Jump to content

Инвестиции, акции, злато...

prenti

Recommended Posts

56 minutes ago, ShwN said:

Чисто информативно, ако имате нелоша сума в банковата сметка, която нямате намерение да ползвате в близките години бихте ли я "инвестирали" и ако да в акции или злато/валута? :D 

Аз да. Но по-скоро в имоти, по възможност на по-премислени стратегически места (по възможност извън България). Било за отдаване под наем (Airbnb или по-дългосрочно), било с прогноза да се препродаде впоследствие за бизнес цели (особено подходящо ако нацелиш територия, която ще получи грамаден проект тип Belt & Road и потенциални бизнес комплекси наоколо). Ако сумата не е достатъчна за това, за мен отговорът е акции/ETF, в зависимост колко дългосрочно го виждаш.

На златото аз лично не съм фен, защото съм в лагера на хората, смятащи, че в 21-ви век стойността му е надута, а употребата плавно ще спада в бъдещите години и десетилетия. Но в дадени исторически моменти е било и то по-добре, не мога да си изкривя душата. Ще копирам направо един пасаж от Инвестопедия за представянето на златото и S&P 500 (акции):

In order to ascertain the investment merits of gold, let's check its performance against that of the S&P 500 for the past 10 years. Gold has underperformed compared to the S&P 500 in the 10-year period ending Jan. 26, 2018, with the S&P GSCI index generating 3.27% compared to the The S&P 500, which has returned 10.36% over the same period.

That said, gold trounced the S&P 500 in the 10-year period from November 2002 to October 2012, with a total price appreciation of 441.5%, or 18.4% annually. The S&P 500, on the other hand, appreciated by 58% over this period.

Във валута не бих инвестирал. Даже мисля за малоумно да се играе и на дребно там, ама айде, донякъде има файда. Валутата се влияе от разни дребнави политически истории и взаимоотношения повече и от петрола и често се суинг-ва накъдето му отърва на някой голям, като цяло с лекота. Има разбира се примери на забогатели с такава спекула във валути (#Шорош), както и от последните години примери с турската лира и игрите на катарците с наливането там, ама това като цяло е бошлаф работа за мен, особено ако си дребна риба (демек всеки с под 100 милиона долара капитал да кажем условно).

Днес вкарах малко пари в един според мен ETF, който му предстои добро бъдеще - ECAR - по името ви става ясно, че става върпос за електрически автомобили, както и в RBOT (роботика).

Някой от вас интересува ли се от Пени Стокс?

image.thumb.png.7c952aadf5a40dcb4e9120a55bcec874.png
Добра оценка :D

Edited by hacky
15 hours ago, hacky said:

Някой от вас интересува ли се от Пени Стокс?

Пускай направо ПЪЛНИЯ АНАЛИЗ. Мисля, че ще четем и тези, които не се вълнуват пряко, пак с интерес. А и BAITO6O ако не се лъжа специално пишеше, че се вълнува от тях.

Споделям една полезна статия с цифри и графики за Амазон, като продължение на вчерашния ми "анализ" и прогноза, че сега е добър момент да се купува AMZN - тук.

Отделно интересна новина имаме от Китай за Alibaba/Ant - тук. Новината би трябвало да даде някаква стабилност, но аз бих определил настоящия момент като потенциално "high risk-high reward" събитие. Ако китайските власти спрат с проверките над бизнесите на Джак Ма или съответно проверките не спрат, но завършат без някакви проблеми, компаниите имат път само нагоре. Сделката говори именно за такова помиряване, така че това е по-логичният изход.

ЕДИТ: Да споделя и едно видео за феновете на електрическите коли (Tesla, Nio, XPeng).

Edited by Loop
  • Upvote 2

Почти успях да се регистрирам в IB! Остава само да им пратя тия дни сметката ми за телефона, че да ми "верифицирали адреса" и съм готов. Въпросът ми е след това, първо трябва да се вкарат някакви пари, за да може изобщо да се ползва брокера, или може и без депозит да се разцъква? И още нещо - от компютъра, или от телефона е по-лесно после да се купуват ETF-и?

