Jump to content

Метъл, рок, блус и прочие

neshev

Recommended Posts

Току що изслушах новите албуми на Children Of Bodom и Rotting Christ. Преди да започна, трябва да вметна че не съм запознат с творчеството на двете банди в дълбочина. Слушал съм им различни песни и албуми, но не съм се заглеждал чак толкова много за да мога да се нарека техен фен, затова давам мнение просто като човек слушащ метъл като цяло.

COB - Hexed - Албума ми допадна доста и определено ще го слушам дълго време на repeat. Имаше тежки моменти и мелодични моменти. Може би няма да се хареса на тяхната главна фен база, но ще се хареса на по-широка група хора като цяло. Не е нещо ново или нещо сложно, но според мен е нещо доста готино и си личи че са се забавлявали докато го правят. Може би само електрическото пиано не ми допадна чак толкова, но не е нещо което премахва от качеството на албума. Най-вероятно ще напиша обстоен коментар на края на годината или след като се запозная по-добре с цялостното творчество на групата.

Rotting Christ - The Heretics - Албума ми допадна в по-голямата си част, но... За black metal (поне май така се определят), която мрази цялото проповядването като цяло, те проповядват доста. Поправете ме ако греша, но май това е нещо което правят в повечето си албуми. Музикално няма от какво да се оплача. Тежък звук, перфектен за фитнес, но едно нещо което не мога да превъзмогна (колкото и странно да е) е това балканско звучене на моменти. Имаше женски вокали, които много ми напомняха на фолклорно пеене, и имаше мелодии, които са доста близки до фолклорното звучене на балканите. Знам че е нормално, като се има предвид че са гърци, но все пак е нещо което все още ми е странно и не мога да свикна с него. 

0ff76bc5f27ad93c.jpg

^  Слушах ги и двата албума. Не особено задълбочено, но все пак им отделих внимание. За новия Children Of Bodom си връщам думите назад. В „Hexed“ се усеща полъх от началното им творчество. Звучи доста добре. Разбира се, няма никакъв шанс в сравнения с първите издания на групата, но определено финландците са свършили добра работа тук. Тези клавири и на мен не ми допадат особено, но са често срещани при финските групи, така че феновете на COB ще ги оценят. Аз лично никога не съм им бил голям почитател. Така и не успях да разбера целия шум около тях. Ако ми се слуша фински мелодет с неокласически елементи, предпочитам да си пусна първия Wintersun. 

Rotting Christ, също като COB, все ми бягат по периферията и не успявам да им отделя нужното внимание, но това, което чух тази година от тях, ми допадна. Приятно звучене, избистрено. Може би малко полирано и комерсиално за стандартите на блек метъла. Но пък такива са тенденциите и, ако трябва да съм честен, с две ръце съм За. Отдавна отмина модата на лошия звук в блека. Големите имена като Behemoth и Dark Funeral доказаха, че музиката може да е достатъчно зла и без да звучи като първите неща на Burzum.

Темата за проповядването ми стана интересна. Блек метълът в основата си е насочен срещу религията като цяло, а не срещу самото проповядване. Него си го има още в самото начало, само че започва да се проявява едва в последните години, след като блек банди започнаха да стават по-известни и да инвестират в по-качествена продукция. Затова (анти)християнски проповеди едва ли ще чуеш в първите албуми на Mayhem и Darkthrone, затова пък при Behemoth те са задължителен елемент от музиката. Блек метълът ми е много любим жанр, има интересна философия и в зараждането си е изпълнен с редица мрачни случаи.

Между другото, сега се сещам, че тази година излезе филмът Lords Of Chaos, който е посветен именно на норвежкия блек метъл в края на 80-те и началото на 90-те. Предполагам ще си струва да се види. Varg Vikernes го отрича, но пък мнението на Varg никога не трябва да се взима за чиста монета. Премиерата на филма се състоя вече в САЩ, а в края на март ще го излъчат и във Великобритания. Не знам дали ще стигне до България изобщо, но гледам, че има разни торенти в пиратския залив, така че ще го прегледам със сигурност.

