Jump to content

Автомобилната култура в Булгаристан

Radox

Recommended Posts

Suffer-H

@gboy Е да ама, само с каране от точка А до точка Б, ни моеш да ибеш елитни кифли... трябва кожен салон, лята джанта, тубата у багажника да дъни чалгията, амфет в жабката и ароматизатор борче, да убива миризмата на газ идваща отзад... абе не ги разбираш нещата.

Edited by Suffer-H
  • Upvote 2
  • Haha 5

Ф.Н.Н.В.Ф.З.В.В.П.Н.Б.Р.С.

Само ще ти кажа, че толкова не ги разбирам нещата, че дълги години се чудих какви са тия летНи джанти и само лЕте ли се кара с тях или може и през зиме :rofl:.  После разбрах, че е "лети" джанти, ама и до ден днешен не знам какво е. 

Винаги съм карал някакви обикновени коли, които са ми били и по джоба в интерес на истина. Никога не съм разбирал идеята да карам кола, да имам телефон, да мъкна скъпи дрехи или каквото и да е друго, което очевидно не ми отговаря на приходите, и да мизерствам, само и само да съм гъзар, белким впечатля някоя шафрантия. Имам познати, дето теглиха кредити, за да карат БМВ - абсолютно непонятно за мене. Както и е супер смешно, като се разхождаш из панелните блокове тука, и гледаш отпред някакви стари лачени таратайки, дето се лъскат всеки ден до падане на боята. Може ли да ти струва колата половината от апартамента :huh:, баси. И естествено с нея отиваш до кафето отсреща, което е точно на 5 минути ходене пеша, а после следва гордо потропване на ключовете, чиито ключодържател си взел от алиекспрес и е с марката на колата ти.  :unsure: 

Имало е години, когато не ми мърдаше гз от шибания автомОбил, ама то беше щото ми се налагаше, а не за друго. Иначе в момента си стигам до работа с метро и с пушка в тила няма да тръгна по задръстванията из цяла София. Ако от общината спрат да харчат пари за всякакви глупости и вземат, та направят нормални велоалеи, си взимам велосипед на секундата. А ако Ганьо караше нормално, отдавна да съм се метнал на мотопедче. Само дето тука шофьорите са такива, че това, да караш нещо на две гуми, си е екстремно приключение отвсякъде. Не виждам какъв може да му е кефа на някой, че се е затворил в 20 годишна таратайка, набичил музиката, и стои неподвижно в задръстването. Никога няма да я разбера тая гъзария. 

P.S. А за елитните кифли е друга тема, ама не е много по-далечна от тая. За там колко истории имам :D Може да пусне някой една тема за ебателната култура на българина. 

Edited by gboy
  • Upvote 5

StoneColdFaN
1 hour ago, gboy said:

Може да пусне някой една тема за ебателната култура на българина. 

'Ми то ти си човека. :D

1 hour ago, gboy said:

Не виждам какъв може да му е кефа на някой, че се е затворил в 20 годишна таратайка, набичил музиката, и стои неподвижно в задръстването. 

Аз като цяло не виждам кефа да слушаш силно музика, докато караш. Дори със стандартни колони си слушам на 7-8/30.  Камо ли някакви каси, JBL, пък Pioneer и какво ли още не. Освен че обичам докато шофирам  да слушам работата на двигателя и автомобила като цяло, носиш и отговорност за движението по пътищата, трябва да си концентриран в карането си, а не в слушането на музика.

• Upvote 3
hacky
5 hours ago, MJ23 said:

Аз като цяло не виждам кефа да слушаш силно музика, докато караш. Дори със стандартни колони си слушам на 7-8/30.  Камо ли някакви каси, JBL, пък Pioneer и какво ли още не. Освен че обичам докато шофирам  да слушам работата на двигателя и автомобила като цяло, носиш и отговорност за движението по пътищата, трябва да си концентриран в карането си, а не в слушането на музика.

Деба, MJ това ти ли си, така няма да впечатлиш плевенските каки. :D

• Haha 2
kabakov

Както някой по-горе каза, основният смисъл да имаш кола е да те закара от точка А до точка Б. Всичко останало си е излишна гъзария и опит да се направиш на такъв какъвто не си, за да впечатлиш някоя шаврантия, която я е минал вече целия квартал, че даже и части от съседните.