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Наебал съм ги с 200 и съм им го вкарал.

"Легендарният баскетболист сериозно е пострадал финансово през последните седмици, когато компанията „Gamestop“, в която има сериозен дял, претърпя крах на финансовия пазар и цената на акциите паднаха с 2%."
Ама че журналисти... 😆

Така е като продава, а не държи!

@Loop не съм се занимавал с пенита, но имам интерес и исках да чуя дали някой се е занимавал какво ще каже.

И аз ще потъна с него :D, ебал съм го, като съм алчен сега ще ги продам на 3$!

Аз имам 2 за спорта, май ще ги държа до последно не виждам смисъл да продавам на тая цена

On 03/02/2021 at 3:13 PM, Loop said:

Аз да. Но по-скоро в имоти, по възможност на по-премислени стратегически места (по възможност извън България). 

Кои държави си заглеждал? Аз заглеждам Испания и по-специално Канарските острови (приятни са, има много туристи, цените не са кой знае колко високи), но има един доста голям проблем за тази държава. Много е разпространено някой да ти се нанесе просто ей така в имота и е много трудно да бъде изгонен. Може да отнеме година-две да бъде изгонен. 

Фалираха ли вече тия, че преди години май си бях купувал Football manager от тях?

Има ли валю акциите като станат 1$ да си купя 100?

32 minutes ago, Lag4 said:

Кои държави си заглеждал? Аз заглеждам Испания и по-специално Канарските острови (приятни са, има много туристи, цените не са кой знае колко високи), но има един доста голям проблем за тази държава. Много е разпространено някой да ти се нанесе просто ей така в имота и е много трудно да бъде изгонен. Може да отнеме година-две да бъде изгонен. 

Сега тук е редно да направя едно уточнение. Някои хора мечтаят да стъпят на Марс, други да си вкарат оная работа във Велито, а аз си падам по живота и бизнеса в екзотични ИЗТОЧНИ дестинации. :D Така че уточнявам, че аз може да гледам леко през розови очила към инвестирането в имоти и живота в стил дигитален номад, и че повече следя как е "бизнес климатът" в Малайзия или Виетнам, отколкото в Испания или Англия примерно... просто ми е по-интересно и натам ме навива. Досега горе-долу успешно съм си пренесъл работата към въпросните географски ширини, с имотите тепърва ще видим... Така че ето няколко мои идеи и аргуентация с 2-3 думи:

- Индонезия - може да звучи странно, ама това ще е 4-тата най-голяма икономика в света през 2050-та година, туризмът я пръска по шевовете (особено западната част), държава с близо 300 млн. население, приятел и на Запада, и на Китай, и на мюсюлманския свят, близо до бизнес хъбове като Сингапур, с език, който е лингуа франка на целия регион. Отделно имат планове в напреднал стадий за изцяло нова столица (новопостроен град), за който вече е определен терен (горе-долу) и където тепърва можеш да инвестираш и след 10 години земята да струва десторно, че и повече. Нали, примерно днес гола нива, утре downtown-финансов център.

- Виетнам - за Индонезия се разприказвах излишно, така че тук ще съм по-кратък - подобна е картинката.

- Малайзия - тук съвсем сериозно имах планове за Куала Лумпур, ама сега напълних гащите леко заради новините от там (спиране на мултимилионен проект за влак-стрела между него и Сингапур) - страхотно място, на една плюнка от Сингапур. Като го споменах Сингапур - също убийствено място, ама невероятно скъпо. Затова номерът е да нацелиш това, което след 20 години ще е новият Сингапур.

- ОАЕ - това малко против мераците ми да ударя кьоравото с евтино, няма евтино в ОАЕ, обаче винаги можеш да нацелиш бъдещата Джумейра с малко късмет и рисърч. Аз им се кефя на заливните арабски монархии, не ги ебе как изглеждат в очите на тоя и оня и знаят как да си живеят живота, а парите са последна грижа. Така че уцелиш ли мястото и момента - потенциалът е нечовешки.