• Upvote 3

Официално е, на 5ти юли излиза Outsider, вторият албум на Abbath. Нямам търпение, първия му албум ми допадна доста (както и Between Two Worlds от 2006та). Датата е в точния момент, приемам това като подарък за рождения ден. Също така

Ново от Baroness. Те също ще изкарват нов албум на 14ти юни на име Gold & Grey. Определено 2019та става все по-интересна и гореща за мен. 

• Upvote 2

0ff76bc5f27ad93c.jpg

S&M2-1280x720.jpg

Току-що беше обявено. На 6ти септември Металика ще направят концерт със симфоничния оркестър на Сан Франциско. Интересното (може би) е че тази година се навършват 20 години от албумът им S&M. Познавам хора харесващи Металика и бих казал че сериозна бройка от тях не харесват този албум, също така не харесват факта че са свирили със симфоничен оркестър, но според мен това е едно от най-добрите неща които са правили през цялата си кариера. Все още няма нищо обявено и не се знае дали ще изпълнят песните от концертите през 1999та година, или пък ще направят сетлист който ще е смесица от най-популярните им неща + неща които не са изпълнили през 1999та. Определено им се отдава възможност, която не много групи имат и това е шансът им да се възползват на 100%. Стискам палци да го изкарат на албум, защото ще е нещо което ще си заслужава.

• Upvote 3

0ff76bc5f27ad93c.jpg

S&M е доста неравен албум. Някои неща (The Call of Ktulu, No Leaf Clover, Wherever I May Roam) звучат перфектно и са топ версиите на тези песни, но останалото е яко мех. Въобще комбинацията класическа музика и метал ми е безлична, въпреки че повечето метал фенове едва ли не се натискат, че Beethoven и Bach биха свирили метал, ако са съвременници, което ми звучи смехотворно. 

Не бих казал, че е смехотворно. Има голяма доза истина в това твърдение, но може би трябва да го ограничим само до корените на метъла в Европа. В Америка те идват по-скоро от блуса и кънтрито. Класическата музика има огромно влияние в оформянето на тежката музика на Стария континент. Още най-първите изпълнители открито са заявявали предпочитанията си към класическите постановки. Типични примери са Deep Purple и Queen. През 80-те хеви и пауър метълът продължават традицията (Helloween, Accept, Iron Maiden от „Killers“ натам и др.). През 90-те Emperor, Dimmu Borgir, Paradise Lost и др. налагат симфоничното звучене и в екстремните поджанрове, макар и в началото да го използват само за допълнителна атмосфера. И вече в началото на новия век се появи симфоничният метъл, който като цяло си е класическа музика с китари. Едни от най-големите групи, които могат да си го позволят, записват с цели оркестри. Повечето музиканти в този стил са с музикално образование и пишат музиката си по класически маниери. Най-големи влияния имат композитори от барока и класицизма - Бах и Вивалди, Моцарт и Бетховен, но пък в по-редки случаи (Therion) се откриват вдъхновения и от творци като Вагнер.

И в крайна сметка излиза, че днес именно метълът е наследникът на класиката. Разбира се, съвсем не пропускам саундтраковите имена като Hans Zimmer и Two Steps From Hell, но пък и те самите в голямата си част са метъл фенове. Така че, никой не може да твърди със сигурност, че ако гореспоменатите творци бяха живи днес, щяха да правят метъл. Но със сигурност тази музика би ги заинтригувала.

Никога не съм бил от големите фенове на Metallica, но S&M е едно от най-яките неща, които са правили. Концертът ще си заслужава, стига да си изиграят картите правилно.

• Upvote 1
  • Thanks 1

Задава се нов KAMPFAR, който се очертава да е зверски, съдейки по сингъла отдолу. Ако в албума поддържат същото ниво, това ще е най-доброто издание в цялата им дискография. Супер съм надъхан да го чуя. Освен това тази година очакваме и нов DARKTHRONE, което си е събитие. А като добавим и предстоящия ABBATH, плюс излезлия вече ROTTING CHRIST, годината ще се окаже много силна за блек метъла.

Но да, за KAMPFAR ставаше дума. Брутален звук!

The Dirt официално излезе и е време за кратко ревю.