• Upvote 2

ring2.png.538ce23918992338276d662ac0e11f49.png

YoTheReal
2 hours ago, hacky said:

Деба, MJ това ти ли си, така няма да впечатлиш плевенските каки. :D

За няколко години се убедихме, че това не е таргет аудиторията на BWC Потребител на годината за 2016 година. :rolleyes:

Присъединявам се към хората от точка А до точка Б. Изкарах преди месец книжка поради общо взето две причини: с брат ми си поделихме лизинга на нова кола и се оказах заклещен да не мога да пътувам извън София, ако не намеря шофьор. Също така изкарах книжка само за автоматик, защото и двете коли у нас са автоматик и въобще не открих причина да се занимавам с ръчки и глупости. Тук съм с пет ръце за @Radox - изтъкването, че там била истината е пълен ташак, ненужна и неудобна отживелица ми се струва. Това доведе до любимия ми въпрос: е ако се налага да караш ръчка кво правим? - каквото и досега.

Това, което повече не разбирам, са жените, които толкова се кефят на готини коли. Сега, ако излизаш с някакъв чичо с бая пари, който освен кола може да ти плаща и сметките и т.н., добре, що-годе разбираемо, това е нивото. Но другите, които са по-често срещани, които нямат някакви особени финанси и каквото го имат го хвърлят за тунинг батко, или пък за бензин, защото BMW-то им харчи 15/100 - еми човек, това не го разбирам по никакъв начин.

Дори да приемем, че колата наистина е хубава, а не да е от преди 11 септември, хубаво, вози те, и после кво - слизате и пиете по водичка с 3в1 в кварталния Еврофутбол? Просто не разбирам колата сама по себе си какъв плюс е.

Edited by YoTheReal
  • Upvote 3
  • Haha 1

Днес се замислих за друго нещо, което ме дразни - Всички каращи в лявата лента с 20-30. Това ми е "любимо" просто - ще завива наляво след 2 км, но си държи стабилно лявата лента и кара с 20-30. Просто за такива идиоти спасение няма.

Още нещо, което много ме дразни е когато на някоя голяма верига магазини - Кауфланд, Била и т.н. паркинга е празен, но г-н Тарикат ще спре бричката си точно пред магазина фронтално. Все пак, ако измине 10 метра пеша може да се сецне нещо, да окуцее.. А и нали е г-н Тарикат с АЛдито А4 на 12-13 години (Не най - старите, а тия по за 7-8 хиляди, където се имат за безсмъртни като ги карат.) Трябва всички да видим, че ратайството се отплаща! А вече може да минем и свръхтежка категория - Радокс спомена за Панамера, а какво да кажем за Кайен? Какво да кажем за всички "мутри" каращи Кайен, Х5 или ML на 15+ години, които в момента вървят в най-добрия случай по 5-6 хиляди, а един основен ремонт им е двойно над тази цена. Та и тях много ги обичам, като почнат да се имат за вървежни, без да осъзнават, че сме 2019, а не 2002. :D 

• Upvote 1
BAITO6O
2 hours ago, MJ23 said:

държи стабилно лявата лента и кара с 20-30

Решението при тия е лесно. Буквално му се навираш в задницата и ако не се усети почваш му мигаш и светкаш.

Така преди седмици един Пазарджишки пИдал с Ауди А3 беше на Тракия и караше лявата лента. По-едно време го настигаме и тоя не мърда.

Чакаш се усети нема. Почна се едно много кратно навиране в задницата му нема пак местене в дясната. А прес това време 2-3 го минаха от дясната. Пак навиране малко показване и повече в лявото му огледало. Никва реакция тоя си държеше лявата лента и това е. А караше с 80 сигурно. По едно време се усети и се изравнихме и бяха исипани върху него една доза любезности. Все пак тоя пИдал от Пазарджик явно не знаеше едно от неписаните правила на пътя, че кога види регистрация СО ( не е моята, при мен е СВ) + колата на народа тря се отмести възможно най-бързо.

• Upvote 1
hacky
5 hours ago, MJ23 said:

Днес се замислих за друго нещо, което ме дразни - Всички каращи в лявата лента с 20-30. Това ми е "любимо" просто - ще завива наляво след 2 км, но си държи стабилно лявата лента и кара с 20-30. Просто за такива идиоти спасение няма.

