Jump to content

Политика - мега тема

YoTheReal

ПОЛИТИЧЕСКИ ВЪПРОСНИК  

90 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

raquishi

Бате @Loop,

Един мой роднина преди няколко дни беше в Бургас, и каза че на пристанището е видял газов танкер. Това е странно, имайки предвид, че американските танкери идват чак през юни, и няма обществена информация за танкери с втечнен газ, пристигащи по-рано. Роднината изрази мнение, че може да се разтоварва директно тук, без да е нужно обгазяване в някой от терминалите в Гърция или Турция, тъй като “нали газта в бутилките на автомобилите също се втечнява докато е вътре”. Аз лично имам големи резерви към това мнение, предполагам че е възможно, но би било много по-лесно и евтино газта да се обгази и прекара през тръби, от колкото да се директно тук втечнен. Какво е твоето мнение?

5 minutes ago, raquishi said:

Бате @Loop,

Един мой роднина преди няколко дни беше в Бургас, и каза че на пристанището е видял газов танкер. Това е странно, имайки предвид, че американските танкери идват чак през юни, и няма обществена информация за танкери с втечнен газ, пристигащи по-рано. Роднината изрази мнение, че може да се разтоварва директно тук, без да е нужно обгазяване в някой от терминалите в Гърция или Турция, тъй като “нали газта в бутилките на автомобилите също се втечнява докато е вътре”. Аз лично имам големи резерви към това мнение, предполагам че е възможно, но би било много по-лесно и евтино газта да се обгази и прекара през тръби, от колкото да се директно тук втечнен. Какво е твоето мнение?

Не мога за това на 100% да кажа дали е теоретично възможно. И аз като теб имам големи резерви, най-малкото защото не е случайно, че трябва специална инфраструктура за това и не е като да прелееш туршия от буркан в чиния. Най-вероятно това, което е видял човекът е нещо друго или е празен/за ремонт или Бог знае какво...

А ако все пак е наистина такова - да не е руски или украински? :D Защото нали уж Турция не даваше/твърдеше, че не може да се пускат такива танкери през Босфора, това е още от преди близо 10 години при предишните газови кризи в Европа. И Босфора се наблюдава нон-стоп, корабите са на специален разрешителен режим за да минат, не е току-така. Т.е трябва първоизточникът да е черноморска страна. Но с Русия сме тежко спърдяни за газ, а Украйна официално дори твърди, че не може да изнася по море зърното си заради минираните води около Одеса и принципното присъствие на руските ВМС около цялото крайбрежие. Да е турски танкер - не виждам логика след като имаме сухопътна граница. Да сме го закършили толкова, че азерите да "пълнят в шишета", на гръб през Грузия да носят и да карат с техен кораб към Бургас... абе съмнява ме нещо. :)

Знам, че пишеш, че е било преди няколко дни, но все пак - Marine Traffic в момента показва единствено 2 руски петролни танкера до Бургас и въобще в близост до Бургас. Ето линк, макар че това се променя.

Интересно твърдение е при всички случаи. Ще опитам да разбера повече ако мога.

Huskarl
Posted (edited)

С една моя съученичка ходехме заедно на уроци по история преди години, когато се готвехме да кандидатстваме. В един момент тя вдигна ръце, отказа се... и кандидатства международни отношения в Англия. Приеха я без да си дава никакъв зор и накрая даже я наградиха в края на 12-и клас, понеже, виждате ли, успяла да се справи и да влезе в чуждестранен университет. От друга страна аз се съсипах да уча история и български две години и да съчетавам уроците с училището, и накрая никой не ми обърна внимание. Понеже СУ не е Бирмингамския университет, или там който и да е друг на Острова.