Първо, трябва да отбележа, че мразя hair metal с малки изключения. Motley Crue са сред малкото банди от този период които съм признал, защото копелетата са легитимни отрепки, не се правят, освен това са супер талантливи, което никой не може да отрече. И да, имат една от най-култовите истории. Няма как цялата епика да пресъздадена в час и четиридесет минути, още повече когато са замесени хора като Jeff Tremaine (от Jackass, реално няма нищо значимо извън франчайза в който група наркомани се самонараняват за забавление и кинти:D) и треторазряден актьорски състав, поради което очакванията бяха занижени.

В крайна сметка копелетата успяха да надскочат очакванията ми и филмът поне пресъздава атмосферата на тотален разврат и разпад и успява добре да комбинира абсурдните наркомански истории с по-драматичните моменти които са важни за групата, без да се осира цялостната концепция. Критиката веднага нападна филма за циничността му, но за мен това го прави още по-як. Да, филмът ви посреща със сцена на скуиртване, през цялото време се разхождат голи цици и задници наоколо, както и наркотици, а имамеи култова сцена с Ози Озбърн който не знае на кой свят е, но в крайна сметка всичко това е автентично.

Не очаквайте някаква гениална актьорска игра. С изключение на пича който играе Nikki Sixx, всички останали лъхаха прекалено на бета, за да мога да ги взема насериозно за членове на Motley Crue. И времето е прекалено малко за да разкажат историята по най-добрия възможен начин, изпуснати са възможности да се вкарат и други емблематични истории, както и на моменти сюжета изглежда леко закърпен и goofy, но в крайна сметка са се справили с това което разполагат. Аз съм доволен и бих препоръчал на всеки който харесва бандата да изгледа и филма, не мисля че ще се разочарова.

Надъхан съм за S&M 2, предвид какъв шедьовър е първия концерт. Не очаквам този да достигне нивото на първия, но дори и да се доближи би било огромен успех. Всичко в тоя концерт е изпипано до съвършенство, а на всичкото отгоре е правен в момент, в който Metallica са на абсолютния си връх като инструменталисти, както и в зората на годините, в които Джеймс осъзнава, че може действително да пее и да пише реални вокални линии.

Преди месец може би го изслушах за пръв път целия от горе до долу. Вече от не знам колко години слушам Metallica - може би от 2008 г. насам - и все още ме изненадват с някои неща. По принцип съм им слушал десетки концерти, но във всеки има нещо, което куца. Тук такова няма, а оркестрацията е супер на място. Най-много си личи в песните от Load и Reload. Долу ще пусна Bleeding Me, но чисто като оркестрация най-добре се е получило в Outlaw Torn преди солото, където цялата интерлюдия е ебати атмосферата.

Другото е, че на тоя концерт са ударили десетката по отношение на самия сетлист. Липсват, разбира се, доста неща, но са избрали най-доброто от Load и Reload, както и редки избори от старите албуми, наред с песни, които по принцип не са очевидния избор за оркестрация, като Battery.

Препоръчвам на феновете да гледат S&M, ако не са, а ако успеят да си го намерят - и Cunning Stunts, който страда от сравнително слаба публика, но свиренето е нечовешко. Хамет там например си свири най-сложите сола без въобще да гледа към грифа. За съжаление това му е пика и днес продължава да бърка почти всеки път дори началото на Fade to Black, което е несериозно. Странното е, че се справя далеч по-добре с новите им бързи песни като Spit out the bone.

Тия дни ще напиша и някой пост за две от новите ми влечения - Nothing but Thieves и White Lies.

S&M е яко пипан в post-production-а. Има доста bootleg записи, с които може да се сравни. Има явен autotune на повечето песни, инструменталната част също е изгладена, което донякъде е разбираемо. 

Днес Rammstein пуснаха първия сингъл към предстоящия си албум - първи от 10 години насам. „Deutschland“ е името и на изданието, и на песента. Видеото е точно това, което исках да видя - скандално отвсякъде. В него има канибализъм, нацизъм, негри, нещо средно между затвор и концлагер, секс с животни, насилие и безредици, и всякакви подобни, възприети от обществото за неморални, неща. Rammstein се завърнаха точно когато светът има най-голяма нужда от тях. На мен лично ми писна от изкуствената политкоректност.

