Jump to content

Живеем ли в компютърна симулация?

UNDERTAKER*

Recommended Posts

The Best

Това вече е далеч по сериозно мнение. Ако една наука има в себе си теоретична, недоказуема практически част, то тя не може да се нарече точна. Знам, че популярното мнение е, че физиката, а и много други науки са точни, но това разбиране е донякъде нормално - в крайна сметка няма "неточна" наука, защото ако имаше, тя нямаше да заслужава да бъде наричана с думата наука изобщо. Ако си помислил, че отричам достиженията на физиката до момента, не е така. Включително много физици се изказват предпазливо и уклончиво по въпроса. Моят любимец Нийл деГрас Тайсън, за когото съм имал честта да напиша биографична статия я определя с най-точното ѝ описание - фундаментална природна наука и избягва да задълбава повече.

Физиката продължава да се развива и да има своите неточности и много въпроси, на които все още не може да даде точен отговор, а само предполагаем. Съгласи се, че наука, която не може да даде отговори на всички въпроси от естеството, което изучава, не може да бъде считана за напълно точна. Може би след време, но не и сега. Това не променя фактът, че тази наука е изключително важна за човечеството.

Историята, от друга страна е наука, занимаваща се с реални личности, дати и събития. Тя представлява най-общо архивистика или ако щете - документознание и борави само със случили се събития, тоест точни факти. Допускам, че има процент разминаване, особено в събитията от далечното минало, но неточности има във всяка наука. Въпросът е, че историята не може да отговори категорично на далеч по малко поставени въпроси, отколкото физиката, да речем. Или за да се изразя по ясно ще си позволя да перифразирам Едгар Алан По - единствената точна наука в света е измамата.

ПП: Не прилагам логически "шпагати", просто изказването ти в предишния ти пост, че физиката се базира на математиката, но въпреки това е най-точната наука "без спорене и въртене", чупи логиката на изречението и излиза, че е по точна от другите науки базирани на математиката, както и от нея самата. Примера с езиците е неконсистентен, защото никой език не е по точен от друг, всеки съществува самостоятелно и е загуба на време да се правят сравнения между тях.

Edited by The Best
  • Upvote 1
Huskarl

Историята е хуманитарна наука. Съвсем не е по-малко наука от физиката и химията, просто борави с различни похвати. А целта на историка не е да представи своето собствено мнение, а да бъде възможно най-обективен в тезата си, базирайки се на направените изследвания. Затова и историята приема, че за да бъде оценено дадено събитие правилно, е необходимо да са минали поне сто години от настъпването му, тоест да няма останали съвременници.

Друг е въпросът, че човек никога не може да е максимално обективен. Затова дори и най-точните науки не могат да бъдат абсолютно точни, защото постоянно се развиват и променят. Така както едни физични закони се отхвърлят за сметка на други, така и в математиката е съвсем естествено по-стари формули да се пренебрегват заради открити по-нови, които са по-рационални. Приетата класификация на науките, според Уикипедия, е природни, социални и хуманитарни, приложни, формални. Няма такова нещо като точна и неточна.

• Upvote 2
  • Thanks 1
The Best

Абсолютно точно мнение на Huskarl. Историка трябва да опише случилото/случващото се възможно най-обективно, а не да изразява своите възгледи. Вече как ще го интерпретират изучаващите това събитие не е от особена важност(ние журналистите сме тези, които умеят да извъртат нещата, а не историците) и не бива да бъде използвано като довод за грешка в самата наука история.

• Upvote 1
U_think_U_Know_Me

Множеството измерения са крайъгълен камък в струнната теория. Предоставям отдолу един клип, от който дори хора, които не са интелектуалци-инженери като мен, ще разберат за какво иде реч. Запитайте се каква е разликата между нещо, съществуващо в последното измерение и Бог. В тази връзка трябва да вметна и факта, че атеистите смятат, че цялата Вселена се е разширила по неизвестни причини, които науката никога няма да може да обясни, прескачайки голяма част от физичните закони, които се обособяват след това. На този фон ебавките с "В началото бе Словото" са трогателни.

• Upvote 1

Няма стига, ИНСТИТУЦИЯТА Ю ТИНК пристига!!!

