Jump to content

Инвестиции, акции, злато...

prenti

Recommended Posts

hacky

По въпроса с инвестициите в имоти, за наем иначе май в България не е най-доброто място. Като чета какво се случва проблема е, че цените на жилищата се вдигнаха много по-бързо за разлика от наемите, които изостанаха в цените.

В редица държави метода да купиш апартамент с кредит и наема да ти плаща кредита, а и да имаш печалба от него се реализира без проблем. 

Тук това става много трудно, заради причините по-горе, все пак с изпадане на добра оферта и добро място може да се получи.

16 minutes ago, BAITO6O said:

Попринцип колкото е по-дълъг срока толкова по-зле за крайната сума.

Примерно ако си взел от банката 160К за 25г (имота струва 200К - София), за мен лично ипотечен кредит над 20г. си е преебвация и робство, то реално ще трябва да внесеш горе долу след всички глупости 255К.

А след 25г. със сигурност имота няма да ти струва 240К.

Друг е пък въпроса, че примерно SP500 в периода 2000г.-2012г. е бил на макс и в началото и в края на годите е бил на 1500$ и реално ти ще имаш доходност само от дивидента дето има. Пък 12г. само доходност от дивидидента не е много ОК. Ама така е 2012 е бил 1500$ сега 4000$.

Никои не знае какво ще се случи след 10г. пък камо ли след 20г. Целият цирк може буквално да приключи за 1 месец стига да се пожелае хахах.

Ако господата от Уолстрийт решат могат да ни преебат веднага да.

Но имота може и да ти струва повече след 25г. никой не знае

Loop
9 hours ago, Radox said:

6. Недвижими имоти - Засега това ми е основната инвестиция, защото все пак от 2 години строя къща в София, която е почти готова. Лошото е, че се отплеснах да я правя максимално висок клас и излиза супер скъпо (реално и за половината от дадените пари можеше да я изпраскам), но поне я строих сам и наблюдавах внимателно всеки детайл, а не набих 200% отгоре на някоя некадърна строителна компания, която щеше да я осере.

Дребната подробност обаче е, че къщата я правя, за да живея аз в нея и реално няма да ми носи доходи, освен ако не я продам. Поради това, в бъдеще смятам да купя 1 или 2 средноголеми апартамента в някой от по-евтините и близки до мен квартали като Надежда, Люлин или Западен парк и да ги давам под наем. Ще го направя обаче едва когато събера пари, за да купя кеш. В никакъв случай няма да ставам роб на някоя алчна банка, на която да й плащам 20-25 години след това.

Цялостно мнението ти много ми харесва, и би било хубаво повече да напишат така структурирано как виждат нещата, но в тази част не съм много съгласен. Покупката с кредит много често става и с по-други цели - било да не будиш внимание (всички имоти, купени покрай "Апартаментгейт" и подобните в миналото журналистически разследвания се купуват на кредит неслучайно, било защото де що имаш събрани пари счетеш за по-разумно да инвестираш в нещо друго. Както Хаки ако не се лъжа каза, никак не е лоша идея да налееш по-голямата част от наличното в акции, фондове, злато или каквото там ти харесва, а с останалото да покриеш само началната вноска по кредита. Ако набиеш всичко в апартамента - ок, не си "заробен" към банката, но и оставаш на заплата, наем или каквото там ти е доход. Инвестиция и най-вече диверсификация практически нулева.

Отделно вярвам, че ти наистина си строиш къщата с мерак, с качество и т.н., ясно е на всеки във форума, че разбираш от това и се занимаваш професионално, но ако дори бегло си мислиш да я продаваш, прекалено малко купувачи на съвременния пазар ще ти оценят реално това, което ти си вложил и ще ти го изплатят. Така че и това с "ще живея тук и е много хубаво, а ако се наложи ще му взема адекватни пари" малко не съм съгласен.

1 hour ago, hacky said:

Но имота може и да ти струва повече след 25г. никой не знае

Той BAITO6O говори за типичната инвестиция в обикновен апартамент или къща, като и двете в общия случай няма как да струват повече след 25 г., дори и като цяло пазарът да върви нагоре... амортизацията винаги ще окаже влияние, а и инфлацията и общата картина с цените не може да се пренебрегне. Ако уцелиш бизнес инвестиция тогава да...

1 hour ago, hacky said:

По въпроса с инвестициите в имоти, за наем иначе май в България не е най-доброто място. Като чета какво се случва проблема е, че цените на жилищата се вдигнаха много по-бързо за разлика от наемите, които изостанаха в цените.