Обложката също е скандална. В някои сайтове, когато качиш картинката, я трият. Всичко е както си му е реда.

Deutschland.thumb.jpg.f496d5fa53f54f6aade17b93f84c5ed2.jpg

Баче Josh се завърна след като имаше проблеми с гласа. Добре е да го карат по-полека тия момчета, че иначе ще свърши като Axl Rose, а никой не иска да свърши като него.:D

Иначе Edge of Darkness е доста подценена песен на групата. На мен лично ми е от любимите в техния репертоар.

• Upvote 1
On 3/23/2019 at 10:54 PM, YoTheReal said:

Тия дни ще напиша и някой пост за две от новите ми влечения - Nothing but Thieves и White Lies.

С тези двете последните месеци се занимавам много, както и с Miles Kane. Всичките са горе-долу един и същи стил - алтърнатив, всичките са британци и всичките са много добри в това да пишат силни припеви.

Nothing but Thieves е група, която слушаха много хора около мен, чието мнение ценя, но понеже името им ми звучеше като на някаква пиратска-метъл група все ги отбягвах. Е, голяма грешка. Имат някои попадения във втория си албум, но едноименния им първи е супер здрав от начало до край. Играят си много добре с динамиката на песните, нямат особено дълги композиции и всичко е в точните количества. Ето нещо от него:

White Lies са друга група, препоръчана ми от колега. Подобно на горните, и те си играят много с динамиката между куплет и припев, като взимат нещата една стъпка нагоре - много често куплетите им са нещо от типа на U2/Oasis, след което припевите са си доста тежък чук. Има много голяма разлика между албумите им, като пускам две песни - от първия им и от последния им албум. Почти нищо общо, в последния са си направо ню-уейв, но пак са супер.

Miles Kane пък е това, което трябваше да бъдат Arctic Monkeys след 2007 г., но вместо това решиха да завият към по-хомо музика. Човекът всъщност е втория тип в другия проект на Алекс Търнър от Arctic Monkeys и участва в някои от по-ранните им песни. Сам по себе си обаче е доста впечатляващ, само дето е много далеч от популярността на АМ. Както и да е - една авторска и един много силен кавър:

On 3/31/2019 at 9:10 PM, THE ENEMY said:

Баче Josh се завърна след като имаше проблеми с гласа. Добре е да го карат по-полека тия момчета, че иначе ще свърши като Axl Rose, а никой не иска да свърши като него.:D

Иначе Edge of Darkness е доста подценена песен на групата. На мен лично ми е от любимите в техния репертоар.

Това на 5:13 срещу 7:03 тук:

https://www.youtube.com/watch?v=CxfniXCwrJA

Малко прекалено ми е "влиянието".

Greta Van Fleet си играят на Led Zeppelin, това е ясно. Не съм сигурен дали вече не го правят и умишлено, след като първоначално това сякаш им донесе повече публичност. Няма да се учудя, ако продуценти и мениджъри ги подтикват да продължават имитациите, които стигат дори до облеклото и на моменти е комично. 

Но важното е, че въпреки плагиатството от идолите, момчетата правят добра музика. Все още са много млади и зелени, а и концепцията с "новите Zeppelin" няма да им носи дивиденти вечно и ще се изтърка в даден момент. Има време да се развият музикално и да утвърдят и свое собствено звучене. Ще видим дали ще успеят да го постигнат, след още 1-2 албума. При всички случаи потенциала е налице и стига да няма някакви sell out-и или Josh рано да се преебе, то има защо да сме надъхани за бъдещето на групата. Особено в период като сегашния, когато все по-трудно се появява нещо ново и интересно, Greta Van Fleet със сигурност са положително явление.

