Jump to content

Политика - мега тема

YoTheReal

ПОЛИТИЧЕСКИ ВЪПРОСНИК  

68 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

PUNK_THE_BEST

17 hours ago, THE ENEMY said:

Нека да останат само наистина полезните хора, които вършат някаква работа и тяхното възнаграждение да се повиши.

То такива хора в Българското управление има ли въобще ?

• Upvote 1
UNDERTAKER*

В белите държави да си политик си е професия като всяка друга - ставаш, отиваш си на работа, вършиш си я добре, взимаш си подобаваща заплата и т.н. Единствената разлика е, че работодател ти е народът и отговорностите са по-мащабни. Твой дълг е да работиш за хората, да им служиш, да ги улесняваш в развитието им. Нещо, което изисква много всеотдайна работа. Твърде много даже, бих казал, на фона на това, което получаваш като възнаграждение. Затова и хората не се избиват да стават политици, освен ако наистина не са подбудени от гореспоменатите неща и не усещат това като свое призвание.

При нас не е така. Всеки напъва да влезне в политиката защото знае, че следват далавери, измами, влияние, много пари, охолен живот за теб и близките ти до 9-то коляно и т.н. Не знам за вас, но аз за 30 години вече се убедих, че българинът чисто и просто не става, не може да бъде в позиция на управляващ, да има тази власт да служи на хората и да я използва подобаващо. Какви ли не се смениха - сини, червени, зелени, жълти, бенбени, някои и по 2-3 пъти... Резултатът абсолютно винаги беше един и същ - корупция, крадене, далавери, срастване с мутрите и плюене по предишните. Такъв ни е манталитетът.

Да твърдя, че всички българи са такива е глупаво, но една огромна част са и за зла беда шансът да те управляват такива се оказва доста голям, фактите го показват. При нас, честно казано, и схващането за политик е доста неправилно. Само ще припомня, че един човек дойде преди време, каза ще ви оправя за n на брой дни... и спечели изборите. Чакаме някои да ни оправят, да ни дават, всичко да зависи от тях. Ми не хора, от нас си зависи. От тях зависи единствено да създадат условията, да ни улеснят, да работят за това ние да можем да работим и да се развиваме в каквито кариери сме си избрали. Нещо, което не правят никак добре досега и съм скептичен, че въобще е възможно българско правителство да направи. ЗА протестите съм, не не съм ЗА следващите (които е много вероятно да са си и някои предишни), които ще се докопат (много правилна дума за нашата реалност) до властта.

Честно казано, представям си една идеалистична картина в която екип от 150-200 германци (примерно) с подходящото образование и опит са назначени от нас да вършат работата на правителството като съответно си получават възнаграждението. Неутрални, некорумпирани, хора професионалисти - с морал, с умения, с ценности,  чиято цел е единствено да си вършат работата добре. Обзалагам се, че България би била едно далеч по-хубаво място...

• Upvote 8
seekstah

Барека е погнал вилата на Иво Прокопиев в Созопол на брега на морето. Утре ще ходи и с лодки. 😀😀😀

• Upvote 1
  • Haha 1
  • Wank 1

jlny.gif

Farest

Тая реплика " от нас си зависи" много я обичам. И как си зависи от нас като парите в България нямат стойност. Заплатите зависят от управляващите, а от там зависи и нашия начин на живот. Няма как да зависи всичко от нас. Просто няма как! Може да зависи от нас дали ще търпим пак да крадат и да мамят народа толкова показно и гнусно, но нищо повече! 

• Upvote 3
Loop
15 hours ago, UNDERTAKER* said:

В белите държави да си политик си е професия като всяка друга - ставаш, отиваш си на работа, вършиш си я добре, взимаш си подобаваща заплата и т.н. Единствената разлика е, че работодател ти е народът и отговорностите са по-мащабни. Твой дълг е да работиш за хората, да им служиш, да ги улесняваш в развитието им. Нещо, което изисква много всеотдайна работа. Твърде много даже, бих казал, на фона на това, което получаваш като възнаграждение. Затова и хората не се избиват да стават политици, освен ако наистина не са подбудени от гореспоменатите неща и не усещат това като свое призвание.