- Южна Кореа, но НЕ Сеул. Там цените са нереални, като Токио, перфектният град за живеене, но за инвестиция няма смисъл. За сметка на това - Седжон (бъдеща столица на страната) или остров Чеджу (любимото място за отдих на богатите корейци от Сеул и на фенбойчетата на К-попа) са идеални инвестиции.

- Огромен хазартен риск - Китай - в опит да уцелиш следващия Шенжен.

- Тайланд, Мароко и Филипините са други места, в които бих се загледал, основно заради туристическия им бранш, но няма да пиша детайлно, понеже едва ли на някой му е толкова интересно да правя ПЪЛЕН АНАЛИЗ на мароканската икономика и дипломация.

Но така или иначе, и за обобщаване /TL;DR/ - за мен по-хитрото е да инвестираш в места, които тепърва ще скачат нагоре, а не такива, които вече са във високите цени и просто ще си ги запазят и занапред. Да - отдаване под наем на имоти в Рим, Париж или Лондон (или Канарските острови) несъмнено ще носи пари, но ще те поизстреля ли мъжката? Надали.

Понеже не искам мнението ми да откара в посока "есе" - за простота напълно се абстрахирам от неща като споменатата от теб престъпност, беззаконие, данъчна политика, отношение към чужди инвеститори и т.н. Но иначе всеки, който сериозно ще купува имот в чужбина трябва МНОГО навътре да обърне внимание на тези неща.

Интересно мнение, благодаря. Предполагам малко хора въобще се замислят за страни от Третия свят. 

55 minutes ago, Loop said:

за мен по-хитрото е да инвестираш в места, които тепърва ще скачат нагоре, а не такива, които вече са във високите цени и просто ще си ги запазят и занапред. Да - отдаване под наем на имоти в Рим, Париж или Лондон

Баце, кажи ми как изобщо някой от тука би си помислил да инвестира в Париж/Лондон, като там дворен кенеф почва от 1,000,000 евро? :D

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Чудех се дали да правя нова тема за този предприемач, инвеститор и нз си кво. Или да го постна в cancel културата. За мен повече си е cancer култура де хха. НООО реших тоя бизнесМАН, дето неможе да казва Е. Дето пИчИли пари, защото можИ и продал зарзават за дИвИдИсет хилки.

Е в такива моменти искам да имам цялта власт, свобода и гръб , че такива хора да бъдат мигновено премахвани от Земята. Никой няма повече да чуе за тях, а също и да ги види. Щом си вреден за над 365 души ЕЕЕМ СОРИ дошъл ти е края на животеца.

Edited by BAITO6O

Да ти каже Lag4, той се оглежда в Испания, а aз именно поради непрактичността на подобна инвестиция в популярните западни градове ровя из "третия" свят... :D Виждал съм и по-малоумни причини да изтеглиш кредит или да изпърдиш парите на баба, дядо и тати от това да вземеш гарсониерка с незаконно "прикрепен" вместо балкон кенеф в Париж. Балъци всякакви.

Иначе в по-сериозна нотка - да, ще ти носи добър месечен доход тоя кенеф в опикания Париж. Но не виждам смисъл да преглъщаш началната загуба на начинанието.

Edited by Loop
  • Upvote 1

Някой с повече познания от мен като @Loop @BAITO6O @Dudley може ли да ми обясни какво значи когато "gme е short-sale restricted today"? Какво значи това за бъдещето, също така се чакаха дълго шорт интерест репорти, какво значение имат за пазара те и ккаво става след това?

Интересна ми е цялата игра, но ми се губят някой неща, тъй като не разбирам всички неща,с които не съм се занимавал.

@hacky Ееем горе долу това е механизъм дето ограничава късите продажни, защото са се сурнали с 10%+ при затвараянето на мин.ден.
Че уж да "манипулации" там възможност и всякакви други глупости, че да не почне да лети прекалено бързо надолу и някои да печелят прекалено лесно и бързо.
Примерно мин.година март месец някои държави забраниха късите продажни на пазарите си. Нормално, лесни пари.... МИ НЕ.
А бе с една дума, да няма възползване прекалено много и бързо от моментната ситуация.
То има и други маханизми дето при определени обстоятелства се активират, но като цяло не са чак толкова важни механизмите за дълг.период.
Обикновено са за кратко време, за да може нещата да се успокоят малко.