Ето нещо интересно. Това не е първото интервю на Loudwire със звезди от WWE, но винаги е интересно да разбереш кой какво слуша. Естествено в тези случаи Rollins винаги е в центъра на вниманието като човек, който слуша метъл най-сериозно. Добри разсъждения направи за последния Parkway Drive. Искаше ми се да видя Aleister Black какво би казал, както и Erick Rowan, особено Erick Rowan. Просто е богохулство Loudwire да пропуснат човека, който за последните няколко месеца се появяваше в Smackdown с тениски на Behemoth, Tyr, Alestorm, Eluveitie, Ensiferm и кой ли още не... все жестоки групи. Corbin също го пропускат тук, а той също слуша доста метъл.

Иначе друго си е Stephanie да ти обяснява колко голяма фенка е на Metallica и как навремето си е купила Ride The Lightning. :D 

• Upvote 1

Време е за любимата рубрика на BWC - iMMORTAL! споделя рандъм песни и се прави че знае какво говорим днешното съдържание е новата песен на Baroness на име Seasons, и първата песен от новия албум на Abbath - Harvest Pyre

Започвам първо с песента на Abbath, въпреки че поради някаква причина я постнах втора (вероятно защото съм тъп...). Песента е точно това което очаква човек, чист и директен блек метъл, нищо повече, нищо по-малко. Ако това е тона в който ще е целия албум, определено нямам търпение да го чуя. И докато Abbath звучат по-директно, Baroness от своя страна не са чак толкова директни. Втората песен е в тона на първата песен... като изключим че има blast beats. Не е нещо което очаквам от такава група, не мога да твърдя че съм доста навътре с музиката им (не съм ги слушал от 2015та, и дори тогава не влезнах толкова дълбоко), но поне аз не помня да са ползвали blast beats, така че това е още едно нещо което повдига интереса ми в албума. И двете песни са перфектен начин за човек да се събуди, доволен съм. 

• Upvote 3

0ff76bc5f27ad93c.jpg

Най-якото в цялата работа е, че Abbath напусна Immortal и сега имаме две жестоки групи. Сингълът е брутален. Доста мелодия има в песента и рифът веднага ми се наби в главата. Абе, който си го може, си го може. Клипът също разбива - как да не се изкефиш на Абата, който тича в гората.

Между другото още един от големите норвежки блек артисти ще пуска албум тази година - Gaahl от Gorgoroth. За съжаление от самите Gorgoroth няма новини, но соловият проект на бившия им фронтмен дава сериозни заявки. Звученето е доста по-минималистично от това в песента на Abbath, но е много обещаващо.

И ми се ще да изляза малко от блека. Не знам дали някой от тук е попаднал вече новия албум на Periphery, но слушащите метъл задължително трябва да му метнат едно ухо. Жесток е! Моят фаворит си остава предишното им издание - "Periphery III: Select Difficulty", защото беше по-мелодично. Тук обаче (Periphery IV: HAIL STAN) освен мелодия има и брутални рифовки, както и стабилни количества прогресив. В много случаи музиката надскача границите на метъла. В песента, която ще споделя отдолу, няма никакви китари - ето така се прави съвременен метъл. Басът обаче е уникален, а Spencer Sotelo пее като звяр. Този пич с всеки следващ албум звучи все по-добре и започва да ми се превръща в един от любимите вокалисти изобщо. Едно от изданията на годината със сигурност.

Edited by Huskarl

Ново от As I Lay Dying. По принцип не съм голям кораджия, но AILD е една от двете кор групи които ми харесват (другата е Thy Art Is Murder) и се зарадвах на тази песен доста. My Own Grave ми допадна повече, но и тази не е зле. Надявам се да пуснат албум в скоро време. 

0ff76bc5f27ad93c.jpg

• 2 weeks later...

Ново от Thy Art Is Murder. Албума им излиза на 26ти юли. Нямам търпение. Определено ще е нещо добро.

0ff76bc5f27ad93c.jpg

Dagoba днес пуснаха от нищото видео към песен от последния си албум. Престъпно подценена група, която по необясними за мен причини е в ъндърграунда, когато трябва да е сред най-големите в Европа. Французите предлагат безкомпромисен и супермодерен звук, а флиртът с електронната музика им е в огромен плюс. Това, заедно с по-праволинейните им постройки прави разликата между тях и далеч по-известните им сънародници Gojira.