Аз лично не виждам никакъв проблем в това да се влиза в която и да е специалност с оценки от дипломата или пък с матурата. Стига, разбира се, да държиш матура, която има нещо общо със специалността, за която кандидатстваш. От няколко години насам хора влизат в УАСГ и ТУ с матури по български, което е абсурдно. От друга страна, ако матурата се използва за кандидатстване, връзката между средното и висшето образование най-накрая започва да се забелязва. И най-важното, така се въвежда смущение в гадната практика да се плаща за частни уроци, особено пък когато те се дават от преподаватели в самите университети и излиза, че буквално си плащаш, за да те приемат.

Edit: По някакво стечение на обстоятелствата много мои познати се занимават с музика. Един от тях влезе звуково инженерство в гореспоменатия Бирмингамски университет, а минималната обща оценка от дипломата, която се изискваше за да те приемат там, беше 4.50. Друг мой познат по същото време записа тонрежисура в Консерваторията. Две години се смаза да ходи на уроци по солфеж и накрая с триста зора се пребори с кандидатстудентските изпити. В момента първият работи за Audient и взима маса пари, а другият се тормози в БНР. И на никой не му пука кой колко е учил, за да влезе в съответната специалност. :D

Edited by Huskarl
  • Upvote 4

Потвърждавам написаното от Huskarl. Не знам кой набор си, колега, ама явно и двамата сме от изтеглилите късата клечка, дето трябваше да пишем по 20+ страници на 4-часов изпит по история на теми като "България в първата половина на 9-ти век" и "Църковни борби в първата половина на 19-ти век" и да зубрим детайли като колко точно волски коли бил впрегнал хан Крум и колко кучета издрал пред Теодосиевите стени в Константинопол. :D Аналогично и на изпита по литература. Всичко това подплътено с култовия бизнес да даваш уроци по двата предмета за няколко бона, защото изискуемият за влизане в СУ материал и по двете просто не се преподава в гимназията.

Сега да не излезе, че ме е яд нещо - било, каквото било. Преди нас е било още по-трудно. Ама е просто тъжна картина, че така пада летвата и до какво ще води това в бъдеще. Ей това, ама и по-смешни работи.

• Upvote 3
HEIDENREICH

От години е така. Като гледам и в моя университет сега дебил да си -ще завършиш , а на нас ни пръснаха гъзягите за нищо.. 

Иначе съм против матурите. За мен е излишна истерия и стрес и за деца и за родители и не ги подготвя за нищо.

• Upvote 3

Huskarl
18 minutes ago, Loop said:

Не знам кой набор си, колега, ама явно и двамата сме от изтеглилите късата клечка, дето трябваше да пишем по 20+ страници на 4-часов изпит по история на теми като "България в първата половина на 9-ти век" и "Църковни борби в първата половина на 19-ти век" и да зубрим детайли като колко точно волски коли бил впрегнал хан Крум и колко кучета издрал пред Теодосиевите стени в Константинопол. :D Аналогично и на изпита по литература. Всичко това подплътено с култовия бизнес да даваш уроци по двата предмета за няколко бона, защото изискуемият за влизане в СУ материал и по двете просто не се преподава в гимназията.

Хаха, темата за църковните борби (или тази за просветната дейност, не помня вече) ми се падна на изпита. Обаче втората беше за Априлското въстание, та с нея успях да се спася. Колкото до волските коли и кучетата, в УНСС я имаше преди практиката да се задават някакви такива въпроси. Конспиративните езици разправяха, че така те проверяват дали си ходил на уроци при преподаватели в УНСС. Щото реално ако се готвиш за СУ, едва ли ще запомниш кое е третото дете от втория брак на цар Иван Асен II. Ама като те питат в УНСС на теста, трябва да знаеш. :D 

Иначе аз бях в един от последните випуски, които кандидатстваха с теми. Мисля че една или две години след мен ги махнаха.

natopor4en
22 hours ago, Enough* said:

Временно преустановиха бойните действия и тактически се изтеглиха към концлагерите в ДНР. :D 

