Jump to content

Коронавирус (Дискусия)

hacky

До кога ще бъдат извънредните мерки в България?  

66 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Не забравяйте: опасни са само болестите, от които се умира, при това бързо, за другите - ракийка и чесънче.

9 minutes ago, Bobotsi said:

https://news78.news7.eu/177382

Сега дали това е от преувеличените "факти" или не, сами преценете.

На такива сайтове не може да се вярва. По-скоро ми звучи като поредната сътворена историйка. Може би, ако си бил в критична фаза, ще има дълготрайни последици, но чак толкова страшен не е.

Мнението ми за вирусът е, че истината е някъде по средата. Вирусът все още не е достигнал пика си, не е спрял разпространяването си, но мисля, че ще бъде овладян след като се взеха тези строги решения. Освовната причина, за положението до което се стигна, е мълчанието на правителството на Китай и късно взетите мерки. Сега когато знаем реалната заплаха, Европа ще може да противодейства. България обаче едва ли...

ShiningWizard
1 minute ago, hacky said:

Пак поредното тъпо мнение по темата, да няма притеснително, няма да умреш, но е притеснително, че лесно може да се заразиш и да заразиш твои близък възрастен роднина. В чата го написах същото, коронавирусът не е притеснителен само заради смъртните случаи, а заради това, че лесно се разпостранява и колкото повече се разпостранява нали знаете какво става? Толкова повече се разпостранява :)  И ми го сранвяват сгрипа колко болни имало всяка година, да? Но колко ще има в пика си Короната? Никой не знае, не се знае дали няма да успее в пъти да не задмине обикновения грип, така че какви са тези тъпи мнения, че нямало притеснително.
Не става дума хората да се напникьосват и да изкупят магазините около тях без да излизат, а да се взимат елементарни мерки, да няма масови мероприятия както Олимпик каза и т.н., дори ти да оцеелееш ще заразиш други, отделно докато си заразен ти не си работоспособен, икономиките умират.

Та кое не е приятеснително ми кажи, приятелю? Трябва да се вземат елементарни мерки просто и всички да са спокойни.

Не мислиш ли, че преувеличаваме с тази масова истерия? Разбирам, че по-лесно се разпространи по цял свят от Еболата, но вместо да всяваме паника най-лесно е да запазим спокойствие и да обърнем внимание на нашата хигиена и как да се грижим по време на глобална карантина и от обща култура се знае как се предпазва човек от такива болести. Почна една гадна търговия с маските за еднократна употреба, където видях 50 броя за по 50 ЛЕВА. Паниката е излишна, просто се прилагат същите мерки като при САРС вируса и това е. Макар и да е широко разпространен вируса, едва ли ще има толкова много заразени в България.  А за произхода на коронавируса има един стар клип, който може да обясни появата.

5 minutes ago, ShiningWizard said:

Не мислиш ли, че преувеличаваме с тази масова истерия? Разбирам, че по-лесно се разпространи по цял свят от Еболата, но вместо да всяваме паника най-лесно е да запазим спокойствие и да обърнем внимание на нашата хигиена и как да се грижим по време на глобална карантина и от обща култура се знае как се предпазва човек от такива болести. Почна една гадна търговия с маските за еднократна употреба, където видях 50 броя за по 50 ЛЕВА. Паниката е излишна, просто се прилагат същите мерки като при САРС вируса и това е. Макар и да е широко разпространен вируса, едва ли ще има толкова много заразени в България.  А за произхода на коронавируса има един стар клип, който може да обясни появата.

Кой говори за истерия? Ти казваш няма нищо притеснително, за мен това е преувеличаване. Никой не е казал, че трябва масова паника, както и написах в предното си мнение.

ShiningWizard

58 minutes ago, hacky said:

Ти казваш няма нищо притеснително, за мен това е преувеличаване

Признавам си, че бях преувеличил с "няма нищо притеснително" и беше просто лош подбор на думи, но все пак цялата тази паника ме кара да откача. Самите ние ще се изтребим вместо короната ако продължаваме с такова темпо. Мисля, че ако рационалния човек се разболее с корона, той не би искал да зарази семейството си или приятелите си и ще направи всичко възможно да не зарази останалите. Има предпазни средства, които ще вършат донякъде работа, но здравите балъци ги изкупуват заради тая масова паника. Маските се дават на болните, не на здравите по принцип и това опазаряване на предпазните маски и прочие е подло и може да стигне до много лоши последствия. 