YoTheReal
1 hour ago, Huskarl said:

Историята е хуманитарна наука. Съвсем не е по-малко наука от физиката и химията, просто борави с различни похвати. А целта на историка не е да представи своето собствено мнение, а да бъде възможно най-обективен в тезата си, базирайки се на направените изследвания. Затова и историята приема, че за да бъде оценено дадено събитие правилно, е необходимо да са минали поне сто години от настъпването му, тоест да няма останали съвременници.

Друг е въпросът, че човек никога не може да е максимално обективен. Затова дори и най-точните науки не могат да бъдат абсолютно точни, защото постоянно се развиват и променят. Така както едни физични закони се отхвърлят за сметка на други, така и в математиката е съвсем естествено по-стари формули да се пренебрегват заради открити по-нови, които са по-рационални. Приетата класификация на науките, според Уикипедия, е природни, социални и хуманитарни, приложни, формални. Няма такова нещо като точна и неточна.

Нека ти го обясня така: 2+2 винаги ще е 4 и e=mc2 няма да се промени. Дали обаче ще разглеждаш Цезар, Хитлер или Вълко Червенков като изверги или герои, ще се променя до края на света.

Това прави една наука точна или неточна. Иначе тя и социологията е "наука", нали.

• Upvote 1
The Best

Прави разлика между това как ти или който и да било другиго ще гледа на тях и историческото им значение, което е неутрално в същността си. Те са съществували личности, правили са определени ходове, които са довели до исторически събития. Твоето лично мнение не може да има отношение към историята. Няма нищо общо с две и две...

И въобще изместихме темата много от първоначалният ѝ замисъл. Сега ако почнем да спорим коя наука е наука и коя "наука", само можем да станем смешни в очите на четящите словоизлиянията ни. 

Edited by The Best
  • Upvote 4
YoTheReal

Мда, в историческите книги и учебници няма морална оценка кое е добро и лошо, пише само кой точно какво е направил и като цяло Сталин и Мартин Лутер Кинг са равнопоставени в очите на историците, по същия начин, по който физиците не спорят дали формулите на Нютон или Айнщайн са по-важни.

yep

• Upvote 2
The Best

Много историци си мислят, че прозират мотивите зад действията на определени исторически личности и смело ги дискутират. Те може да си придават важност и да печелят аудитория и съмишленици по този начин, но добрият историк никога няма да си позволи да използва епитети по адрес, на когото и да било, а ще държи да отразява кратко, точно и ясно случилото се, за да го предаде на поколенията на базата на проверени факти, а не на догадки и теории.

Нещо не мога да разбера какво се опитваш да докажеш с тези странни сравнения. Историята не е наука според теб или е по малко наука от физиката, защото определени исторически личности от различни исторически епохи не са поставяни под равен знаменател, а формулите на Нютон и Айнщайн са в надпревара за важност.

• Upvote 2
Huskarl
10 minutes ago, YoTheReal said:

Нека ти го обясня така: 2+2 винаги ще е 4 и e=mc2 няма да се промени. Дали обаче ще разглеждаш Цезар, Хитлер или Вълко Червенков като изверги или герои, ще се променя до края на света.

Това прави една наука точна или неточна. Иначе тя и социологията е "наука", нали.

Добре, аз пък ще ти го обясня така: Хитлер е роден в Австрия през 1889-а година. Управлява Германия от 33-а година до смъртта си. Това са факти. Това е предметът на историята. Да погледнем сега нещата от следния ъгъл: Хитлер е изрод, защото е затварял и избивал евреите в концлагерите. Дали е бил изрод, това е субективното мнение на хората, изградено върху фактите, които науката е предоставила. Това е работата на историята - да съхранява факти. Освен това, струва ми се, излишно набутваме историята в политиката, а тя не се отнася само до тази сфера. Например питагоровата теорема е математическа, но благодарение на историята знаем, че едно време е живял някой си Питагор, който я е създал. Ако науката история я нямаше, щеше да ни се налага да си откриваме топлата вода постоянно. И тогава нито Айнщайн, нито Нютон щяха да имат значение, защото с времето всеки щеше да забрави кои са и какво са направили за човечеството.

Оценката я има, но тя се дава след подробно изследване на фактите и след като е минало достатъчно време. Ние сега знаем какъв е резултатът от управлението на Хитлер в Германия, но също така знаем и, че по негово време държавата постига икономически и културен подем. Историята осъжда престъпленията му срещу човечеството, но не пренебрегва лидерските му заложби, както и това, че успява да изведе Германия от кризата. Не е вярно това, че историята се пише от победителите. Историята се пише сама. Лошото е, че победителите често ни я представят избирателно. В този смисъл разбирам какво искаш да кажеш с това, че някои историци си позволяват да налагат субективно мнение. Това не е редно.