А  форма и тонус ще поддържат в гулаците. Така де, за да не губят тренинг. 😂😂

И като говориме за укри уродите, приятеле как бихте коментирали тази новина ? :)

https://blitz.bg/regioni/obshchinarka-alarmira-ukraintsi-tormozyat-uchenichki-v-primorsko-s-nepristoyno-povedenie_news886607.html

slammy.gif slammy.gifslammy.gif

HEIDENREICH
1 hour ago, Huskarl said:

Хаха, темата за църковните борби (или тази за просветната дейност, не помня вече) ми се падна на изпита. Обаче втората беше за Априлското въстание, та с нея успях да се спася. Колкото до волските коли и кучетата, в УНСС я имаше преди практиката да се задават някакви такива въпроси. Конспиративните езици разправяха, че така те проверяват дали си ходил на уроци при преподаватели в УНСС. Щото реално ако се готвиш за СУ, едва ли ще запомниш кое е третото дете от втория брак на цар Иван Асен II. Ама като те питат в УНСС на теста, трябва да знаеш. :D 

Иначе аз бях в един от последните випуски, които кандидатстваха с теми. Мисля че една или две години след мен ги махнаха.

Аз като гимназист учех по-задълбочено химия и биология, но историята винаги ми е била интересна, бях зверски добър , ходих на ЗИП ( задължително избираема подготовка ) ,бях по-впечатляващ от пичоците дето щяха да кандидатстват с история и учителката така и не ми прости дето не се прехвърлих хуманитарна паралелка .Как да е, след минутите за самореклама исках да кажа че с тия часове по история не само дискутирахме исторически събития , но и подготвяха мацките и няколко зубрачи за кандидат студентски изпит. И то яка подготовка. Историчката бе от елитните, от тези които са най търсени за уроци, викат ги да проверяват работи и тн и беше част от мафията. Та имаше стратегии ' ако се падне еди какво си е лесно, няма много дати в тоя период и може да се разтягат локуми, и т.н.

Тогава при все уж РАНДУМ ГЕНЕРАТОРА много странно на изпитите по литература се падаха ПИСАТЕЛ/ПОЕТ /ПИСАТЕЛ /ПОЕТ  а пък по история - Средновековие/Нещо по съвременно.

Та историчката бе разделила материала на 15 теми ,които може да се паднат , беше почти убедена че ще се падне нещо за Стамболов или периода около Балканските войни ( бе ред на съвременна тема ) .

Когато дойде съдбовния ден, един наркоман от Слатина - Марулята изтегли " Културната дейност в българските земи през 17 век " и им еба путката лелина. Не съм сигурен за века, но беше по турско време и никой от кандидаствалите от нашия кръжок не влезе,даже една секси , но изперкала путчица дето кълвеше като гламава , общо взето броят двойки през тая фатална година бе катастрофален.

Аз си бях наказан за злорадството ми  след като изкарах 4,50 по биология с което си преебах шансовете да стана доктор, поне не такъв доктор дето вика ' Съблечете се " в кабинета си. 

До ден днешен се чудя дали нямаше да се реализирам по-добре ако бях послушал историчката и си бях изкарвал хляба с нещо такова вместо да стана прост химик. .. карай.

Правото никога не ме е привличало като реалистична цел, главно защото за да те приемат право трябваше да си ебем ти изрода. Сега явно са се променили леко нещата.

Но даже за журналистика беше много трудно и с изпит с 15 етапа, сега всеки олигофрен може да стане журналист.

В химичните дисциплини отливът е толкова голям че буквално ти правят свирки по време на следването, само и само да се запишеш, даже за повечето специалности си освободен от семестриални такси. 

Himler

То в България вече всеки е юристлЗа какъв чеп е тая промяна?

