Jump to content

УРОК ПО БЪЛГАРСКИ

Radox

Recommended Posts

parcaleste

В случая знаеш за какво говориш за пункуация в интернет,за писане на компютър,трябва да се уточни.

В случая е правило, въобще и по принцип ;)

Много добър пример за редовни грешки със слято и неслято писане :) , но редовен проблем остават думите, които имат два случая. Пример: "за това" и "затова". "За това" означава, че се говори за дадено нещо, тоест подразбира се "за това нещо". А "затова" е съкратена форма на "заради това".

А ако някой може да каже дали "дотук" може да се напише и като "до тук" и в кои случаи е възможно, ще бъде от голяма помощ!

И двата варианта могат да се използват.

• Upvote 2

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Наебал съм ги с 200 и съм им го вкарал.

Много добър пример за редовни грешки със слято и неслято писане :) , но редовен проблем остават думите, които имат два случая. Пример: "за това" и "затова". "За това" означава, че се говори за дадено нещо, тоест подразбира се "за това нещо". А "затова" е съкратена форма на "заради това".

А ако някой може да каже дали "дотук" може да се напише и като "до тук" и в кои случаи е възможно, ще бъде от голяма помощ!

Правилото за сложните наречия, образувани от предлог и друго наречие, е да се пишат слято. Още примери: докъде, досега, отскоро, доскоро, оттам, дотам, оттук, дотогава, отвсякъде, навсякъде, откакто, отрано, поотделно.

'Това' е местоимение, напр. в 'Ще съжаляваш за това.', а 'затова' цялото си е наречие, напр. в 'Имаше задръстване, затова закъснях.'

Най-добре обаче ще е да провериш в някоя нова граматика на книжовния език дали

И двата варианта могат да се използват.

т.е. дали някои от формите не са станали дублетни. Иначе като се поразрових, от курса си по нормативна граматика извадих тези примери, в които има разлика в значението:

оттук дотам Vs от тук до там

отсега 'Отсега нататък ще внимавам.' Vs от сега 'По-зле от сега не е било.'

отгоре до долу Vs от горе до долу

• Upvote 1

Сещам се примерно за следните изрази:

"Аз бях до тук!"

и

"Дотук с алкохола!"

Не знам точно защо, но се пишат така. :lol:

P.S. - Kiana, ти къде учиш бе? :D

• Upvote 3

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Ето едно забавно - преди няколко часа тук беше пусната тема със заглавие "Водомера на сина в фолк клип!!!".

Произнасянето на това "в фолк" ми се струва, че е по-трудно и от това на "в вражда" :D

(Това, че "сина" е написано с малка буква не го и споменавам)

• Upvote 3

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

YoTheReal

^Точно пък ти ли ще говориш за срам ? Ако тръгна да ти гледам постовете ще намеря поне 30 грешки. Като първа слагам това, че почти винаги започваш изречение с малка буква.

• Upvote 1

Срам!

Не разбрахте ли, че тоя Indiana_Johnes е един голям майтап?!

За да не съм off - грешка, която се допуска доста често:

Може да се произнася диско музика, но се пише дискомузика! Както и рапмузика, рокмузика и други.

• Upvote 1

the_miz_signature_by_undeaddesignz-d5syf

P.S. - Kiana, ти къде учиш бе? :D

Ами спомена нормативна граматика, и в подписа й има йероглифи, така че може би учи Китайстика/Японистика в Софийския... просто предполагам. :)

• Upvote 1
YoTheReal

Намери ми едно изречение което съм започнал с малка буква,и получаваш безплатна химикалка.

Много са ти рядки мненията и не ги намирам, но сто на сто имаше такива постове.

Btw, ама си искам химикалката като го намеря !

• Upvote 1

Ами спомена нормативна граматика, и в подписа й има йероглифи, така че може би учи Китайстика/Японистика

9v8pd4.jpg

в Софийския

10zs1ac.jpg

Май бъркаш нормативна с историческа граматика. А подписът ми е името на китайски:)

Май бъркаш нормативна с историческа граматика. А подписът ми е името на китайски:)

На колко години си, моето момиче? Кой курс си? :)

• Upvote 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

parcaleste

... Може да се произнася диско музика, но се пише дискомузика! Както и рапмузика, рокмузика и други.