Нещо подобно, което винаги ме кара да псувам, ако има следния път:

Untitled.thumb.png.235b0fbee912e64481f1bf163db02a63.png

И кола А ще ходи на ляво, но светофара на ляво е червено, а само напред е зелено, то кола А се пуска по интерция с 10 км/ч много много много преди разклонението за ляво, независимо, че зад нея със сигурност има коли за напред, защото това е шибан натоварен булевард. Деба педерасите.

• Sad 1
Radox

Да добавя нещо по темата за автоматичните скорости кутии. Те са измислени, за да му бъде на шофьора ПО-ЛЕСНО, а не ПО-ТРУДНО. Защо според вас всички автомобили от най-висок клас се предлагат само с автоматични кутии? Може би защото тези, които купуват тези коли, са по-тъпи от българския тарикат? ;)

Основните клишета, които се повтарят от около 1990 насам за автоматиците в Булгаристан, са:

- "Туй ако ти са счупи чуйек, няма кой да ти го опрай" - пълна простотия - първо, аз доста рядко съм чувал автоматична скоростна кутия изобщо да се счупи, най-вече защото и да искаш, не можеш да я ръчкаш като селтак както правиш с ръчката, а и освен това ги правят доста здрави и второ дори в БГ вече има много сервизи, които предлагат ремонти на такива кутии, даже има и специализирани сервизи само за АСК.

- "Тез автоматици много харчат, чуек" - поредната тотална селяния, която е застинала в началото на 90-те. Да, старите автоматични кутии наистина харчат повечко, защото са с малко предавки и са несъвършени, но разликата с ръчна за същия мотор е минимална, около 1 на 100 макс. Давам личен пример - колата ми в България е Passat 1993 година с автоматични скорости - наистина се сменят леко дървено и има само 4 предавки, което води до доста високи обороти и стабилен шум от двигателя, но се свиква. Пасата харчи около 7,5 извънградско и 12 в града, което е поносимо за кола на 26 години. В Германия имам Citroen C6 със 6-скоростен автоматик и макар че мотора е V6, не се чува почти нищо и рядко минава 2000 оборота. Колата се движи уникално плавно и въпреки че двигателят е с литър по-голям от Пасата, харчи 6 извънградско и 9 в града. Това е изключително приемливо и няма място за сравнение с ръчни скорости.

- "С автоматицити ни можиш да изприварваш" - е това вече съм убеден, че някой пълен дебил го е изобретил - дори 26-годишния ми Пасат има функцията KICKDOWN, която означава, че ако рязко натиснеш педала на газта до долу, колата сама връща 1 предавка назад и се ускорява като изтребител - изключително полезно за спешни изпреварвания.

- "Друго сий да можиш да са изрежеш кат на ръчната какт си трая" - е тука вече нямам аргументи, с автоматика наистна е трудно да се правиш на пълен селяндур.

В заключение - основното предимство на автоматика обаче е това, че не трябва да помпаш съединителя като аутист докато висиш в огромни задръстванея. Без ташак, докато бях в Берлин с култовия ръчен Нисан Примера и стоях абсолютно всеки ден в 1-часови задръствания в които тръгваш и спираш през 10 секунди, наистина ме боляха ставите на левия крак понякога!

Edited by Radox
  • Upvote 4
  • Like 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Наебал съм ги с 200 и съм им го вкарал.

41 minutes ago, Radox said:

Да добавя нещо по темата за автоматичните скорости кутии. Те са измислени, за да му бъде на шофьора ПО-ЛЕСНО, а не ПО-ТРУДНО. Защо според вас всички автомобили от най-висок клас се предлагат само с автоматични кутии? Може би защото тези, които купуват тези коли, са по-тъпи от българския тарикат? ;)

Основните клишета, които се повтарят от около 1990 насам за автоматиците в Булгаристан, са:

- "Туй ако ти са счупи чуйек, няма кой да ти го опрай" - пълна простотия - първо, аз доста рядко съм чувал автоматична скоростна кутия изобщо да се счупи, най-вече защото и да искаш, не можеш да я ръчкаш като селтак както правиш с ръчката, а и освен това ги правят доста здрави и второ дори в БГ вече има много сервизи, които предлагат ремонти на такива кутии, даже има и специализирани сервизи само за АСК.