В редица държави метода да купиш апартамент с кредит и наема да ти плаща кредита, а и да имаш печалба от него се реализира без проблем.

С тази част съм напълно съгласен. Няма как, освен ако не си с ненормален начален 7+ цифрен капитал, да минеш без кредити ако искаш да играеш и извън България. Обичайно за покупка в чужбина ти трябват специални врътки. Примерно в редица държави извън ЕС е забранено чужди граждани физически лица да купуват и притежават недвижими имоти. Естествено има решения повече от едно (регистрираш дружество и пр.), но всичките те струват пари.

Но наистина инвестицията на повечето места обичайно се възвръща, освен ако не уцелиш зверска криза/катаклизъм. Затова и по-скоро съм на мнението на Хаки, отколкото на Радокс.

ЕДИТ: Хубаво би било повече да се говори за криптовалути от който разбира (ех, къде е Вичикс наистина...). Аз си признавам, че насирам като си представя да налея повече пари в това.

Edited by Loop
  • Upvote 2
BAITO6O

В момента са много апетитни ETF свързани с канабисите, понеже най-вероятно в САЩ ще легализират канабиса на много места. И всичко ще си е както трябва и ще има яко цицкане.

https://finance.yahoo.com/quote/MSOS/

https://finance.yahoo.com/quote/MJ/

https://finance.yahoo.com/quote/hmmj.to/

Има и други канабисови ЕТФ, но като най-голям Alternative Harvest ETF е най-сигурно.

Затова има хлЕбец в тоя сектор за вбъдеще. Поне да има някаква полза от тия либералистчета.

• Upvote 1
  • Haha 1
Radox
3 hours ago, Loop said:

Отделно вярвам, че ти наистина си строиш къщата с мерак, с качество и т.н., ясно е на всеки във форума, че разбираш от това и се занимаваш професионално, но ако дори бегло си мислиш да я продаваш, прекалено малко купувачи на съвременния пазар ще ти оценят реално това, което ти си вложил и ще ти го изплатят. Така че и това с "ще живея тук и е много хубаво, а ако се наложи ще му взема адекватни пари" малко не съм съгласен.

"Адекватни пари" могат да се вземат винаги за тази къща, в това нямам съмнения. Просто цените и реалностите в строителството са такива, че е почти невъзможно да си на загуба, каквото и да правиш, имам предвид от гледна точна на строител, не на препродавач де. В зависимост от локация, състояние на пазара и т.н. при продажба на нещо, което си построил, взимаш минимум 2 пъти парите, които си вложил, а ако имаш късмет може да стигне и до 3 пъти.

Сега отделен е въпросът, че къщата си е висок клас а и е голяма, така че няма да е лесно да се намери купувач, който да извади такива пари. Обикновено продажбата на имот от този клас може да отнеме до 8-10 месеца до намирането на човек, навит да купува. Но основният елемент в това, което написах, е че реално нямам намерение да продавам къщата в обозримо бъдеще, но просто я слагам в инвестициите си, защото все пак е недвижим имот и са вложени (доста) пари в него.

• Upvote 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Наебал съм ги с 200 и съм им го вкарал.

hacky
7 hours ago, Radox said:

"Адекватни пари" могат да се вземат винаги за тази къща, в това нямам съмнения. Просто цените и реалностите в строителството са такива, че е почти невъзможно да си на загуба, каквото и да правиш, имам предвид от гледна точна на строител, не на препродавач де. В зависимост от локация, състояние на пазара и т.н. при продажба на нещо, което си построил, взимаш минимум 2 пъти парите, които си вложил, а ако имаш късмет може да стигне и до 3 пъти.

Сега отделен е въпросът, че къщата си е висок клас а и е голяма, така че няма да е лесно да се намери купувач, който да извади такива пари. Обикновено продажбата на имот от този клас може да отнеме до 8-10 месеца до намирането на човек, навит да купува. Но основният елемент в това, което написах, е че реално нямам намерение да продавам къщата в обозримо бъдеще, но просто я слагам в инвестициите си, защото все пак е недвижим имот и са вложени (доста) пари в него.

Щом смяташ, че могат лесно да се вземат до 2-3 пъти повече, тогава не е ли по-изгодно да се строи и да се продава, от колкото да инвестираш в готови имоти за отдаване под наем?

Radox
35 minutes ago, hacky said:

Щом смяташ, че могат лесно да се вземат до 2-3 пъти повече, тогава не е ли по-изгодно да се строи и да се продава, от колкото да инвестираш в готови имоти за отдаване под наем?

