-забавно. :D Някой път може и да забатача и после да избухвам с по пет на седмица, случват се такива неща в зависимост от настроението. Ще гледам обаче да съм последователен в името на тематЪ.

She-Hulk-2004-2005-012-014.jpg

Остава си това, че всички са добре дошли да коментират, пцуат, питат и прочее. 

Edited by gboy

ShiningWizard

Между другото, ти у нас ли си купуваш комикси или си ги поръчваш от Амазон или друг уебсайт? Аз много искам да да си взема цялата колекция на определена история, но в България са изключително странни попадения. В Оринджа например има комикси за Джон Константин обаче всеки път не са в хронологичен ред, което обезмисля да си вземеш един волюм. Имам един волюм на Angel:After The Fall, но другите въобще ги няма в България, а в Амазон са безбожно скъпи. Има едно магазинче в София на Славейков, което често зарежда с безброй много комикси (уж са втора употреба, но нямат никакви забележки) и цените са по-нормални от тези в Ориндж, Сиела и т.н. Там попаднах на много силни комикси на Kick Ass и Midnighter и ми излезна 2 пъти по-евтино. Големият минус е, че те отварят само през уикендите и не винаги го правят. 

12 minutes ago, ShiningWizard said:

Между другото, ти у нас ли си купуваш комикси или си ги поръчваш от Амазон или друг уебсайт? Аз много искам да да си взема цялата колекция на определена история, но в България са изключително странни попадения. В Оринджа например има комикси за Джон Константин обаче всеки път не са в хронологичен ред, което обезмисля да си вземеш един волюм. Имам един волюм на Angel:After The Fall, но другите въобще ги няма в България, а в Амазон са безбожно скъпи. Има едно магазинче в София на Славейков, което често зарежда с безброй много комикси (уж са втора употреба, но нямат никакви забележки) и цените са по-нормални от тези в Ориндж, Сиела и т.н. Там попаднах на много силни комикси на Kick Ass и Midnighter и ми излезна 2 пъти по-евтино. Големият минус е, че те отварят само през уикендите и не винаги го правят. 

Къде точно е това магазинче ? В някой от безистените ?

ShiningWizard
4 minutes ago, HEIDENREICH said:

Къде точно е това магазинче ? В някой от безистените ?

Точно до Левъл Ъп бара е. Имат си и сайт даже, който предлага доставки. 

https://game-books.info/bg/

• Thanks 1

Това май е магазинчето на онзи пич - Ейдриън Уейн (псевдоним), дето едно време пишеше книги-игри :) 

----

Иначе няколко варианта са.

Първо да уточня какво е TPB или волюм, както го е писал @ShiningWizard . По принцип повечето комикси излизат в поредици и те са на отделни истории, които се развиват в рамките на 4-5-6 броя. Това са така наречените волюми и те са относително самостоятелни. Тоест една арка / история / епизод - както искате го наречете, но важното е, че са си завършени. Вярно е, че повечето случаи в тях се тийзват истории за следващия волюм, но нищо повече. Нещо като сезоните в сериалите - загатват се някакви неща за следващия сезон, но това е. Така че няма никакъв проблем да си ги четете на волюми, не е необходимо събирате цялата поредица. 

----

За покупките - има в озон, в orange, в https://www.justusnerds.com/ (от там не съм купувал) и със сигурност и на още места. Но са си скъпички, да. Затова отскоро лично аз предпочитам да си ги взимам дигитални от comixology.eu. Особено на таблетче е идеално, но съм чел и на лаптопи и нормален екран - повече от удобно си ми е. Едно време четях тонове комикси на екрана на монитора, свикнал съм. Изобщо не съм привърженик на идеята, че ако не е на хартия, видиш ли, не може. Даже в някои отношения е много по-удобно. На таблет например с gude view системата е много по-приятно отколкото да натискам книгата, белким видя картинката и със зор да не я скъсам. А в комиксолоджи има страхотни отстъпки и можеш да си вземеш неща за някакви супер дребни суми. Намаленията се следят лесно, защото имат цяла секция за това и се пускат всеки ден много неща. 