• Upvote 2
itzo1994
6 hours ago, Huskarl said:

Например питагоровата теорема е математическа, но благодарение на историята знаем, че едно време е живял някой си Питагор, който я е създал. Ако науката история я нямаше, щеше да ни се налага да си откриваме топлата вода постоянно. И тогава нито Айнщайн, нито Нютон щяха да имат значение, защото с времето всеки щеше да забрави кои са и какво са направили за човечеството.

Всъщност, Питагор не я е създал (нито открил, както може би е по-правилно да се каже), и точната наука история трябва да го знае това. :) А това, че човечеството предава знания от поколение на поколение, изобщо не е история или благодарение на историята като наука, била тя точна или не.

Колегите от Екипа или @@UNDERTAKER* да кажат дали да разделяме постовете, защото наистина се отклонихме от темата.

spacer.png

The Best

Сега и Питагор ли стана плагиат? И ако човечеството не предава знанията си през вековете чрез писането на исторически ръкописи или под друга форма, то тогава как? Чрез психологията ли или чрез биологията? Сериозно, за пръв път чувам някой да отрича майката на науките - историята(има раздел в нея история на науките, които иска да се запознае, може да промени гледната си точка). Чувал съм за хора, които твърдят, че земята е плоска или космоса не съществува, но на омаловажаване на историята като наука за пръв път попадам, тя е толкова явна, че никой не я е оспорвал. Разкажете повече за тази теория, на какви факти се базира? Ще ми бъде интересно. Тази дискусия заслужава отделна тема.

• Upvote 2
UNDERTAKER*

Няма проблем, че леко сте се отклонили от темата.

Да се включа и аз. Разбирам какво  @YoTheReal има предвид и съм по-съгласен с него. Точната част в историята са документираните факти, за другото съм по-скоро на мнение, че се пише наистина от победителите и има голяма доза тенденциозност и пристрастност. За пример, ако хванете тука на Балканите, всяка държава ще има собствен вариант на историята. Едно и също събитие ще е описано по един начин от нашите историци, по друг начин от сръбските, по трети от турските и т.н.

9 hours ago, U_think_U_Know_Me said:

Множеството измерения са крайъгълен камък в струнната теория. Предоставям отдолу един клип, от който дори хора, които не са интелектуалци-инженери като мен, ще разберат за какво иде реч. Запитайте се каква е разликата между нещо, съществуващо в последното измерение и Бог. В тази връзка трябва да вметна и факта, че атеистите смятат, че цялата Вселена се е разширила по неизвестни причини, които науката никога няма да може да обясни, прескачайки голяма част от физичните закони, които се обособяват след това. На този фон ебавките с "В началото бе Словото" са трогателни.

До четвъртото измерение (времето), го схващах, след това им изгубих бройката и връзките :)

Btw, има доста яки TED Talks видеа по темата. Може и с тях да си размърдаме мозъците и въображението.

Edited by UNDERTAKER*
  • Upvote 2
itzo1994
10 minutes ago, The Best said:

Сега и Питагор ли стана плагиат?

Не съм казвал, че е плагиат, не ми вкарвай думи в устата. ;) Уравнението, което после става теорема на Питагор се е срещало много преди той да се е родил, при няколко култури, не само при гърците. Най-малкото се съмнявам той да е кръстил откритието на себе си.

15 minutes ago, The Best said:

Чувал съм за хора, които твърдят, че земята е плоска или космоса не съществува, но на омаловажаване на историята като наука за пръв път попадам, тя е толкова явна, че никой не я е оспорвал. 

И аз за пръв път чувам някой да твърди, че историята е точна таука. :D Не е точна, защото не се основава на базисни факти и общоприети закони, върху които се надгражда. Един учебник по История ще бъде интерпретиран по 10 начина от 10 читателя. Този по Математика - по един единствен.

• Upvote 1

spacer.png

The Best

Така ми прозвуча. Иначе много ясно, че се е срещало въпросното уравнение(още във Вавилон според някои историци), но той е първият доказал го и заради това са го кръстили на него. Ако не е бил той, то е щял да бъде някой друг.

