Jump to content

УРОК ПО БЪЛГАРСКИ

Radox

Recommended Posts

parcaleste

Това е много добра идея, надявам се обаче малките празноглавци да видят какво пишат и какво им излиза като пост.

... мечтии...

YoTheReal

1. това е леко невъзможно, но ВСЯКО СЪЩ. В ЖЕНСКИ РОД ЗАВЪРШВАЩО НА 'Т' В ЕД.Ч, ТО В МН.Ч СЕ ПИШЕ ДВОЙНО Т.

2. Както WWF_Forever каза - къде.

3. Плюс това :

Всички правим правописни и пунктуационни грешки, някои по-рядко, други повече. Но човек се учи цял живот и винаги може да отдели една минута да провери някоя дума.

Да пише грамотно и да говори на правилен български език (или поне да полага усилия) е задължително за всеки българин, който уважава себе си и хората, с които общува:)

Освен дадените дотук примери бих добавила наречия като откога, докога, отначало, откъде, накъде, отблизо, оттогава и други подобни, които се пишат слято.

Грешат се често и думи, които започват с/съдържат о/у. Пример от горния пост: ощипани.

1. това е леко невъзможно, но ВСЯКО СЪЩ. В ЖЕНСКИ РОД ЗАВЪРШВАЩО НА 'Т' В ЕД.Ч, ТО В МН.Ч СЕ ПИШЕ ДВОЙНО Т.

Ще ме уморите, бе! Всяко същ. име от женски род, завършващо на "т", като се членува окончава на "тта". Не в мн. число, а като се членува! Ще ме уморите, ей!

YoTheReal

Да, прав си. Явно съм се объркал, но определено си го знаех, защото за пример ползвах 'пролет'.

Между другото на фона на това как Radox/Rikishi иска да разпространи правилен български език в форума, типично българската дума чаве/чавета звучи чудесно и ако може както се тръгнали да изкарвате разни цитати от правописни и правоговорни речници да ми изкарате и значението на думата "чаве", че нещо не я намирам.

П`ишете имената на месеците и дните с главна буква ;)

Edited by FinaL

[center][img]http://store.picbg.net/pubpic/D5/BE/102af09fb67cd5be.jpg[/img][/center]

Пишете имената на месеците и дните с главна буква ;)

Абе смешник! Ние да не сме в Щатите? В българският език имената на месеците и дните от седмицата се пишат с МАЛКИ БУКВИ. Не се изказвай неподготвен.

На Борката се чудя дали да му коментирам безпричинното заяждане, но айде тоя път ще го оставя без коментар ;)

• Upvote 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Наебал съм ги с 200 и съм им го вкарал.

UltraMadd

Абе смешник! Ние да не сме в Щатите? В българският език имената на месеците и дните от седмицата се пишат с МАЛКИ БУКВИ. Не се изказвай неподготвен.

Той казва, че писането на месеците с главни букви е грешка. Просто не си схванал на коя сричка е ударението. Той казва пИшете, а не пишЕте :)

Posted Image

parcaleste

Приеми думата "чаве" като чуждица, каквато е. Както ползваш тук термини като хийл, фейс и брат му (които на моменти на мен ми бъркат не знам къде).

Той казва, че писането на месеците с главни букви е грешка...

Не, че го защищавам щото го познавам, обаче вмъкването на дума/думи с главни букви в едно изречение има съвсем друго значение и то е доста далеч от това, да е правописна или каквато и да е грешка ;)

Думата "адски" е много бъркана.Виждал съм я в какви ли не варианти написана - адскиадци,адсцки и т.н.

Същото важи и за думата "детски".

Думата "адски" е много бъркана.Виждал съм я в какви ли не варианти написана - адскиадци,адсцки и т.н.

Същото важи и за думата "детски".

Двете ще бъдат добавени в списъка с автокорекциите.

• Upvote 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ОК, може и от латински да е, но на български е ПП.

Знам. Съгласих се. Прав си. :good: Пиша го по навик П.С., защото го използвам много по-често на английски, отколкото на български.

Пояснение - изтрих всички помии за Софии, села, селянчета, чавета и т.н. Вече се чувствам доста по-добре :) Но още веднъж ще повторя :

Следващият ТЪП БОКЛУК, който каже или намекне за нещо, което дори малко се отклонява от темата за българския правопис, ще загуби правото си на глас тук за шест месеца!

• Upvote 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Ааааааа! Това за "съжеление" не знам как го бях забравил! Това също е легенда. Хубаво е, че давате цитати, за да се види кой е виновника ;) Ще ги добавим и тия.

• Upvote 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Вчера Брет Харт е претърпял успешна операция в заменяне на дясното си коляно в Канада.

^

Както виждате, може да се постват не само правописни, а и граматически грешки. Не знам лично аз да има дума "заменяне" а и не съм чувал да се казва "операция в..." :D

• Upvote 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Ходете се блъснете нейде и двамата :D

Хахаха. Радвам се, че не се връзваш като чаветата :D

• Upvote 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Думата "вариант" моментално да бъде добавена в списъка! :D

Предполагам някой я е написал като "вариянт"?

Пак ли бе? Преди доста време писах на Вико да я добави, ама явно не е влизал :)

• Upvote 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

UltraMadd

Така... ето кои думи добавих току-що:

адцки -> адски

ацки -> адски

вариянт -> вариант

варянт -> вариант

дадът -> дадат

децки -> детски

по-вече -> повече