Ако искате безплатно - направо отивайте на https://readcomiconline.li/ - всичко е free, в относително добро качество и има от пиле мляко. Всякакви неща съм чел там. Доколкото виждам излизат и най-новите неща.

----

Иначе отскоро се издават достатъчно комикси и на български - през две седмици излиза колекцията на Marvel, а през другите две седмици - тази на Артлайн, която си е доста добра според мен. Артлайн като цяло издават доста комикси и то най-различни - европейски, от САЩ, включително и няколко български чат-пат. Други също почнаха, макар и плахо. Не сме като в нормалните страни в Европа, ама пак има раздвижване. Има и няколко ъндърграунд български комикси, които са много добри, но са си скъпи и се намират трудно. Анани Борисов прави много яки неща например. Това е тоя пич, дето рисува Тони Патето. Аракел също изглеждаха доста добре, надявам се скоро и тях да ги взема. 

----

Иначе в момента чета комикс за Джеймс Бонд, утре или тая вечер ще пиша за него :) 

1 КОМИКС ЗА 2022: JAMES BOND: HAMMERHEAD

814siiL90tL.jpg

Страшно съм доволен от началото на комиксовата година. Ако и на вас ви е писнало от хленчещата путка, която беше последният Бонд, и ако не ви се гледа следващият не-бял, не-мъж, не-бинарен, не-токсичномъжествен и всякакъв там "не-" 007, който ни подготвят, спокойно си намерете и прочетете "Хамърхед". Тук агентът на Йън Флеминг си е какъвто трябва - бие лошите, убива лошите, ебе лошите и после пак ги убива. Не хленчи, не циври, женкар е, мъжкар, не му дреме чии чувства ще нарани и спасява света с грамаден патлак (Фройд, Зигмунд Фройд!).

26598064._SX540_.jpg

Историята е в типичния стил за всички приключения на Джеймс Бонд - лошите плашат Лондон с ядрена ракета, нашият човек ги търси, намира и изтребва. С обрати, с фалшиви следи, с много екшън и с яки и харизматични персонажи. Както и трябва да бъде! Големият злодей (за ужас на SJW) е красива бяла жена, която Бонд в началото клати с кеф. А накрая насочи грамадно фалически-символистично-нам-си-кво оръжие към нея и го изпразни в огън и жупел, като така я изгори цялата. Това на фона на тонове кръв и жертви, изядени от акули наемни убийци и взривени циврещи хакерчета. О, и спаси двама чернокожи - мъж и жена 😱  , какъв White savior complex само!

Picture of James Bond: Hammerhead

Общо взето историята е с тънка граница между добри и лоши, с доста съмнителен морал и най-вече - интересна и непретенциозна. Доста по-качествена драматургия имаше отколкото в повечето филми и завърши супер доволно с всичките клишета за шибаното правителство, властта и прочее.

Бих казал, че комиксът е за 4 от 5, но понеже ми върна кефа от приключенията на 007, ще му дам 5 от 5 и майната му!

• Upvote 2
  • Wank 1

ShiningWizard
6 hours ago, gboy said:

в https://www.justusnerds.com/ (от там не съм купувал)

Там цените са по-нормални, но късно зареждат някои поредици. Имам от новите Бъфи TPB-та и съм много доволен. 

2-РИ КОМИКС ЗА 2022: ЪМБРЕЛА АКАДЕМИЯ

the-umbrella-academy--vol-1--apocalypse-

Ъмбрела Академия е третият комикс от поредицата на Артлайн, която ни предлага едни от любопитните заглавия от последните години на комикс пазара. Подходих малко предубедено, след като се разочаровах жестоко от Адвенчърмен, рекламиран като голямо събитие и нещо уникално. Тук обаче хайпът се оправда, поне за мен. Ъмбрела Академия е на ръба на пародията в супергеройския жанр, като на моменти направо я и преминава, но всичко е в правилната доза и бруталиите и шантавите хрумвания стоят на място. 