При нас не е така. Всеки напъва да влезне в политиката защото знае, че следват далавери, измами, влияние, много пари, охолен живот за теб и близките ти до 9-то коляно и т.н. Не знам за вас, но аз за 30 години вече се убедих, че българинът чисто и просто не става, не може да бъде в позиция на управляващ, да има тази власт да служи на хората и да я използва подобаващо. Какви ли не се смениха - сини, червени, зелени, жълти, бенбени, някои и по 2-3 пъти... Резултатът абсолютно винаги беше един и същ - корупция, крадене, далавери, срастване с мутрите и плюене по предишните. Такъв ни е манталитетът.

Да твърдя, че всички българи са такива е глупаво, но една огромна част са и за зла беда шансът да те управляват такива се оказва доста голям, фактите го показват. При нас, честно казано, и схващането за политик е доста неправилно. Само ще припомня, че един човек дойде преди време, каза ще ви оправя за n на брой дни... и спечели изборите. Чакаме някои да ни оправят, да ни дават, всичко да зависи от тях. Ми не хора, от нас си зависи. От тях зависи единствено да създадат условията, да ни улеснят, да работят за това ние да можем да работим и да се развиваме в каквито кариери сме си избрали. Нещо, което не правят никак добре досега и съм скептичен, че въобще е възможно българско правителство да направи. ЗА протестите съм, не не съм ЗА следващите (които е много вероятно да са си и някои предишни), които ще се докопат (много правилна дума за нашата реалност) до властта.

Честно казано, представям си една идеалистична картина в която екип от 150-200 германци (примерно) с подходящото образование и опит са назначени от нас да вършат работата на правителството като съответно си получават възнаграждението. Неутрални, некорумпирани, хора професионалисти - с морал, с умения, с ценности,  чиято цел е единствено да си вършат работата добре. Обзалагам се, че България би била едно далеч по-хубаво място...

Не искам да прозвуча грубо към теб, уважавам те, но част от написаното от теб ми идва наивно. Дай пример за правителство на "бяла държава", за което политиката е просто професия от 9 до 5 като всяка друга и няма нито един скандал или глупаво решение или тук-там някоя услуга към бизнес приятел? Да, в пъти по-добре са от нашите юнаци (нямам предвид сегашните ни, а като цяло "нашите" през десетилетията), но перфектни политици няма. Дори да има някой перфектен лидер, то няма държава и модел на държавно устройство, където само един човек да управлява, решава и контролира всичко. Навсякъде реалната власт е в стотици, ако не и хиляди хора. Дори в абсолютните монархии тип Саудитска Арабия. Сред тези хиляди е достатъчно да има и една черна овца, за да се разпърди работата с "ще управляваме честно и достойно". Няма смисъл да напомням скандалите в германската власт за плагиатстваните дисертации (много морално, няма що) или за неизясненото отношение към нацизма/неонацизма (наскоро скандала с германските спецчасти, дето масово се оказаха фенове на Хитлер, дето уж е затворена страница за Германия), за бизнес отношенията на Шрьодер с руснаците, за изпълненията на Тръмп, за съмнителните бизнес връзки от миналото на Макрон, за англичаните, дето хрантутят огромното "кралско" семейство, което е практика, която цивилизованият свят е заклеймил още 18-ти век и с право, за двойните стандарти на запада към мигранти/бежанци (ако си от Еритрея си ценен бежанец, ако си от Източна Украйна си икономически мигрант), ако си Косово или Чечня имаш право на самоопределение, но ако си Каталуния нямаш, за свръх съмнителните от морална гледна точка швейцарски банки и въобще швейцарска финансова политика и т.н., и т.н.