По-изгодно е, но ти се ебава мамата докато построиш, защото са хиляди документи, а освен това ти се късат нервите по време на строителството. На този етап не ми се занимава. Освен това трябва да си отвориш строителна фирма, което са допълнителни разправии.

• Upvote 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

HeaDMaKeR™

Доста готина тема, аз хал хабер си нямам, но пък изчетох всичко с интерес и вие дето инвестирате в тия акции и т.н, постоянно ли следите телефоните и кое как е, то трябва да е ебати навика това нещо?Аз след време ако набия и над 5 бона(в нещо хипотетично), сигурно няма да мога да спя. 😆

Иначе евала, далеч по-полезно нещо правите от повечето млади хора, хахах.

• Upvote 1

I wanted so badly to lie down next to her on the couch, to warp my arms around her and sleep.Not fuck, like in those movies.Not even sex.Just sleep together, in the most innocent sense of the phrase.But I lacked the courage and she had a boyfriend and I was gawsky and she was gorgeous and I was hopelessly boring and she was endlessly fascinating.So I walked back to my room and collapsed on the bottom bunk, thinking that if people were rain, I was drizzle and she was hurricane.

John Green, Looking For Alaska

Radox
21 minutes ago, HeaDMaKeR™ said:

постоянно ли следите телефоните и кое как е, то трябва да е ебати навика това нещо?

Не, то това е идеята. Слагаш пари, които в момента не ти трябват, в акции или фондовеи просто ги държиш вътре, може изобщо да не ги гледаш с години даже. Защото в последните 90 години, пазарът неминуемо расте в дългосрочен план. Целта е след 10 или 15 години да ти се е натрупала стабилна сума, която да оползотвориш, а не бърза печалба.

• Upvote 2

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Loop

Не, това е само по филмите или само при тези, които работят наистина професионално в тази сфера... Аз почти никога не ползвам разните телефонни програмки за следене на графиките в реално време, просто няма смисъл. Дългосрочна инвестиция си е това и няма какво да гледам през 15 минути дали е процент-два нагоре или надолу в момента.

Вече за петрола и валутите, въобще активи, които са още по-променящи се от гледна точка на новини, там чета няколко отбрани новинарски медии, филтрирани по ключови думи, но не обикалям отделните новинарски сайтове, а ползвам RSS четец. В моя конкретен случай българското Inoreader (страхотно е). RSS от своя страна е безплатна технология, която ти позволява да следиш неограничен кръг публикации като почнеш от "дали цената на пакет памперси в Билла пада", през последните новини на примерно Bloomberg и стигнеш чак до RSS feed-a на BWC., при това като взима и ти дава на готово само текста на статията, а не всичките реклами и глупости, които иначе би видял ако отвориш самия сайт. Отплеснах се в този абзац, защото наистина препоръчвам този метод за който иска наистина бързо да следи и да реагира. На някои пазари и с някои активи наистина е важно това.

На мен по принцип си ми е голяма мания да следя едно 20-30 новинарски сайта, куп блогове и какво ли още не (броячът ми казва, че са 289...), така че обичайно web версията на четеца така или иначе ми седи отворена в отделен таб на компютъра, а на телефона даже рядко я отварям и нея. Това да седиш в метрото и да си отворил Yahoo Finance и да се правиш, че много се вълнуваш от зелените и червените графики за деня ми е малко като да отвориш терминал на цял екран, да пуснеш пинг към Гугъл и да се мислиш за хакер.

• Upvote 4
prenti
3 hours ago, HeaDMaKeR™ said:

Доста готина тема, аз хал хабер си нямам, но пък изчетох всичко с интерес и вие дето инвестирате в тия акции и т.н, постоянно ли следите телефоните и кое как е, то трябва да е ебати навика това нещо?Аз след време ако набия и над 5 бона(в нещо хипотетично), сигурно няма да мога да спя. 😆

Иначе евала, далеч по-полезно нещо правите от повечето млади хора, хахах.

Мен ме е хванала шизофренията и всеки ден по 3-4 пъти гледам цените на нещата, които съм купил, но при всеки е различно.

• Haha 1
BAITO6O
3 hours ago, prenti said:

Мен ме е хванала шизофренията и всеки ден по 3-4 пъти гледам цените на нещата, които съм купил, но при всеки е различно

Тогава стани трейдър. Че да има полза от следенето.