Edited by ShiningWizard
  • Upvote 2
  • Thanks 1
batistaheel

Това не е само до българите, хората по принцип са безотговорни. Когато болестта се появи в Италия белгийците ходиха там на ваканция и после пренесоха вируса и в тяхната родина, а преди нямаше случаи. Сега пък си пращат децата на ваканция защото били платили 250 евро. И тука масово се вярва, че топлото време ще убие вируса. Още от самото начало се подходи доста несериозно от европейците към коронавируса. Наивно се вярваше, че болестта е далеч и никога няма да достигне до Европа. Трябваше още като се плъзна короната в Китай да забранят пътуванията от и за там. Когато се появи в Италия пак не се взеха сериозни мерки. Сега малко е късно, там където се е появил един случай ще се появи и втори. Появата на ефикасно лекарство не се очаква да стане по-рано от края на лятото, началото на есента, а за ваксина ще трябва да се чака най-малко година. И нека все пак да бъдем малко оптимисти. Можеше да е и по-зле. Преди 100 години испанският грип е убил между 50 и 100 милиона души и то предимно млади хора в отлично здраве. 

2 minutes ago, batistaheel said:

Това не е само до българите, хората по принцип са безотговорни. Когато болестта се появи в Италия белгийците ходиха там на ваканция и после пренесоха вируса и в тяхната родина, а преди нямаше случаи. Сега пък си пращат децата на ваканция защото били платили 250 евро. И тука масово се вярва, че топлото време ще убие вируса. Още от самото начало се подходи доста несериозно от европейците към коронавируса. Наивно се вярваше, че болестта е далеч и никога няма да достигне до Европа. Трябваше още като се плъзна короната в Китай да забранят пътуванията от и за там. Когато се появи в Италия пак не се взеха сериозни мерки. Сега малко е късно, там където се е появил един случай ще се появи и втори. Появата на ефикасно лекарство не се очаква да стане по-рано от края на лятото, началото на есента, а за ваксина ще трябва да се чака най-малко година. И нека все пак да бъдем малко оптимисти. Можеше да е и по-зле. Преди 100 години испанският грип е убил между 50 и 100 милиона души и то предимно млади хора в отлично здраве. 

Трябва да направи форумна среща.Ти къде си?

Edited by Himler
batistaheel
2 minutes ago, Himler said:

Трябва да направи форумна среща.Ти къде си?

А не, забрави. Не съм в отлично здраве, но дори и да бях пак няма да тръгна на форумни срещи докато трае епидемията. Сори, нищо лично. 

16 minutes ago, batistaheel said:

Това не е само до българите, хората по принцип са безотговорни. Когато болестта се появи в Италия белгийците ходиха там на ваканция и после пренесоха вируса и в тяхната родина, а преди нямаше случаи.

Говори ми... Преди няколко дни моя позната ми се хвали как е на екскурзия в Рим и колко спокойно и било, защото нямало хиляди туристи по забележителностите и можела да се снима на спокойствие.. Понякога се чудя сред какви хора живея. Не съм паниран, но не е и шега работа това. Особено, когато съм със супер слаба имунна система. Сега например като отида при баба ми и дядо ми - и двамата на по 80+ години с доста болести - естествено че ще съм с маска и ще избягвам всякакъв досег и контакт с тях.

• Upvote 3
Just now, The Olimpic Hero said:

Още 9 случая обявиха току-що в България. :(

Хора от BWC, приятелството ми с всички вас вече толкова години беше изключителна чест за мен!Ще се видиме и от другата страна.

giphy.gif.0edc6fab015e1d55b77d410c79a979db.gif

9MLnN5Y.gif

И властите имат вина, но може би просто в България имаме лошия късмет в момента с това да се занимават некомпетентни хора. И аз не съм никакъв специалист по болести, но това което виждам е как всеки ден официални лица говорят навсякъде как нямало страшно, този вирус бил по-малко опасен от обикновения грип, в същото време мерките които се вземат са на пълната противоположност и когато видиш как се затварят граници, правят се карантини и се ебат икономики и търговии, ти става ясно, че нещата не са такива каквито ги представят. Първо, ако коронавируса беше балон, големите корпорации едва ли щяха да оставят да ги ощетяват толкова брутално, да не говорим за културни прояви и спортни събития в зали и по стадиони, които също костват милиони загуби заради отлагането си.