Просто народът и цялостната система (най-вече от обичаи в управлението, юриспруденцията и държавността) на т.нар. "бели държави" е различна от нашата. Не е че законите им са по-добри от нашите. Те нашите са преписани от техните, не е в това. Просто "там" народопсихологията не се върти около келепира и далаверата. Давам конкретен пример - Търговският закон на Белгия преди години позволяваше да обявиш банкрут и да взимаш помощи от държавата. Никой не беше видял и експлоатирал този очеваден кратер в законодателството докато в Брюксел не заприиждаха нашите орди. За няколко месеца след влизането ни в ЕС статистиката на банкрутите в Белгия скочи рязко заради нашенци, които отиваха там и макар неграмотни, регистрираха фирми и банкрутираха на хартия. Това вече е закърпено, но разбирате какво имам предвид. На белгиец нямаше да му хрумне дори, поне не и на типичния, така да богатее.

Не е и от това, че са много "свободни" и "демократични", а ние видиш ли не сме. Южна Корея прави икономическото си чудо и от БВП по-нисък от на Гана през 70-те години става икономически и технологичен гигант по времето на признат диктатор. Диктатор-диктатор, ама с крайни виждания за ред, дисциплина и трудолюбие до фанатизъм. За китайското развитие също са ви ясни нещата. За богатите арабски монархии също. Така че не е, че системата ни не е правилна или че от нея зависи нещо кой знае какво за добруването на икономиката.

Това с "да дойдат чужденци да управляват" също е пробвано и не работи. Идвали са и със сила (завоеватели/окупатори), и с добро (ЕС, руските управници веднага след Освобождението, Симеон II, който за мен реално е чужденец с оглед израстването му сред други култури) - не се получава. По света има и съвсем буквално доказани примери, че това с каненето на чужди управници води до катастрофа - донякъде релевантен пример

Цялата ни система (включително ценностната както Undertaker* казва) е прогнила в корупция и дори премиер/президент да стане някой изключително нравствен и морален пич, бързо-бързо ще бъде всмукан в центрофугата на селските дерибеи и тарикатите на дребно, от които вече всичко нагоре по йерархията става без значение. Тези дерибеи и тарикати се оправят като цяло само с груба сила, което обаче е тема-табу в сериозните политически дискусии, просто защото не върви политик да излезе и да каже "ще ви удавя в кръв и ще оправя държавата".

Edited by Loop
  • Upvote 5
kabakov
24 minutes ago, Loop said:

Просто народът и цялостната система (най-вече от обичаи в управлението, юриспруденцията и държавността) на т.нар. "бели държави" е различна от нашата. Не е че законите им са по-добри от нашите. Те нашите са преписани от техните, не е в това. Просто "там" народопсихологията не се върти около келепира и далаверата.

Цялата ни система (включително ценностната както Undertaker* казва) е прогнила в корупция и дори премиер/президент да стане някой изключително нравствен и морален пич, бързо-бързо ще бъде всмукан в центрофугата на селските дерибеи и тарикатите на дребно, от които вече всичко нагоре по йерархията става без значение. Тези дерибеи и тарикати се оправят като цяло само с груба сила, което обаче е тема-табу в сериозните политически дискусии, просто защото не върви политик да излезе и да каже "ще ви удавя в кръв и ще оправя държавата".

Алелуя. Докато не се промени народопсихологията и ценностната система на българина положението ще е същото, без значение кой/кои са на власт.

• Upvote 4
  • Haha 1
Dudley
1 hour ago, Loop said:

Просто "там" народопсихологията не се върти около келепира и далаверата.