Posted (edited)

^ Защото раздуха бройките яко, а желаещите да си загубят 6 години* от живота в учене на право намаляват. Съответно стои и малко срамно в уж елитарната дисциплина да има по 3 места за всеки желаещ. Ако ги и кастриш с цитираните изпити, по 5 или дори повече места на желаещ и можещ да изкара изпита… затова махаш отсявката, всичко де що изкласи 3-ка на матурата влиза, плаща семестриалните такси и всеки доволен. 

* 5 години следване и 1 в стажове, държавни изпити, изкарване на правоспособност и пр. тъпотии. 

Edited by Loop
natopor4en

Лупи, съвсем кейфей евала ти правя за избраната от теб дисциплина и ти желая успешна реализация. 

Топордяка винаги е давал пълен респект на хора завършили Право и Медицина. 

Кой каквото иска да говори, за да се прави на интересен и за правото и за медицината, фактите са си факти. Не всеки може да ги завърши. Като казвам Право, говорим за право право. СУ и УНСС. А не Право в Техническият Университет в Габрово.

Така че пълен респект, бро. 

raquishi

Само да не дойде ЗЗД преди обичания от вас Народен съд. Няма да е зле, ама да не нарушавам правилата, няма да задълбавам. 

natopor4en

https://news.bg/int-politics/vuchich-diplomatsiyata-veche-ne-sashtestvuva-nad-sarbiya-sa-nadvisnali-cherni-oblatsi.html

Докато Европа се занимава с Украйна, май се забравят Балканите. През последният месец се забелязва известна агресия в риториката на нашите съседи. То само това остана и Балканите да пламнат... отново.... :(

ShiningWizard
3 hours ago, THE GRIM REAPER said:

🙏

FB_IMG_1653034958316.jpg

БСП са толкова яки и напред с интересите на поколение Z, че чак викнали Травис Скот в редиците им. 

On 5/15/2022 at 8:04 PM, Loop said:

Вторият най-могъщ политически арабин (след МБС), а именно МБЗ, лидерът на ОАЕ, сподели, че "считам Русия за мой втори дом".

https://video.twimg.com/ext_tw_video/1525865285944758272/pu/vid/640x336/U1uMN83njq4qQJWd.mp4?tag=12

Не знам какво става зад кулисите. Ясно е, че МБЗ не се чувства "у дома си" в Русия, но със сигурност светът върти нещо много интересно. До колкото съм чел, само ОАЕ и Саудитска Арабия на практика могат да увеличат добива на петрол в релевантни размери, така че да смъкнат предкризисната ситуация и високите цени (рекорди на бензиноколонката). ЕС изглежда е в някакъв глух вакуум за цялата работа и просто не виждам някой дето реално да търси разумен изход. Да почваме ли да коментираме конспиративната теория за The Great Reset?

Другите знамена, освен Индонезия може би, не са много релевантни, но Саудитска Арабия и ОАЕ са крайно интересни в тази компания, особено в контекста на горните неща. Ако правим паралел с 20-ти век, то изглежда и сега се оформят някакви глобални блокове, базирани на интереси, които обаче са оплетени по ужасен начин в различни идеологии, географска локация и т.н. И май в момента просто чакаме да видим къде точно ще се сложи "стената". Този туит може след някое десетилетие да се окаже доста ключов за историята на нашия век и международните отношения. 🤔 Все още и не разбирам напълно защо ОАЕ и саудитците изглежда се цепят от САЩ или поне им се дръвчат демонстративно.

От икономика не разбирам почти, но се чудя и дали арабските пари не играят роля във все пак изненадващо приличното състояние на рублата. Правейки паралел с мощната финансова инжекция на Катар в турската лира преди няколко години, която тогава й овладя спада. Но и да е така, от какъв зор ще наливат пари там...

Сега последно хамериканския газ в пъти по евтин ли ще е? Според Ленчиту 7 пъти по - евтин ли колко беше? Според Кирчу НЯМА да е с много по скъп от руския, а сега Кокориньо бил казал, че ще е в пъти по - евтин, ама все пак ще има увеличение на парното?

raquishi
13 hours ago, Loop said:

От икономика не разбирам почти, но се чудя и дали арабските пари не играят роля във все пак изненадващо приличното състояние на рублата. Правейки паралел с мощната финансова инжекция на Катар в турската лира преди няколко години, която тогава й овладя спада. Но и да е така, от какъв зор ще наливат пари там...