@HeaDMaKeR™ Иначе тия дето следят нон стоп са трейдъри и спекуланти. На тях това им е рабоата да хаващ процентите нагоре ако може и да продават и да скачат на следващото. Но там рискът си е по-голям. Трябва да разбираш кое на къде и как.

Иначе в дълг.инвестиране не се изискват някакви добри познания. Топ500 копании винаги ще печелят без значение кои са те. И ще се развиват и растът. Е има и случай при който всичко може си ебе мамата, но ко да прайш, единствено смърта е сигурна в тоя живот.

Edited by BAITO6O
prenti
1 minute ago, BAITO6O said:

Тогава стани трейдър. Че да има полза от следенето.

Е аз съм си направил някакви крайни дати, на които смятам да ги продам, просто сега ги следя постоянно, въпреки че дори и да крашнат не бих ги продал, защото смятам че има бъдещете в тях, поне в едно от трите де :D

BAITO6O

https://www.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/spestiavaniiata-v-bankite-v-kraia-na-2020-g-minaha-90-mlrd-lv-321746/

Ама как така. То нали уж българина няма пари. Как така държи пари в банките и то даже има ръст. Как така българите са толкова умни, че държат парите си в баки при 0% лихви. Как така. Сега кой има и няма пари. 

Любимото ми нещо в последните 7 месеца е като лумпените кажат " хората гладуват заради тая пандемия" а реално тия са много малко. Сега като хората не си харчат парите за глупости даже спестяват повече.

И така имаш повече пари пък си недоволен. Харчиш като малоумни и пак си недоволен. 

Затова пари, цици и конски сили все са малко на лумпеняците

Edited by BAITO6O
  • Upvote 1
hacky

Някой попълва л ли е до сега данъчна декларация и да вписва етф, акции... Имам питане, трябва ли да се вписват въобще етфите?

BAITO6O
1 hour ago, hacky said:

Някой попълва л ли е до сега данъчна декларация и да вписва етф, акции... Имам питане, трябва ли да се вписват въобще етфите?

Не съм много запознат, но би трябвало всичко да пишеш и декларираш за дохода. От какъв фин.инструмент идва и тнк, че всеки се тренира различна.

Просто трябва да се знае от къде идва доходчето и какво е доходчето, това е логиката. Че ако пишеш от акции,дивидент,облигации и тнк е лесно, а реално парите може да са от съвсем друго нещо (наркотици проституция и тнк). Затова има и ужасно много закони, документи и процедури срещу изпирането на пари. Но ако доходът ти е някакъв малък даже може да не го декларираш. Аз лично 2г. не съм декларирал едни 1200лв. Никои не ще се занимава с такива дребни суми. Някои ФЛ и ЮЛ не декларират суми за над 5000-6000лв какво да си говорим повече хахаха.

Edited by BAITO6O
  • 2 weeks later...
Radox

Ко стана с тез криптошитни ве? :D Тоя Етереум се сурна с 20% за 2 дни. Шиткойна и той рухна бая. Сега ще е забавно да се четат насралите пишлемета по "инвеститорските групи" дето до вчера бълнуваха като зомбита как идвал края на покварените ФИАТНИ пари и идвала свободата с криптомилионерите на по 18 :D

• Like 1
  • Haha 2

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

prenti

Държи се още криптото, само биткойа и етериума паднаха 10-15%, алт койновете са горе-долу стабилни, макар че те падат от 2 седмици и нещо, но повечето вече са си намерили така наречения "floor", т.е най-ниската цена, която поддържат. Ще видим какво ще стане, аз специално налях още малко кинти в една хуйня и ще чакам, дано да не се срине крипто маркета, че ще го карам на хляб и сол до края на годината.

Spoiler

Ето и една снимка на топ монетите

crypto.PNG

П.с -20% за някои може да изглежда фрапиращо, но в криптото това е горе-долу нормално. На картината горе гледате отляво надясно  промяната в цената за час/ 24 часа и седмица.Притеснителното е, че преди 3 седмици всеки втори алт койн правеше х2-х10, без никаква логика. Затова и доста хора продадоха вече, тъй като преди краша през 2018 се е случило точно това. 