87d13c9b8eed8c2aaff997d5006fa603.jpg

Не ми се разказва целият комикс, но най-общо взето е в графа "шантава-шарения".  Проследява група деца, родени със супергеройски способности, отгледани от някакъв милиардер-гений, който ги е държал доста изкъсо, с идеята, че ще спасяват света един ден. Съответно всички са някакви перковци и имат сериозни daddy issues, което е и в основата на повечето конфликти в комикса. Ако трябва да обобщавам - един куп клиширани идеи са взети и са преправени така, че да изглеждат свежичко и забавно. 

Артът не е нещо, което да ме изкефи жестоко, но пък беше правилният за подобен комикс - не особено детайлен, с много приятни цветове и в крайна сметка достатъчно добре направен, за да са приятни екшън сцените без да тежат излишно. 

umbrella-academy-gabriel-ba.jpg?q=50&fit

Бих казал, че се изкефих сериозно на Ъмбрела-та, макар да ме мързи зверски да пиша по-голямо ревю. :D И историята ми допадна, и майтайпите, и рисунките... абе, всичко. Не е нещо, което да ме направи луд фен, но определено ми събуди интереса и бих прочел и другите броеве, стига да ми попаднат на правилната цена. Казват, че и сериалчето е доста добро и ще ми е любопитно да го зяпам и него. 

embed-5fabf46f9a15b.jpg

Оценка: 4.5 от 5

Edited by gboy

3-ТИ КОМИКС ЗА 2022: Върховния Спайдър-Мен: Сила и Отговорност
51VKoSWPLmL.jpg

Това е някакъв крайъгълен камък в историята на комиксите, защото с него започва Ultimate вселената на Марвел и като цяло се вдъхва нов живот на Спайдър-мен и на ориджин историята му. В интерес на истината, получих каквото и очаквах. Все пак е писана преди доста години, така че малко е клиширана и наивна вече, но си личи, че под тези клишета историята си е злато. Доста адекватно са представени първите приключения на Паяка, плюс това, че някои неща са освежени, но се е запазила основната линия и е подходено с нужното уважение. Трудно се намира баланс между тия неща, но тука е добре.

Ultimate-Great-Power-Great-Responsibilit

Признавам си, че в началото не ми хареса много Питър Паркър, който беше представен като сдухан младеж и го тормозиха в даскалото, а той мълчеше като путка и после си го изкарваше на чичо си и леля си, обаче после си дадох сметка, че образът е много добре направен и просто ме дразнят чертите му. Още повече, че работеше перфектно в цялостния замисъл и особено това, как накрая се промени не просто като човек със сили, а като отношение към света. Хареса ми и артът, който беше марвелски цветен, но в същото време имаше и едни по-мрачни нюанси, които направиха атмосферата много яка. 

Добър брой от Марвелската колекция, доволен съм. Далеч не всички са ми толкова интересни, имат и някои греди. :)

Оценка 4 от 5

Edited by gboy

4-ТИ КОМИКС ЗА 2022: FABLES vol.2
71ZXwxRDNsL.jpg

Втората част на Fables ми беше дори по-интересна от първата. Страхотна поредица! Не, че казвам нещо ново, това стана абсолютен хит още преди години и хората се побъркаха по него. В тази част са взети популярните герои от приказките за животни - трите прасенца, ШирХан, Лисицата, Златокоска и мечетата (която беше най-култова, чуек!) и бяха реконструирани уникално. Бунтовници, партизани, пушки, магии ... лудница. Супер, супер интересно направена история, в която Снежанка (очевидно и Белорозка) и Червенорозка бягаха да не ги сгащят прасенцата, че искаха да ги избият :D :D :D :D

fables-volume-2-goldilocks.png

Няма какво да търся кусури - невероятна беше и втората арка, абсолютен кеф във всяко едно отношение. И като диалози, и като сценарий, и като арт - мачка на всеки панел. Голям удар на Vertigo.

02-07-defenses.jpg

Купил съм си и третия волюм на хартия и обмислям как да продължа. Като гледам ми е доста по-евтинджос да си ги взимам електронно, пък и откровено казано повече ме кефи да ги чета. От друга страна си е култово да си ги пльокам на секцията една до друга. Ще е дилема до последно :unsure: 

Оценка 4.5 от 5

Аз купих трите омнибуса и сега чакам четвърти. Най - доброто предстои. 