Не може да бъде написано по точно

• Upvote 2
  • Haha 1
prenti

Просто нещата на Балканите се случват по наш начин. Както беше споменато по-горе дори една конституция, по белгийски модел, след Освобождението, не можем да приложим като хората.Веднага почват да се търсят вратички за да може да се използва за определени цели от властимащите и така си и продължава, оправия едва ли има. Само и единствено ако стане някакъв голям батак в световен мащаб от сорта на война, може да се промени нещо, но рано или късно балканският манталитет ще надделее. Алеко си го казва още в края на ХХ век.

• Upvote 1
seekstah

Такаа днес продължавам с десните и европейски "послания". Алеко калеко сам си е виновен, че тръгва на път към педалските държави, а тук на Балкинте не сме си виновни сами, виновни са империите! 

Първо:

Техно, обратен сексизъм и наркотици няма да ни направят по-"бели" и свободни. Всичко това е западна пропаганда и трябва да бъде забранено, заедно с всички с розови коси в Белене. 😉 Глупаците десни също ще трябва да го осъзнаят, а не сега гледайки тоя "пърформанс" да им стават малките пишки заради розовата... 

Второ:

264b33c03681fd182b6b996cdcaa8426.jpg

Разстел за всички десни начело с х. Иванов, Сашо йорданов, радан Кънев, Мартин слюнката, А. А., Емил джасим, пепи Москов, Манол глистев, Асен Генов, Мария Спирова, Светльо хиподила, Венци дебелия чикиджия Мицов, валерко Симеонов, каракачана, мишката джамбазки... 

Edited by seekstah
  • Upvote 1
  • Wank 1

jlny.gif

UNDERTAKER*
4 hours ago, Loop said:

Не искам да прозвуча грубо към теб, уважавам те, но част от написаното от теб ми идва наивно. Дай пример за правителство на "бяла държава", за което политиката е просто професия от 9 до 5 като всяка друга и няма нито един скандал или глупаво решение или тук-там някоя услуга към бизнес приятел?

Португалия :) Но да, съгласен съм, че не е офис работа от 9 до 5 в буквалния смисъл, но е професия като много други. На това исках да акцентирам или по-скоро да покажа контраста с нашите политици и като цяло колко странни са представата/част от исканията на хората към тях (предвид що за стока са и хората). Иначе единични скандали, грешни решения и услуги към бизнес приятели е ясно, че ги има навсякъде в някаква степен, но човек... при нас се говори (и с право), че мутрите си имат държава вече десетилетия наред, престъпленията са за милиарди, милиарди и не мисля, че е редно да се утешаваме, че "навсякъде ги има тези работи". Като тук не е, дори не е близо.

Проблемът, мисля всички сме съгласни, е в манталитета и ценностната система на българина. Все някой друг е виновен/отговорен, от мен нищо не зависи. Плюят се управляващите, че крадат и са корумпирани, но народът продължава да избира все такива хора да го управляват (*прокашляне* срещу 20 лв *прокашляне*). Как пък така се случва, що за съвпадение??

Както намекнах и в предишния си пост, в нормална ситуация, не мисля, че влиянието на политиците е от чак толкова голямо значение. Да, изключително важно и отговорно е, но ако народът е кадърен, голям е шансът да си е избрал и кадърни политици, от които ще се изисква просто да бъдат в услуга на народа и да взимат важни решения, когато се налага. Дори да има грешни избори, би трябвало бързо да се поправят. Във всеки случай не и 30+ години да продължават да властват кражби, корупция, безнаказаност и т.н. Иситната е, че докато някакси не ни се смени настройката, което честно казано не знам как ще стане, шансът да продължават "да ни се падат" такива управляващи е доста голям.