Ама най-забавно е като Уолстрийт спира да работи, за кратко естествено, поради прекалени спадове навсякъде и най-вече на важните индекси. И пак със същата логика.  ООО прекалено много паднаха индексите, ми спираме за кратко, че да се нормализират нещата.

Хубаво е, че поне не са затваряли кепенците за цял един ден, че тогава ще си е бая тегаво хахах.

Edited by BAITO6O
  • Upvote 2

Така, последните седмици гледах клипове и четох като дебил и мисля, че вече си изградих по-ясна представа и реших кое е най-доброто "ПОРТФОЛИО" за мен, а и като цяло за всеки:

1. ETF фондове - За мен това е оптималният и най-добър начин на инвестиции. Не е нужно човек да има 200 фонда. Като цяло 3-4 са предостатъчни. Един следящ американския SP500 индекс, един за ЦЯЛАТА световна икономика с около 4000 компании в него, за да не се разчита само на възхода/падението на индустрията само в една държава, и един трети, който следи или източници на зелена енергия, или нещо от сорта на електромобили/изкуствен интелект, защото с голяма вероятност тези сектори ще изригват яко в предстоящите години. От тези три фонда, към 60-70% от парите трябва все пак да са в следящия SP500, просто защото американската борса е най-развита като акции и обемът, който се търгува там/темповете с които расте, все още изпреварват целия останал свят.

2. Чисти акции - имам няколко хилки в Револют на двайсетината компании, които написах преди в тази тема, и макар че откакто открих борсовите фондове не ми харесват вече чак толкова индивидуалните акции, мисля да си ги държа засега. Да, по-рискови са от фондовете, но и потенциално могат да носят много по-големи печалби.

3. P2P инвестиции - това е доста популярен в Западна Европа метод. Засега нямам пари в такива платформи, но ако уцелиш правилната, може да носят и по-големи дивиденти на година от SP500! Повечето са за групови купувания на недвижими имоти, но има и доста които предлагам общи инвестиции в стартъпи и други компанийки. Като цяло трябва да се внимава с тях, защото ако уцелиш непечеливш стартъп, може да го напалаш яко. Мисля по-натам да почна да се занимавам и с P2P инвестиции, но засега просто ще следя. Имат бъдеще според мен и ще се насоча към тези, които се занимават с купуване на недвижими имоти.

4. Злато - каквото и да си говорим, златото винаги си е убежище при финансови кризи, а и има реална стойност. Засега нямам и не съм купувал злато, но рано или късно ще го направя, защото това си е класиката, която се използва за инвестиции буквално от хилядолетия. Когато купя обаче, ще го направя само с истинско физическо злато, която ще си съхранявам аз. Всичките тия купувания на неизвестно дали въобще съществува злато през пикливи Еторота и Революти за мен са абсолютен ташак.

5. Криптовалути - няма как да мина и без това. Все пак има шанс да изригне нереално много по някое време, така че човек трябва да диверсифицира и с него, защото никой не може да предвиди какво ще стане с цената му. Мисля, че едни 10% от инвестициите ми (макс) не е лошо да са в Биткойн/Етереум. Повече е безсмислено, защото е прекалено спекулативно и може за една нощ да изгубиш половината от стойността си в него.

6. Недвижими имоти - Засега това ми е основната инвестиция, защото все пак от 2 години строя къща в София, която е почти готова. Лошото е, че се отплеснах да я правя максимално висок клас и излиза супер скъпо (реално и за половината от дадените пари можеше да я изпраскам), но поне я строих сам и наблюдавах внимателно всеки детайл, а не набих 200% отгоре на някоя некадърна строителна компания, която щеше да я осере.
Дребната подробност обаче е, че къщата я правя, за да живея аз в нея и реално няма да ми носи доходи, освен ако не я продам. Поради това, в бъдеще смятам да купя 1 или 2 средноголеми апартамента в някой от по-евтините и близки до мен квартали като Надежда, Люлин или Западен парк и да ги давам под наем. Ще го направя обаче едва когато събера пари, за да купя кеш. В никакъв случай няма да ставам роб на някоя алчна банка, на която да й плащам 20-25 години след това.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3 hours ago, Radox said:

Ще го направя обаче едва когато събера пари, за да купя кеш. В никакъв случай няма да ставам роб на някоя алчна банка, на която да й плащам 20-25 години след това.