Страхотна поредица накрая става кочина.

Само дано в тези томчета от 5 броя да включват и страничните истории като Тhe Last Castle, Werewolves in Heartland,1001 nights of Snow white.

Иначе Златокоска супер много кефи с тоя образ на радикална лява екстремистка-курве. Има още култажи с нея. 

Историята на Снежанка и сестра и обединява целият комикс те двете присъстват в почти всички арки ш со страхотни.

Много силна поредица. Има хумористични арки , епично фентъзи , супер геройско ,военно и даже яка депресарщина дето ще те разреве кат някой пути.

Радвам се че не пропусна Фермата. Просто тази история е една от най- добрите.

Много беше брутален моментът с отрязаната свинска глава и с това, че Златокоска се беше поебнала с не помня коя животинка :wacko: Завоалираха го, ама беше доста WTF момент. Както и че лисугера сваляше Снежанка. :D 

Я, разкажи за тия Омнибуси - читаво ли са направени или се разпадат като ги четеш, че по принцип тия тухли хич не ме кефят. И там има ли ги тия странични истории, дето  разправяш. Както и цената им беше по около стотачка, нали?

Edited by gboy

Kупих си 3 омнибуса от озон. За 2 от тях хванах някакво коледно намаление - по 85 кинта  , последния том го боднах на пълна цена 105 лв. 

Доста дебели книги са , над 1000 страници всеки , вторият е доста по дебел от първи и трети. Мислех че цялата история ще се събере в 3 те тома , но ще бъдат 4, последния е излязъл декември 2021, кога ще го има тук не знам. Не че са малко пари, но къде е 100 лв за 40 броя, къде е 35лв за около 5бр.

Трите тома обхващат броеве от 1 до 113 , + тия странични истории ( тази с върколаците е доста дълга ) + няколко разказа, + някаква малка игра . 

Последният том би трябвало да обхване броеве от 114 до финалния 150.

Някои от най-бруталните арки са там (Cubs in the Toyland, Camelot) и нямам търпение да ги прочета пак.

Поредицата си завърши доста добре , доколкото разбирам плануват се и нови истории след 150 брой, доколко има нужда от тях е друг въпрос. 

Качеството е прилично, но наистина не е много удобно да се държи в ръце тухла с размерите на телефонен указател. От 1 прочитане не ми се разпаднаха в ръцете, не знам колко ще издържат на препрочитане. 

Май ще ги пазарувам дигитално. По празници в комиксолоджи пускат сума ти оферти и са наистина с доста ниски цени. А и таблетчето е сто пъти по-удобно от това да си късам ръцете с някоя тухла, боли ме кура кой кво казва. Това се отнася и за четеца спрямо книгите :D . Дигиталното си е по-добре. 

Иначе засега съм добре с комиксите тая година, прочетох още няколко. Гледам да пиша тука веднъж седмично, че да не затлачвам. 

• Upvote 1

ShiningWizard

Тъпо, купих си Флашпойнт наскоро и мислех да си взема стари броеве. Нямаше да изтрае тази колекция дълго, но си замина по-рано от очакваното.

F9F3DBA2-8282-435E-88C1-FA5AD243F61E.jpeg

Много тъпо, щото колекцията беше уникално яка, а цените бяха нелепо ниски. Никъде няма да ги намерите тия комикси за 15 лв, ако евентуално не набарате някоя луда промоция, ама и тогава се съмнявам. Пък и беше много удобно направено със сайта - изчаквах да се посъберат два - три и си правех поръчка. Жалко, но не се изненадвам. Комиксите в БГ имат твърдо ядро, но то е много малко, а освен това са страшни мрънкялници. Все им е криво нещо - тая думичка що се превела така, тука една запетайка не била както трябва, що не се издало еди какво си ... няма угодия, братче. 

Почти съм сигурен, че и Марвелската колекция е на загуба и кой знае какви далавери правят там, ама а дано пък да греша. На местното павильонче разправял човекът, че уж имало интерес. :unsure:

Наскоро си писах с някакво момче от Гърция и той ми разправяше, че при тях, като пуснали Марвел колекцията, имало такъв интерес, че след първите 60 бройки дали зелена светлина за още. И сега продължават там да трупат през седмица. 