- "Тез автоматици много харчат, чуек" - поредната тотална селяния, която е застинала в началото на 90-те. Да, старите автоматични кутии наистина харчат повечко, защото са с малко предавки и са несъвършени, но разликата с ръчна за същия мотор е минимална, около 1 на 100 макс. Давам личен пример - колата ми в България е Passat 1993 година с автоматични скорости - наистина се сменят леко дървено и има само 4 предавки, което води до доста високи обороти и стабилен шум от двигателя, но се свиква. Пасата харчи около 7,5 извънградско и 12 в града, което е поносимо за кола на 26 години. В Германия имам Citroen C6 със 6-скоростен автоматик и макар че мотора е V6, не се чува почти нищо и рядко минава 2000 оборота. Колата се движи уникално плавно и въпреки че двигателят е с литър по-голям от Пасата, харчи 6 извънградско и 9 в града. Това е изключително приемливо и няма място за сравнение с ръчни скорости.

- "С автоматицити ни можиш да изприварваш" - е това вече съм убеден, че някой пълен дебил го е изобретил - дори 26-годишния ми Пасат има функцията KICKDOWN, която означава, че ако рязко натиснеш педала на газта до долу, колата сама връща 1 предавка назад и се ускорява като изтребител - изключително полезно за спешни изпреварвания.

- "Друго сий да можиш да са изрежеш кат на ръчната какт си трая" - е тука вече нямам аргументи, с автоматика наистна е трудно да се правиш на пълен селяндур.

В заключение - основното предимство на автоматика обаче е това, че не трябва да помпаш съединителя като аутист докато висиш в огромни задръстванея. Без ташак, докато бях в Берлин с култовия ръчен Нисан Примера и стоях абсолютно всеки ден в 1-часови задръствания в които тръгваш и спираш през 10 секунди, наистина ме боляха ставите на левия крак понякога!

Представил си хората, които предпочитат ръчна скоростна кутия като идиоти, което не прави тезата ти по-валидна. За висене в stop-go трафик в голям град, автоматика наистина е по-удобен за ежедневно градско шофиране за повечето хора. Но недостатъците на повечето автоматици с torque converter, какъвто е на твоят пасат, са значителен процент загуба на мощност, мудно превключване на скоростите(това което споменаваш - колата седи във високи обороти, а не ускорява пропорционално). Разликата при рязко подаване на газ при изпреварване си я има, скоростната кутия има kickdown, но когато върне предавка си седи във високи и докато се предаде мощността към колелата си има забавяне. В този аспект ръчната скоростна кутия превъзхожда повечето автоматици, понеже движението се предава директно от съединителя. При по-съвременните, които ползват двоен съединител, а не torque converter тези проблеми са решени. Смяната на предавките става възможно най-бързо, понеже този тип трансмисии са роботизирани механични кутии. Разбира се има и недостатъци при автоматиците с двоен съединител, тяхната поддръжката е наистина значително по-скъпа, за разлика от тези с torque converter които искат най-често само смяна на масло на определени километри. Механичната кутия е по-евтина за поддръжка и ако не ти е толкова досадно да натискаш съединителя си има своите плюсове. Автомобилните ентусиасти предпочитат ръчната кутия, понеже доставя удоволствие от шофирането и ти дава по-пълен контрол над автомобила. В обобщение не мисля, че има правилен или по-добър избор. Всичко зависи от апликацията на автомобила и бюджета и предпочитанията на собственика му.

За разхода с обикновен автоматик си е ясно, че е по-висок. Може лесно да се направи справка за всеки автомобил в сайт като auto-data.net колко е среден разход с ръчна кутия и колко е с автоматична.

Edited by d0baTa
  • Upvote 4

Яко е да си от BWC!

hacky
9 hours ago, Radox said:

Тук си много прав, но в БГ като масово се карат 20 годишни коли, тези автоматици могат лесно да се развалят, на един колега му взеха 4 хиляди за поправка на автоматична скоростна кутия. :(

Но иначе и аз съм фен на автоматиците, въпреки, че съм с ръчна скоростна кутия в момента.