Опитват се да отслабят САЩ преди окончателния крах на СССР, просто сега им е възможността. После ще обърнат палачинката, когато СССР стане още по-малко джудженце. Арабите винаги го играят по средата, и с който е силен, но никога не си позволяват да се гъзят, гледат си интереса. Доларът вече е "едва" 58 рубли, което си е срив спрямо Февруари-март когато беше 120, но не забравяйте, че в момента е много трудно и в повечето случаи невъзможно да продадеш рубли. Валутата в момента просто не е конвертируема. 

За газа, според мен са ни го пуснали малко по-евтин да ни "помогнат", но докато стигне до нашите тръби ще е по-скъп заради превръщането в газ и транспорта до тук. 

• Facepalm 1

https://www.euractiv.com/section/energy/news/germany-and-italy-approved-russian-gas-payments-after-nod-from-brussels/

Аз се сещам за приказката за бития и ебания, други да се сещат за твърденията на Кирил Петков колко сме “заедни”. :D 

За американския е толкова секретно какво е договорено (реалното, не това, дето твърдят политиците), че и по газовата и капиталовата асоциация нямат идея изглежда.

raquishi
Posted (edited)

Най-правилното сега ще е да може и ние да плащаме, и всички в ЕС. В крайна сметка СССР ще рухне дори и със продажбата на газ. Освен това ако наистина ЕС се диверсифицира в следващите 1-2 години, ватниците няма да имат шанс, освен да намалят цените. Пазарната икономика е БОГ! Смърт за монопола. 

Edited by raquishi
  • Confused 1
  • Facepalm 1
kabakov
Posted (edited)

Повечето големи страни ще плащат по руските условия, но да, смърт за монопола...

П.п. и ние можем да плащаме по тези условия, ама Простото Кире, го е налапал на мумията до топките и не ще...

Edited by kabakov
36 minutes ago, kabakov said:

Повечето големи страни ще плащат по руските условия, но да, смърт за монопола...

П.п. и ние можем да плащаме по тези условия, ама Простото Кире, го е налапал на мумията до топките и не ще...

Да, можем, ама пропускаш една от най-основните ни черти на нас. Да сме по-католици от папата. :) По-мюсюлмани и лоялни на султана от половин Анадола (първи на фронта във Виена, доказани пазители на проходите-акънджии), по-комунисти от половината Варшавски договор (първи в Чехословакия да давим бунта в кръв, единственият сателит с изцяло ТВ на руски език в определени дни, единственият сателит без съветски гарнизони, щото и дума не е ставало за реален бунт, нищо, че сега всеки се пише какъв бил дисидент), сега по-европейци от италианците и немците, ето го и примера: https://www.dnes.bg/politika/2022/05/21/genchovska-za-gaza-v-rubli-bylgariia-se-dyrji-kato-dostoen-chlen-na-es.530821

Италия и Германия можело да си взимат техни решения, ние обаче ще сме солидарни. Ха, с кого, бе? То ние и Полша сме наебаните, с кого да сме солидарни? С нас кой точно е солидарен, на действия? “Thoughts and prayers” в Туитър или кампании да се къпем по-малко не го броя за солидарност. Наебани, но щастливи. Това изглежда ще ни е планът за кризата. И к’вото стане. Трайкаме си и дано мине.

Затова и във фолклора ни най-мъдрият останал цитат е това за покорната глава. И китайците да станат глобален хегемон #1 ще видите как ще почнем да учим Конфуций и Мао и да мааме ориз повече от тях, даже без да ни карат. Да се представим като лоялни, барем се оцени (няма).