• Upvote 2
  • Thanks 1
The Best
4 hours ago, Loop said:

Просто народът и цялостната система (най-вече от обичаи в управлението, юриспруденцията и държавността) на т.нар. "бели държави" е различна от нашата. Не е че законите им са по-добри от нашите. Те нашите са преписани от техните, не е в това. Просто "там" народопсихологията не се върти около келепира и далаверата. Давам конкретен пример - Търговският закон на Белгия преди години позволяваше да обявиш банкрут и да взимаш помощи от държавата. Никой не беше видял и експлоатирал този очеваден кратер в законодателството докато в Брюксел не заприиждаха нашите орди. За няколко месеца след влизането ни в ЕС статистиката на банкрутите в Белгия скочи рязко заради нашенци, които отиваха там и макар неграмотни, регистрираха фирми и банкрутираха на хартия. Това вече е закърпено, но разбирате какво имам предвид. На белгиец нямаше да му хрумне дори, поне не и на типичния, така да богатее.

Всичко в тезата ти е добре описано с примери, но никъде не видях някаква алтернатива или решение на проблема. Няма друг вариант да се промени ценностната система на управляващите освен те да бъдат притискани постоянно с протести, защото всички знаем какви са по-крайните варианти на недоволство. Да седиш мирно и да чакаш да преминат през небивал катарзис е пропилян живот.

А нашето законодателство се изменя ежегодишно с цел да облагодетелства "точните" хора и се е стигнало до това, че всеки случай може да се гледа и изопачава по безброй начини в зависимост, кои са страните в него.

ПП: Преди време с Олимпик проведохме един интересен разговор относно форума и стигнахме до едно интересно, макар печално заключение. С толкова много регистрации през годините, пък дори и част от тях да са втори-трети профили на вече съществуващи потребители, на лице е статистическия момент, че поне една малка част от тях може да е спряла да влиза, защото тези хора не са вече между живите. И бих добавил пак според теорията на вероятностите трябва да допуснем, че сред нас има хора, които работят за общини, посолства и дори министерства. По друг начин не си обяснявам постоянното скачане на хора като Дъдли и Кабака, които като развален грамофон повтарят едно и също в продължение на около десетина страници и правят "еваларка" на всеки, който дори частично е зачеркнал някои от споделяните от тях клишета. Има си рейтингова система, господа, нито сте на работното място, нито сме в коментарната секция на ПИК...

Edited by The Best
  • Upvote 3
ЧОТУДЕ
1 hour ago, The Best said:

И бих добавил пак според теорията на вероятностите трябва да допуснем, че сред нас има хора, които работят за общини, посолства и дори министерства. По друг начин не си обяснявам постоянното скачане на хора като Дъдли и Кабака, които като развален грамофон повтарят едно и също в продължение на около десетина страници и правят "еваларка" на всеки, който дори частично е зачеркнал някои от споделяните от тях клишета. Има си рейтингова система, господа, нито сте на работното място, нито сме в коментарната секция на ПИК...

Ебаси наглеците. Ние чакаме да оправят България, а те пукат Мафия във форума по време на работа...

Edited by ЧОТУДЕ
  • Haha 3

signature.jpg.29946b3c224ddee66d0110c075d0d198.jpg

The Best

Не би ме учудило, честно казано. Един почитаем, достопочтен и едър депутат от ДПС цъкаше Фармвил на лаптоп по време на заседание на народното събрание. И това в един от редките случаи, когато благоволи да отиде на работа:D

• Upvote 1
THE ENEMY

Сикста, да разбираме ли, че се страхуваш от Христо Иванов, защото смяташ, че ако той стане премиер, ще те задължи да си боядисаш косата розова, да слушаш техно, да се боцкаш и да сключиш гей брак?

• Haha 3
  • Sad 1
  • Facepalm 1
Price
1 hour ago, THE ENEMY said:

Сикста, да разбираме ли, че се страхуваш от Христо Иванов, защото смяташ, че ако той стане премиер, ще те задължи да си боядисаш косата розова, да слушаш техно, да се боцкаш и да сключиш гей брак?

Ако го принуди да си смени пола, няма да се налага да е гей бракът, ще си бъде най обикновена любовна история между мъж и жена. Пък и със смяната на пола ще се спаси от боядисването на косата. Все пак вероятно розови ще са само "мъжете". 