Radox
9 hours ago, d0baTa said:

Представил си хората, които предпочитат ръчна скоростна кутия като идиоти

Нещо май не си чел внимателно ;) Представил съм като идиоти само селяните, които твърдят че автоматичните скорости не струват, без дори да са се качвали на такава кола. И никъде не съм казал, че ръчните не стават за нищо, и те са подходящи за дадени цели и ситуации, но просто не виждам лично за мен нито едно тяхно предимство пред модерен автоматик. Достатъчно съм карал ръчки, не искам повече да "усещам двигателя", искам просто колата да ми върши работа и да я карам с лекота.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Metzgermeister

Чета тази тема и осъзнавам какъв хипстър съм. И преди съм споменавал, че желаната кола на този етап за мен е запазена Лада 2105 или 2107 с пет предавки, защото не съм изпитвал по-голямо удоволствие от това да карам соц-кола, но в момента карам най-често едната от двете коли на баща ми, а именно дизелов Форд Мондео Джия комби от 2001-а и съм изминал стотици километри с нея безаварийно из цялата страна. Не мога да кажа, че ми носи същото удоволствие, а и не е и като да не е киснала по сервизи, но като цяло не се разваля непрекъснато, върви и ускорява добре, стабилна е по завои, на магистралата държи спокойно 140-150 и вози приятно, та за мен това е напълно съвременен автомобил чисто като концепция. Естествено, не е чак като чисто нов автомобил, понеже си личи, че е ползвана малко или много, а и ако го наритам повече, на таблото светва един реотан и колата изгасва (което при изпреварване на магистрала е малко кофти, но иначе при плавно каране даже забравяш, че го има този проблем), но за мен ако една кола е правена след 2000 г., не мога да я приема за стара или поне не и за демоде и не правя особена разлика като визия и оборудване между сегашните модели и тези от 2000 г. (докато например колите от 2000 г. изглеждат като космически кораби в сравнение с тези от 1980 г.), което вероятно не ми прави чест и сега чакам MJ23 да ме нарече "филмиран гяур" :D 

Относно автоматиците - който иска, да кара, на мен лично ми е скучно. Преди 2 години ходих с Пежото 407 на кака си до София, което е автоматик и усещането е някак странно и мързеливо. Хубаво е обаче човек да изкара курсовете на ръчка за всеки случай, дори да има пристрастия към автоматиците. 

Относно мигачите - абсолютно съм за използването им дори за най-малкото (в действителност навика го развих от една стара игра с автобуси, където ти взимаха точки при престрояване без мигач и даваха бонус за престрояване с мигач :D), даже баща ми ми вика все на кого го пускам тоя мигач, като тръгвам от нашата малка уличка, без да има никой. Ама мигачите са сложени с причина и са за това - да се използват.

Edited by Metzgermeister
  • Upvote 2
  • Thanks 1

Radox

Специален клип за @MJ23, знам че ще го оцени. Бричката дава ценни съвети кои мотори на Кайена са подходящи за газова. 🤣

• Like 1
  • Haha 2

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Еее как няма! Не си е работа, ако не вземеш от първите Кайени 6-7 ръка от Катания,Италия на 600+ хиляди реални км , да не му сложиш газ. И когато се счупи след 1 месец да псуваш на маса - "Абе мани ги тия Поршета, взех го на  120 хиляди км и се счупи веднага".

За автоматиците.. Аз съм категорично за и едва ли някога отново ще карам кола с ръчни скорости. В началото бях много против, дори си спомням човека, от който си взех първата кола автоматик как ме помоли да свикна с педалите из града, преди да се пусна Габрово - Плевен, да не ме гледа по новините. :D Разбира се още при първите 3 спирания щях да си разбия носа във волана от рязкото натискане на спирачката. След 5-10 км проблеми нямаше и така вече 2 години и половина, в които един единствен път ми се наложи да карам кола с ръчни и щях да се претрепя. Просто съм отвикнал и забравил.

А за автоматика сега се сетих, преди няколко месеца питах предния собственик - Сменял ли си  някога маслото на скоростната кутия? Отговори ми - Не. И се замислих кола на 180 хиляди км, ако не е сменяно.. никога няма да ги сменя така плавно и безпроблемно. Та разрових се в книжката с обслужвания и видях на 120 000 сменено точно то в Ауди Белгия. Хубаво е да се сменя на 60 хиляди км, но сега се почва филма - дали с машина да се смени или от човек. Уж с машина се изпомпва цялото старо и се подменя изцяло с ново, после пък чета как било лошо... Оправия няма! И така си карам вече 70+ хиляди км, но скоро е време да се реша преди да стане фатално.