Но като цяло сигналите които се дават към обществото са противоположни, никой не се заема да даде ясна и достоверна информация, която да изглежда правдоподобна. Това създава и перфектните условия fake news културата и конспираторите да се вихрят на воля.

• Upvote 2
  • Thanks 1

Знам, че няма да умра, защото имам да изплащам заеми... Другият вариант е банката да фалира и да умра.

Едно нещо ме учудва като цяло - защо по дяволите киснете тука и си гледате кеч, играете си мафия и тем подобни лайна и като стане някой фал, първото нещо е да се чудите, дали е филм и да се тюхкате, че икономики, които са домашното бурканче на някой се разпадали, съдейки по това, колко е сериозно всичко?

Еми и да пукнете от короната, няма да е голяма загуба, поне от това, което си мисля аз...

Мда Короната се оказа не това което се смяташе в началото. Явно Китайците са криели реалните числа, но нещата в Европа лъснаха. Факт е че симптомите са като обикновен вирус, но темповете му на разрастване  и заразяване са притеснителни. Може би чисто математически % на смъртност не е голям, но спрямо обиновените вируси си е стряскащ. Младите организми ще го преживеят, но за по-възрастните не се знае. И от всички тези неща най-много последствия ще има върху световната икономика.  То за мен това е най-лошото от всичко това. В тази сфера работя и вече последствията се виждат. Туристическият сезон е под съмнение, международният транспорт не функционира добре и търговията се затруднява (от Италия продукти няма),авио компаниите и те яко се вътрят, като се добави и нефтените проблеми и последствията от всичко това на борсите, та колелото може пак да се завърти като през 2008г. Ипотечните ценни книжа са заместени с някакъв вирус. Дано до края на април и началото на май нещата започнат да се нормализират, че щом на такъв етап ситуацията е шибаната, то при по-голямо разрастване не се знае какво може да се случи.

Че се пресолява манджата в медиите, пресолява се. Обаче, да ви кажа, май така е по-добре. И без това здравната култура на българина е под всякаква критика. Ние вечно сме най-знаещи и разбираме от всичко, не вярваме на институциите, а лекарите за нас са шарлатани, които само гледат да ни вземат парите. Отделно заради голямото количество ненормални антиваксъри, имунитетът ни е паднал драстично. Така че единственият вариант да ни налеят малко мозък в кратуните, е да ни стреснат. А даже и това не действа напълно, защото и в момента из социалните мрежи разни всезнайковци обясняват насам-натам как само се всява паника и как правителството просто иска да вземе едни милиони. Даже се разпространява скрийншот, в който една жена се представя за близка на починалата наскоро от вируса и разправя как всъщност тя не е починала от коронавирус, а от обикновен грип. И масово хората ѝ се връзват, щото, нали, някой в интернет, било то и близък на съответното лице, е далеч по-компетентен в поставянето на диагнози от човек с медицинска квалификация.

Отделно масовото отменяне на всякакви културни мероприятия би трябвало поне малко да ни говори за потенциалната опасност от заразяване. И това в световен мащаб.

• Thanks 4
The Olimpic Hero
24 minutes ago, Huskarl said:

Така че единственият вариант да ни налеят малко мозък в кратуните, е да ни стреснат.

Това. Даже нещо повече, мисля си, че има точно два варианта българинът да се стресне. Единият, колкото и грозно да звучи, е да започнат да умират повече хора от коронавируса. Вторият е да се наложат някакви драконови мерки, свързани с глоби при неспазване на наложена карантина, забрана за ходене по заведения и т.н. и т.н. Крайно звучи, но средностатистическият българин е крайно недисциплиниран и безотговорен. Ако чакаш от него сам да спазва някакви правила, просто заеби.

Нормално да блокират всичко. Явно това е начина по някъв начин да се спре бързото разпространение. Нали се сещате , че една държава като Италия , която е 60 млн , стане че се разболеят 2 млн дори , няма да има къде да се лекуват и ще стане мазало. Естествено тва важи за всякъде. Гледам че в Китай лека полека започват да се оправят, но там са под карантина от 1 месец , така че нещата в Европа тепърва започват да се развиват - ето ви днеска 15 нови заразени в БГ за 1 ден.