За артлайн хубавото е, че обявиха яки неща за издаване. За това, че ще продължат поредиците, съм доста скептичен. Мъчи се там шефът им да прави каквото може, ама няма как да издава нещо, ако няма интерес към него. 

Марвелската, поне в моя град, я купуваме общо трима човека, според човека от книжарницата...

1 hour ago, gboy said:

За артлайн хубавото е, че обявиха яки неща за издаване. За това, че ще продължат поредиците, съм доста скептичен. Мъчи се там шефът им да прави каквото може, ама няма как да издава нещо, ако няма интерес към него. 

Стараят се но много ме дразни политиката им да те зарибят с нещо и да го заебат.Чакам да излезе следващ брой а те паткат все нови и нови неща да ги еба. Още се псувам дето купих " Мразя фантазия ' на бг , сега я издадат останалите 3 книжки я не, а супер ме дразни да имам непълни поредици.

Така е, аз съм по същия начин с Противоестествено и с Краля е жив мъртвец, обаче ги разбирам. Все пак това е бизнес и ако нещо не се купува, просто няма логика да го издаваш. Имам и една теория, че може би първите арки са по-евтини откъм права, но това няма как да го знам. Факт е обаче, че издадоха и трите книжки за Батман прокълнат, продължават да издават Астерикс, както и Блексед, а наскоро издадоха и втората арка на Спайдърмен. Което говори, че като може - може. Не са някакви идиоти да издават неща и после да ги зарязват ей така, за идеята. 

В нас рафта ми е пълен с техни комикси, имам им почти всичко от последните години (с малки изключения, ама и тях сигурно ще ги взема). Стискам им палци да продължават, защото само те го правят. Всички останали не издават графични новели, а ако го правят, то е изключение. 

П.С. Само за пример - Блейд Рънър го дават в озон на половината пари, ако не и повече и пак не се разпродава. Бял Пясък го пусат по 6 лв или нещо такова и така си седи. Е, как да издадеш следващите броеве?

Edited by gboy
  • Sad 1

ShiningWizard

Помня на времето Глоб Трейд издаваха Ultimate Marvel комикси, но не бяха всичките, за жалост. Особено тези за Спайдърмен, които ми бяха най-любими. Последно бяха пуснали едно за Ексмен. 

Edited by ShiningWizard

5-ТИ КОМИКС ЗА 2022: МАРВЕЛ ЗОМБИТА

Marvel_Collection_Zombies.jpg

Зомбитата на Марвел звучи като тоталната простотия, но изненадващо се получава хитово заглавие. Историята е, че всички герои са се превърнали в зомбита и са изяли целия свят. :blink: Сега съответно търсят последните възможни оцелели, за да ги оплюскат и тях. Общо взето това е, друго няма - всичко е смях и закачки и дебилен, черен хумор. Има една сюрия герои, по-големите със сигурност присъстват и са точно толкова неадекватни, колкото се предполага от историята. Летят крака, ръце, вътрешности ... зомби-хумор. Честно казано, никога не съм бил фен и въпреки това дори аз трябва да призная, че тука се е получило успешно. Почти пародия е комикса. 

Култовото е, че кориците са "възстановка" в зомби вариант на класически такива от едно време. Пък и не само това, култажи има доста. Например, че Хълк изяде главата на Сребърния сърфист :D Или че Питър Паркър е изял Мери Джейн и леля си и го гони гузна съвест през цялото време. :laugh:

pwm6thz4ljv71.jpg?width=640&crop=smart&a

Сценаристът е Робърт Киркман, който е създател и на Живите Мъртви. Човекът е абсолютен зомби фен и многократно се е доказвал, че знае какво да прави с жанра. По-добър от него за тая работа няма как да намериш. Артът също е супер стабилен.