За мен историята е сравнително точна наука(но честно казано напълно точни и напълно неточни науки няма, всяка си има мъгливите, недоказуеми и моментни твърдения), базирана на архивни данни, които наистина(още първия път ми стана ясно накъде бие Йо, твоята теза още ми е мъглива, признавам) могат да се тълкуват. Вероятно си програмист или работиш в тази сфера и поради това така формираш своята теза. Аз учих една година археология(част от историята) и мога да кажа, че по трудна наука не съм срещал, но и интересна също така. Тя показва и доказва много за живота на различните народи и животински видове в древността.

Историята не е само политика, а и всичко останало, което ни заобикаля. Това как различните хора си интерпретират философията, теориите на физиката, експериментите в химията, географията и историята няма значение. Те могат да се влияят или да си формират някакво собствено мнение по всеки въпрос от всяка наука(с малки изключения) на база опита си, възгледите си и не на последно място умственият капацитет. Някои хора си мислят, че земята е плоска, това значи ли, че те си интерпретират физиката, географията и геологията различно и заслужават внимание, само защото имат различно тълкуване по въпроса?

• Upvote 2
UNDERTAKER*
5 minutes ago, The Best said:

Някои хора си мислят, че земята е плоска, това значи ли, че те си интерпретират физиката, географията и геологията различно и заслужават внимание, само защото имат различно тълкуване по въпроса?

Да, но такива хора лесно могат да бъдат оборени на момента с категорични доказателства и експерименти доказващи, че не са прави. Физиката и мателатиката са науки, които се случват в момента и се доказват на момента. Докато в историята, ако нещо е описано грешно някога и са липсвали други писачи да предадат нещата другояче, си остава грешното и ходи го дири кое как е станало... Самият факт, че някаква случка се описва от човек ми е достатъчна причина да не го смятам за чиста и точна наука. 10 човека да се съберем и да наблюдаваме някакво събитие,  10-мата ще го предадем с вариации 100%:D 

• Upvote 1
The Best

Да, темата започна да тъпче на едно място. Във физиката все още има недоказуеми теории и много малко научни данни за определени явления, които няма как да бъдат изпробвани и да им бъде отговорено ясно - като например какво представлява време-пространството, какво го нарушава и тн. Това се сещам на първо четене. Има и много други примери, но не ми се рови да търся. След време може да им бъде отговорено точно, сега не е. Както и някои теореми в математиката се обновяват и рационализират(както спомена Huskarl). Една наука няма как да е на 100% точна. Всяка наука продължава естественото си развитие и се разширява, открива много нови доказателства и тн. Пак казвам - точна и неточна наука няма(цялото това отклонение, тръгна от момента, в който казах, че физиката не е точна наука, защото наистина не е напълно точна, но няма да се повтарям), а историята също е наука с допустими неточности.

• Upvote 2
Huskarl
3 hours ago, itzo1994 said:

Всъщност, Питагор не я е създал (нито открил, както може би е по-правилно да се каже), и точната наука история трябва да го знае това. :) А това, че човечеството предава знания от поколение на поколение, изобщо не е история или благодарение на историята като наука, била тя точна или не.

Колегите от Екипа или @@UNDERTAKER* да кажат дали да разделяме постовете, защото наистина се отклонихме от темата.

Използвах питагоровата теорема като  пример. Щом ти знаеш, че не я е открил Питагор, значи със сигурност и историята го знае. Натъртването върху точната наука не помага. Никъде не съм твърдял, че тя е такава. Малко по-назад обясних, че няма такова разделение като точни и неточни науки, има си други категории. Историята е хуманитарна наука.

• Upvote 2
  • 1 year later...
UNDERTAKER*

В тази тема, видях, че @Loop е постнал едно страхотно видео за компютърната симулация, поствам го и тук. Според мен е въпрос на време да се докаже напълно тази теория, защото честно казано в настоящето обяснение на физиците за създаването на Вселената и за всичко, което ни заобикаля, има адски много издишащи моменти. Експериментът с поведението на фотоните, когато са наблюдавани и когато не са е меко казано пробив. 

• Upvote 2
  • 4 months later...
UNDERTAKER*

Идеята звучи все по НЕабсурдна. Този пич Donald Hoffman има страшни попадения. Матрицата верно ще се окаже документален филм 😎