• Haha 4
Jack Bauer
5 hours ago, The Best said:

на лице е статистическия момент, че поне една малка част от тях може да е спряла да влиза, защото тези хора не са вече между живите

RIP Jericho :(

• Sad 3

Jack Bauer- CTU World Heavyweight Champion!

Dudley

Факт е между другото , че играя Мафия по време на работа. Много му е ясна на беста. И уцели и че в посолство работя :( :( Кажи ми телефонния номер и да си трия акаунта

• Upvote 1
  • Facepalm 1
The Best

^ Ако дадеш честна дума, че ще го триеш, може да съберем по няколко лева с Химлер, Топора и всеки друг, на когото му се присира всеки път щом кажеш, че българите сме нищожества и тая държава никога не ще се оправи, и да ги дадем на някой хакер, изпълнявайки желанието ти:D

• Upvote 3
Dudley

Както виждаш и други хора твърдят същото... нищожества не , но мързеливи и прости да. 

• Upvote 1
hacky
16 hours ago, The Best said:

^ Ако дадеш честна дума, че ще го триеш, може да съберем по няколко лева с Химлер, Топора и всеки друг, на когото му се присира всеки път щом кажеш, че българите сме нищожества и тая държава никога не ще се оправи, и да ги дадем на някой хакер, изпълнявайки желанието ти:D

Готов съм да действам!

Иначе подкрепям и аз написаното от Лууп, почти е сигурно, че който и да отиде на власт, дори човек от народа да е ще се поддаде на корупцията.
Замислете се най-простото сваляте ли игри и филми от замунда? Декларирате ли доход когато ви изпадне от някой далаверка? Гледате ли да скамвате хората като Бухала като им продавате overused техника като почти нова? :)

• Upvote 3

694803838_Annotation2019-03-14101116.jpg.c13a522cd7441786b006a3d8e92d275c.jpg 
Сайт за българските фенове на комикси - insaneaddiction.tk

THE ENEMY
5 hours ago, hacky said:

Замислете се най-простото сваляте ли игри и филми от замунда? Декларирате ли доход когато ви изпадне от някой далаверка? Гледате ли да скамвате хората като Бухала като им продавате overused техника като почти нова? :)

Свалям неща, с чиято пазарна цена не съм съгласен или няма къде да ги намеря. Недекларирането на доход не е грях, особено ако си десен, то е задължително. Третото вече е измекярщина и никога не съм го правил. Vote for me!:)

• Upvote 2
hacky
2 hours ago, THE ENEMY said:

Свалям неща, с чиято пазарна цена не съм съгласен или няма къде да ги намеря. Недекларирането на доход не е грях, особено ако си десен, то е задължително. Третото вече е измекярщина и никога не съм го правил. Vote for me!:)

Нави ме!

• Upvote 1

694803838_Annotation2019-03-14101116.jpg.c13a522cd7441786b006a3d8e92d275c.jpg 
Сайт за българските фенове на комикси - insaneaddiction.tk

natopor4en
8 hours ago, hacky said:

Замислете се най-простото сваляте ли игри и филми от замунда?  

Това пък какво общо има ? Топора си ПЛАЩА от НЕГОВИТЕ пари, за интернета. Той дава парити си за използването на интернет услугата. Интернета услугата дава това право, този достъп - да гледаш клипчета, да чатиш, да далнлодваш музика и филми. Тоест аз правя парити, аз давам парити. Аз плащам за интернет достъп услуга. Вече как аз ще използвам тази услуга, за която аз съм дал от мен парити, това зависи изцяло и само от мен. Ако искам ще далнлодвам филми 24/7. Ако искам няма цял месец да отворя дори гугъла. Разбира се, всичко това се прави без сийдване. Причините са всеизвестни. Както и посланието - не ставайте роби на виртуалните хипита. 

• Upvote 1

slammy.gif slammy.gifslammy.gif