Radox

На Ситроена изрично си пише в книжката, че маслото на скоростната кутия е "до живот" и не се сменя никога, ама ми се струва абсурдно това. Колата иначе е на 120 хиляди и засега скоростите работят безпроблемно, но не знам докога.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

hacky

На повечето коли така ги водят, че не се сменя, даже много нямат пробка за източване на маслото за скоростната кутия. Също смятам, че е абсурдно, както и много други хора и все пак го сменят повечето. Аз смятам, че с машина става по-хубаво, те вече повечето сервизи имат помпа за източване на маслото. Даже тези, които имат само 1 пропка, която е за наливане те задължително само с помпичка за източване става.

• Upvote 1
retwerts

Аз не разбирам особено от автомобили и не изпитвам "удоволствие" да карам. Карам просто защото се налага. Предпочитам автоматик и никога не бих си купил ръчка. В повечето време карам автоматик, но от време на време ми се налага да карам и ръчка. Когато това стане направо ми се отщява. Сега е отпускарски сезон и трафика в Сф е малко по-лек, но като дойде есента по някои булеварди в определени часове става ад. Мен след това ми иде да си отрежа левия крак от постоянно държане на полусъединител, спиране, включване - защо да си правя шофирането по-трудно, след като хората са измислили автоматиците. Не го разбирам.

Иначе не знам дали е коментира друг феномен, който много често се наблюдава в София най-вече - огромният контраст между автомобилите по пътищата. Сигурно България е една от малкото държави, където може да видиш наредени коли за по няколко стотин хиляди - последен модел и до нея трошка на 20 години за 3к. Разговарял съм с чужденци-гости тук в София, включително от Германия и това винаги ги е озадачавало.

• Upvote 1
  • 2 weeks later...
OverTheLimit

Не мога да разбера хората, които живеят на не повече от 10-15 минути пеша от работа, но всеки ден отиват с колата на работа, вместо да отидат пеша или с колело. Безсмислено ми изглежда да си купиш кола без да имаш нужда от нея в ежедневието си. Много обичам да карам колело, когато имам свободно време. Минавам често по 120-140 км на ден, но ако обикалям така с кола няма да има никакъв смисъл. Точно това го забелязвам в 18-20 годишните. По цял ден обикаля из града с колата, просто за да се вози, да върти гуми, без да му трябва колата да свърши някаква работа с нея. И е много важно да снимаш клип как шофираш и слушаш музика и след това да го публикуваш в My Story във FB, това ми е любимото 😁    

• Upvote 5
  • Thanks 1
1 hour ago, OverTheLimit said:

Не мога да разбера хората, които живеят на не повече от 10-15 минути пеша от работа, но всеки ден отиват с колата на работа, вместо да отидат пеша или с колело. Безсмислено ми изглежда да си купиш кола без да имаш нужда от нея в ежедневието си. Много обичам да карам колело, когато имам свободно време. Минавам често по 120-140 км на ден, но ако обикалям така с кола няма да има никакъв смисъл. Точно това го забелязвам в 18-20 годишните. По цял ден обикаля из града с колата, просто за да се вози, да върти гуми, без да му трябва колата да свърши някаква работа с нея. И е много важно да снимаш клип как шофираш и слушаш музика и след това да го публикуваш в My Story във FB, това ми е любимото 😁    

Абе не е баш така. Принципно си прав, аз имам 25 минути пеша до работа, ама юли, август и декември , януари и февруари си ходя с колата, защото лятото докато ида съм плувнал в пот, а зимата ставам снежен човек. Айде зимата не е толкова проблем, стига да няма сняг, тогава само за да си почистя колата и да я извадя от преспите ми отнема 10 минути, ама лятото няма как, трябва си колата с климатика. 

• Upvote 1
48 minutes ago, soccerav said:

Абе не е баш така. Принципно си прав, аз имам 25 минути пеша до работа, ама юли, август и декември , януари и февруари си ходя с колата, защото лятото докато ида съм плувнал в пот, а зимата ставам снежен човек. Айде зимата не е толкова проблем, стига да няма сняг, тогава само за да си почистя колата и да я извадя от преспите ми отнема 10 минути, ама лятото няма как, трябва си колата с климатика. 

Колата е по-важно да има климатик, отколкото спирачки! 

• Upvote 3