Сега, като се абстрахирам от всичко това, трябва да кажа, че аз пък никога не съм се кефил на зомбита, винаги са ми били тъпи и гнусни и никога не съм ги намирал за интересни, камо или забавни. Така че това определено не беше моята чаша чай. Живите Мъртви го харесах (първата арка съм чел само) , но ми хареса не заради зомби елемента, а ВЪПРЕКИ него - беше много човешки комикс, за разлика от холивудската му тъпа версия в сериала, която пък оставих след пилотните епизоди. 

s79n5z25ljv71.jpg?width=640&crop=smart&a

Не отричам, че Марвел Зомбита имаше забавни моменти, но първо, че вече съм забравил всичко и второ, че определено не ми беше някакъв върховен кеф. Не ми се стори и много качествено като история - едни хорър-скечове, слабо навързани и толкова. Аз съм фен на добре стегната драматургия с всичките му чалъми. 

marvel-zombies-a-zombicide-game-artwork.

В това отношение му давам по-ниска оценка отколкото вероятно заслужава, но никога не съм се зорил за обективност тука :D

ОЦЕНКА 3 от 5

Edited by gboy

6-ТИ КОМИКС ЗА 2022: Dune: House Atreides Vol. 1

55711266.jpg

Онзи ден гледах филма и се изкефих жестоко, така че реших да прочета и комикса, който отдавна си бях закупил на една от разпродажбите на ComiXology. Доколкото разбирам е правен по прикуълите, писани от сина на Хърбърт, ама не гарантирам колко е така :D 

При всички положения историйката е много приятна, като тъпото е, че се започнаха хиляда сюжетни линии и нямаше време да се развие нито една нормално. Води се, че е Vol. 1, ама няма никаква завършеност, просто са решили, че ще събира първите четири броя и това е. Със същия успех можеха да са три или пет. На практика това е самото начало на историята и се стигна точно до завръзката - тоест представиха ни героите, случи се нещо за начало и до там спря. Предполагам, че целта е била да останат верни на оригинала, така че го приемам, колкото и да се чувствах тъпо като свърши в нищото :D

Dune_HouseAtreides_002_PRESS_4-scaled.jp

Очакваните неща са, не е много далеч от основната история - развиват се действията около династията на Атреидите, на Харконен, в двореца на императора и на самата Дюн. И отношението добри - лоши е запазено, явно авторите са решили да се предава по наследство :unsure: Не знам как е в книгата, но смея да твърдя, че като атмосфера и наратив се доближава много до филма, което значи, че би трябвало да се хареса на феновете. 

Много ми хареса и артът - за Дюн си трябват много красиви рисунки, които да предават невероятната  атмосфера и тука са точно такива. Като природа, сгради, интериор, костюми и т.н. - са барнати детайлно и е страшен кеф дори само ей така да ги гледаш и да им се радваш. И цветовете според мен са много добре подбрани, не е твърде шарено, но не са и някакви прекалено студени. Не са се извратили да го обръщат на киберпънк, а са си държали да е консервативно и без изцепки, което е плюс. Точно тука не ми се щеше да видя някой непризнат гений да се е развихрил със "собствена визия".  

Dune-House-Atreides-Vol-1-Social-Image.j

Голям минус е цената - първата книжка я взех на разпродажба за по едно евро или нещо такова, но по принцип струва над 20 в дигитален вариант (а и в книжен). Много жалим, ама за малко над сто страници просто не си струва, пък кво ще да е. 🧐 Ще чакам да ги пуснат на прИмоция пак и тогава ще взема втората част, а третата май трябва да излезе по средата на годината.   

16.jpg

Оценка 4 от 5

• Upvote 1
  • Like 1

Прочетох цялата поредица изпиратствана от замундата. Комиксът следва дословно първата книга "Домът Атреидес " може би ще има и за Харконите и Корино. Мен илюстрациите не ме впечатлиха чак толкова , историята е ок , може би най доброто писано от бездарното дуо Браян Хърбърт/ Кевин Андерсън . 

Въпреки че луд фен на света, мисля да се въздържа да купувам тази поредица на хартия.

Освен нея имаше и нова поредица " Кръвта на сардукарят " започна ок, но излезе само 1 брой. Аз лично чакам втория том на графичната новела през лятото. 

• Upvote 2