Edited by prenti
  • Haha 1
Radox

ИНВЕСТИТОРЧЕТАТА яко напълниха гащите. По фейсбук групите е пълно шоу. Боклука Еторо крашна и от 16 часа не работи и сега щели да го съдят 😂

• Haha 2

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Loop

Еми това показва, че всъщност без да навлизам в някакъв елитаризъм (категорично не подкрепям такива), но тези финансови пазари не са за всеки. Не че трябва някакъв акъл или кой знае каква психика, но щом насираш така или не можеш да си намериш правилно място за инвестиране или поне да прочетеш основите, дето са свободно достъпни в интернет и отнемат максимум няколко часа, къде си тръгнал? Робинхуд и подобните онлайн платформички много сладко дадоха възможност на всеки да играе, и това само по себе си е хубаво, ама после защо се случват такива трагедии...

За криптовалутите както 100 пъти повторих не разбирам и не участвам, но не виждам нищо кой знае колко изненадващо, че са паднали. То вечно изкачване няма. Ако някой сериозно инвестира в тях и насере от подобно пропадане - значи или не е сериозно целеустремен, или е вложил прекалено много спрямо възможностите си пари (над които очевидно трепери). Утре Илън Мъск пак ще туитне някое meme за Биткойн и ще литне до 60 000... Луд свят.

Пускайте поне скрийншотове със сълзите и сополите на въпросните инвеститори, че някои бягаме от Фейсбук като натокана 20-годишна инфлуенсърка от мирис на чесън, та изпускаме цирка.

Малко да се отклоня - напоследък си мисля, че веднъж щом медиите спрат да говорят през ред за пандемията и народът се отпусне и почне да пътува, излиза, спортува, да наема и т.н. ще има спад на фотьойлните инвеститори, вероятно и спад на напечатания или виртуален несъществуващ реално капитал и акциите ще се посгромолясат. Разбира се не откривам топлата вода, доста по-умни хора са на такова мнение, и Бай Тошо в темата бие в тази посока, ама аз за себе си почвам още повече да се самонавивам, че имотните активи ще са по-добрият дългосрочен вариант от фондовете и акциите. И разбира се любимият ми петрол, ама ако САЩ и/или Израел и арабските им съюзници се сбият с Иран... в момента, в който бъде потопен първият кораб в Залива или хвръкне първата бомба между двата лагера цената на петрола ще счупи всички рекорди... и то в дългосрочен план, защото прочутата "несигурност на пазара" ще продължи месеци след евентуалното приключване на войната, която пък сама по себе си едва ли ще приключи за по-малко от няколко години, а и защото просто няма от къде другаде географски да мине пътят на износа. Знаете покрай войните на Буш в Ирак какво беше, а там реално никога не е имало сериозна постоянна заплаха за танкерите в морето.

• Upvote 4
Radox
34 minutes ago, Loop said:

Пускайте поне скрийншотове със сълзите и сополите на въпросните инвеститори, че някои бягаме от Фейсбук като натокана 20-годишна инфлуенсърка от мирис на чесън, та изпускаме цирка.

Първо няколко отговора на поста "КОЛЕГИ, КАКВО ДА ПАЗАРУВАМЕ ДНЕС?"

Capture.PNG

Capture2.PNG

Capture3.PNG

А после малко борци за правда и свобода срещу измекярите от ЕТОРО:

dgf.PNG

Щом стигнахме до там пикльовци с гелосана коса и селфи с джиесема в огледалото в кенефа да казват, че "са обрали плодовете преди седмица и са яко напред" вече е ясно докъде е стигнал борсовия пазар в световен мащаб - до пълнен ташак и гавра.

• Haha 3
  • Sad 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Loop

Настоявам ВЕДНАГА от Екипа да си напишете адресите, за да знам в кой най-близък офис да отида с АДВОКАТ и да си търся правата ако някой ме банне!!! Къде е мениджърът, искам да говоря с него?

MJ23

АХАХАХАХАХАХА, велико. Оправи ми деня. Тази история ми напомня малко на една друга от бетинг средите, предполагам е колкото "ходенето до офиса в Кипър". Та някакъв пич спечелил от 1хбет прилична сума - За хората, които не знаят 1хбет е руско скам буки, което като спечелиш малко повече пари просто ти блокират акаунта - искат някакви неща за верификация - селфи с лична карта, селфи на фона на мейл от тях, селфи с днешен вестник и дори и да направиш всичко просто спират да ти отговарят. Та някакъв пич спечелил сума, естествено го блокират и решил да си търси правата при регулатора им. Естествено нормалните букита се регулират в нормални държави, но такива шарлатани са в ... Кюрасао. Та отишъл пича до там и  познайте - БИТ И УПОТРЕБЕН. Парите не е видял, но здрав пердах е отнесъл. :D 

• Upvote 1
  • Haha 2
  • Wank 1