Jump to content
Българското Кеч Общество

Българите в кеча и гръко-римската професионална борба

nWoHulkster

Recommended Posts

nWoHulkster
Posted (edited)

Нова статия:

От Дан Колов до Винс Макмеън: историята на българина Илия Елчинов

Ако от всичките неизвестни у нас български кеч имена, за които съм писал досега, прочетете само за едно трябва да е това. Българинът с най-дълга кариера в кеча. Започва през 1924 и приключва през 1980! Кечист, промоутър, един от ранните heel-ове в кеча, първият българин с мачове по телевизията, един от първите кеч мениджъри и т.н. Неговата кариера е като история на еволюцията на кеча през годините. Чак ме хваща леко яд, че не съм по-добър писател, защото определено могат да се напишат доста интересни неща за него.

Edited by nWoHulkster
  • Upvote 4
  • Thanks 3
  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• nWoHulkster

46

• HEIDENREICH

10

• UNDERTAKER*

10

• zumbi

4

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Историята на българите в професионалната борба (professional wrestling) съдържа над 100 имена, обхваща период от над 120 години и се развива в над 40 държави на шест континента. Световни, европейски и

В момента статията е в процес на обновяване и разширяване. Бъдещите ъпдейти ще бъдат публикувани на: ProWrestlingBulgaria.blogspot.com

Paul Pons е бял. Подобно на Колов, и за Петров има солидно количество грешни неща, написани през годините в България. Hackenschmidt по принцип има много малко загуби като цяло. Сериозно е мачкал ко

baikiro

@nWoHulkster замислял ли си се да издадеш биографична книга за всички тези българи с цялата информация, която си събрал през годините? Нямам нищо против блога, но си е друго да го има всичко в печатен вариант.

• Upvote 3

КУР ЗА СМАРКОВЕТЕ!

DELETE! DELETE! DELETEEAAA!

nWoHulkster
Posted (edited)
57 minutes ago, baikiro said:

@nWoHulkster замислял ли си се да издадеш биографична книга за всички тези българи с цялата информация, която си събрал през годините? Нямам нищо против блога, но си е друго да го има всичко в печатен вариант.

Замислял съм се, даже съм имал конкретни оферти от издателства, но на този етап нямам желание да пиша книга.

Аз пък съм точно на обратното мнение - предпочитам дигитално. Първо, така информацията е по-широкодостъпна, което е основната идея на проекта като цяло. И второ, така лесно могат да се правят промени по написаното, когато се появи ново инфо, а ново инфо се появява постоянно.

Edited by nWoHulkster
  • Upvote 1
nWoHulkster

Ха! Току-що научих за това. Три от снимките използвани в този материал на BTV, от 3:30 натам, са снимки, качени от мен:

https://btvnovinite.bg/predavania/120-minuti/svetoven-shampion-po-borba-podpomaga-lekarite-chrez-svoite-kartini-video.html

Две са от статията за кеча на Балканите, а третата е от Фейсбук страницата на блога. Edit-нали са снимките леко и са махнали адреса на блога, но лошо няма. Радвам се да видя, че нещата се разпространяват.

• Upvote 3
  • Like 1
  • Sad 1
itzo1994
21 hours ago, nWoHulkster said:

Edit-нали са снимките леко и са махнали адреса на блога, но лошо няма.

Ебати путките.

• Upvote 2
  • Haha 1

spacer.png

• 3 weeks later...
nWoHulkster

Честита ви годишнина! На днешната дата преди 85 години - първото кеч шоу в историята на България.

oTkUfkc.jpg

20-ти юни 1935 (неделя)
София, България
игрище „Юнак“
20 хиляди зрители
1. Аматьорска борба: Тодор Юруков победи Серафим Машалов
2. Аматьорска борба: Тодор Найденов победи Станчо Пеев
3. Аматьорска борба: Ичо Кяев победи Васил Иванов
4. Аматьорска борба: Евлоги Георгиев победи Манчо Манчев
5. Кеч: Димитър Стойчев завърши наравно с Киро Андреев (30 минути)
6. Кеч: Хари Стоев победи американеца Джордж Уилсън (30 минути)
7. Кеч: Дан Колов победи американеца Чарли Сантен (21 минути)

Бележки:
= В България преди това има и други кеч срещи, но по-скоро демонстративни. Това тук си е първото кеч шоу.

= Колов и Стоев са промоутърите. Значителна част от приходите Колов и Стоев даряват за подпомагане на бедни и даровити студенти, както и за закупуване на самолет за българската авиация.
= Цените на билетите варират между 22 и 100 лева, като има билети и от 500 лева, които са за няколкото специални ложи около ринга.
= Към 20-ти юни 1935 г. това е най-голямата кеч публика в Европа за 1935 г., но по-късно през годината има три по-големи публики, пак за кеч шоута с Колов в България.
= Единствените предварително обявени мачове в дните преди събитието са тези на Колов и Стоев.
= Борбите започват в 17:30 ч., с половин час по-късно от предвиденото.
= Рингът е 6 на 6 метра и е изработен специално за събитието. Инсталиран е и специален високоговорител.
= Евстати Георгиев, професионален борец и президент на клуба на българските борци-аматьори, е съдия на срещите.
= По време на аматьорските борби вали дъжд. Публиката не харесва аматьорските борби.
= Колов излиза на ринга под звуците на тогавашния химн на Царство България - „Шуми Марица“.

• Upvote 3