Това е много спорна тема, но това за робуването на банката като мислещ и модерен човек ми е странно да го чета от теб.

Естествено това не е упрек или финансов съвет, изказвам само моето мнение по темата.
Аз лично никога не бих си купил имот в кеш, първо, че има причина и хората да търсят по-дълги кредити от типа на 25-30 години, една от причните е, че както всички знаем инфлацията върви доста усилено и след няколко години, да кажем 10, то парите които плащаш за жилището ще са с много по-малка стойност, но това е по-малката причина, по важната,ти сам разглеждаш в момента видовите инвестиции, лично аз ако в момента разполагам с 100к в кеш и желая да взема жилище, независимо дали с цел да живея в него или за отдаване под наем, то бих покрил едни 20% от цента му и след като покрия останалите разходи, останалата сума бих я вкарал в SP500, при среден годишен процент на индекса от 10%, етф-а ще ми изплаща кредита и може да ми прави печалба, в момента ипотечните кредити наистина са ниски и може да успееш да договориш ГПР от 3-4%, но дори да се вдигне, едва ли скоро ще мине 10%. Т.е. след като мине срока на кредита, то може да имаш пари и за още половин жилище. Даже някой като мине даден период от време на ипотеката им 5-10 години, нарочно преговарят нови условия и взимат отново 25-30г. кредит и не, не е с цел, че не могат да си го изплащат.

Edited by hacky
23 minutes ago, hacky said:

Това е много спорна тема, но това за робуването на банката като мислещ и модерен човек ми е странно да го чета от теб.

Естествено това не е упрек или финансов съвет, изказвам само моето мнение по темата.

Никога няма да дам пари на шайка некадърници, които години наред да лапат лихви на мой гръб. Даваш парите накуп, пускаш го веднага под наем и ако ти потрябват пари, го продаваш на по-висока цена, защото цените на жилищата в дългосрочен план винаги растат. А парите взети от наеми остават като допълнителна печалба, а не "за да ми плаща кредита тоз наим чуйек", както е модерно масово да се филмират някои напоследък.

Сега ако нямаш пари накуп, а ти трябва спешно жилище за теб, тогава нямаш избор и трябва да теглиш кредит, но не говорим за този случай.

• Upvote 2

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1 hour ago, Radox said:

Никога няма да дам пари на шайка некадърници, които години наред да лапат лихви на мой гръб. Даваш парите накуп, пускаш го веднага под наем и ако ти потрябват пари, го продаваш на по-висока цена, защото цените на жилищата в дългосрочен план винаги растат. А парите взети от наеми остават като допълнителна печалба, а не "за да ми плаща кредита тоз наим чуйек", както е модерно масово да се филмират някои напоследък.

Сега ако нямаш пари накуп, а ти трябва спешно жилище за теб, тогава нямаш избор и трябва да теглиш кредит, но не говорим за този случай.

Всеки има право на мнение. :)

Попринцип колкото е по-дълъг срока толкова по-зле за крайната сума.

Примерно ако си взел от банката 160К за 25г (имота струва 200К - София), за мен лично ипотечен кредит над 20г. си е преебвация и робство, то реално ще трябва да внесеш горе долу след всички глупости 255К.

А след 25г. със сигурност имота няма да ти струва 240К.

Друг е пък въпроса, че примерно SP500 в периода 2000г.-2012г. е бил на макс и в началото и в края на годите е бил на 1500$ и реално ти ще имаш доходност само от дивидента дето има. Пък 12г. само доходност от дивидидента не е много ОК. Ама така е 2012 е бил 1500$ сега 4000$.

Никои не знае какво ще се случи след 10г. пък камо ли след 20г. Целият цирк може буквално да приключи за 1 месец стига да се пожелае хахах.

Edited by BAITO6O