Metzgermeister

Няма и месец, откак пуснаха "Deutschland" и Рамщайн пускат второ видео на песен от новия си албум. Усещам известно вдъхновение от "Radio Gaga", но слабо. Като цяло и двете нови песни звучат доста различно от досегашното им творчество и съм сигурен, че на доста фенове няма да им допаднат или поне не и на първо слушане. Аз лично не съм разочарован - основният риф звучи добре, припевът е мелодичен. Със сигурност се радвам, че са избягали от корените си от първите два албума, където рифовете на места са твърде монотонни, а припевите често се състоят от една дума.

• Upvote 3

Определено успяват да генерират интерес с новият си проект. Остава по-малко от месец до пускането на новият им албум. Deutschland определено бе един доста контроверсиален видеоклип. А от чисто музикално звучене, поне на мен ми харесва много. Сега тази нова песен "Radio" на първо слушане не е идеално лоша. Клипът също има известна доза контроверсия. Хареса ми закачката в края на клипа. Със флаговете на ЕС, където вместо син са използвали червен цвят.  Ами 17.05. е датата. Да видим какво ще ни предоставят Рамщайн като албум. Но с тези две песни, определено имам големи и положителни очаквания. :)

slammy.gif slammy.gifslammy.gif

• 3 weeks later...

Изключително щастлив съм да чуя това. Накратко, Majestica са ReinXeed, които се преименуваха и подписаха с Nuclear Blast. Не са особено известна група, така че сигурно само някакви крайни метъл нърдове като мен се вълнуват в случая. :D  Основният мозък зад групата е Tommy Johansson (китаристът на Sabaton). През 2011-а година попаднах съвсем случайно на албума „1912“ на вече споменатите ReinXeed и направо ми се махна главата. Концептуално издание, посветено на събитията около потъването на Титаник. От тогава следя кариерата на Tommy. Човекът е един от най-талантливите музиканти, които съм слушал. Мултиинструменталист, страхотен вокалист и композитор, и абсолютен работохолик. С ReinXeed в периода 2008-2013г. издава по един албум на година. Все безкомпромисен материал. Високоскоростен и супермелодичен неокласически пауър метъл. Както казах по-горе, нърдщина отвсякъде. Когато Tommy се присъедини към Sabaton през... всъщност не си спомням коя година точно, стана ясно, че ще удари спирачката на ReinXeed, тъжна новина. Защото Johansson е по-талантлив от всички останали в Sabaton взети заедно.

И представете си сега с какъв кеф разбрах, че в началото на годината русолявата фурия е събрал отново стария състав на ReinXeed и готви нов албум. Жестоко! Крайно време беше. Сега, не мога да кажа, че това преименуване ми допада. ReinXeed звучеше тайнствено, героично. Majestica... мех, доста по-скучно. Договорът с Nuclear Blast е голяма работа, но едва ли ще докара особени дивиденти. Колкото и да е яка музиката, тя е бутикова. Не е предназначена за масовото консуматорско ухо. Само истинските ценители ще я оценят. Продукцията доста помага/вреди в този случай. Класически ReinXeed - нискобюджетен, но добре направен запис. Ударните са записвани с електронни барабани на някакъв MIDI семпъл, нещо добре познато и от предните албуми на групата. Излишно е да казвам, че заради това мистър Johansson от години е обект на сериозни критики, но явно на него този звук му допада и си го налага. С времето обаче разбираш, че без този звук ReinXeed (добре де, Majestica) не би била същата група.

До момента са пуснали две песни. Първата е „Rising Tide“ - тази, която съм споделил отдолу. Неокласика отвсякъде. Сола, вокали, хорове, скорост, мелодия, всичко е тук. Точно това, което очаквах и исках да чуя. Втората е малко странна, сякаш Gary Moore е решил да свири пауър. Готина е, но не мисля, че това е посоката, която Tommy и компания трябва да търсят. Въпреки че всичко, изкомпозирано и изсвирено от него за мен е съкровище. Ще изчакаме юни месец албума и ще разберем. Надявам се дотогава да не съм си счупил врата (или слушалките) от въртене на „Rising Tide“. :D 

Edited by Huskarl