Това пък как го реши? о.О

^ Решил го е някой по - умен от мен ;) . По принцип има различия в правилата за писане на горе изброените, но би трябвало да се пише така. Съмнявам се учителя ми по български език да греши :) .

the_miz_signature_by_undeaddesignz-d5syf

parcaleste

Направих леко проучване, та ето:

В езика, от който идват играят ролята на прилагателни, което не важи за нашия език, не могат да направят адекватни словосъчетания в българския (за справки питайте Мурдаров = КВЛТ).

Защото ако пишеш "гол майстор", например, е ясно, че може да настане обърквация (за разлика от разните стилове музика).

Всъщност, ето направо: цвик

http://forums.bwcommunity.org/index.php?ac...%F1%F2%E8%ED%E0

Това е линк към search, показващ колко пъти е била използвана думата "найстина" във форума досега, за тези, които не ми вярват ;)

• Upvote 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Ето бърз начин за проверка дали е "и" или "й".

Делим думата на срички, "и" е гласен звук и сам образува срички, "й" бележи съгласен звук и не може да прави това: на-И-сти-на, но наЙ-лон.

Накратко за пълния член: пак има лесен начин за проверка: пълен член пишем когато може да заменим думата от мъжки род с ТОЙ и кратък, когато я заменяме с НЕГО.

ФорумЪТ е често посещаван. (Той е ....)

Посещава ли се често вашияТ форум? (Посещава ли се често той?)

Кога се регистрира във форумА? (.....в него?)

Не какво не ви харесва в Винс Русо,а трябваше да питаш какво ви харесва - гимик мачовете ли,кратките title reign-и или засапунчените истории :D

Имам чувството, че някои хора си правят ташак с нас :D

• Upvote 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Имам чувството, че някои хора си правят ташак с нас :D

Верно. :lol: В един момент става трудно различаването на "faction & reality".

PS: Нещо ми се наби на очи. Това за сричките. Сигурен съм, че "наистина" се дели като: на-Ис-ти-на, в примера за проверка.

Kaz, може да се раздели както аз съм я разделила, но в случая това няма голямо значение, защото в на-ис-ти-на "и" си образува сричката "ис". Всички гласни звукове могат сами да образуват сричка:)

Ето още примери:

ха-зя-ин (ха-зя-и-на), ка-ми-он, ба-сейн, а не *ба-се-йн*/*бас-ейн*

parcaleste

- Чужди думи със завършек – ея, -ия образуват прилагателни имена с наставка –еален и –иален, напр. идея-идеален; материя-материален;Италия-италиански; но християнски.

- Удвояване на съгласни: -нн-, -тт-.При изпадане на е от наставка –нен се удвоява н (напр. пламенен-пламенна , но: особен-особена).

- Разграничаване на и/й. Съгласната й се пише в края на думи – критерий, Софроний, Методий. Окончанието за множествено число е и, а не й. Напр. линии, а не линий.

- Писане на- н- вм. –нн- и обратно в наставки за ж.р. и ср.р. в ед.ч. и в мн.ч. Напр. особенна вм. особена .

- Писане на –т- вм. –тт – и обратно в членувани форми на същ. имена от ж.р. Напр. веста вм. вестта; мисълтта вм. мисълта.

- Замяна на звучна с беззвучна съгласна и обратно- исконен вм. изконен (из- морфема); косидба вм. коситба (- тба- морфема), но: наредба (- ред- коренна морфема).

... по - добре...

... На последък...

... по - интересна...

... най - хубавото нещо...

Пресни примерчета: :P

"напоследък" се пише слято, а около тиретата не трябва да има интервал :)

- След препинателните знаци точка, запетая, удивителна, въпросителна, двоеточие, точка и запетая, се оставя интервал, а преди тях - не! Пишат се плътно до предната дума.

- Пред начални и след крайни кавички и скоби се оставя интервал.

- ”Тирето” се обгражда с интервал, когато е употребено вместо пропусната дума, двойно изразяване на подлог, когато огражда вмъкнати изрази, или отделя независими едно от друго изречения, а също и при пряка реч

- ”Тирето” се пише без интервал при писане на сложни (съставни) думи (например физико-математически ) и при степенуване (например: по-голям, най-голям ).

^

Писане на –т- вм. –тт – и обратно в членувани форми на същ. имена от ж.р. Напр. веста вм. вестта;

Цялото ми уважение, но това не е вярно! ВЕСТТА се пише с две "т", защото нечленуваната й форма завършва на "т"!

• Upvote 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

UltraMadd

^ Няма никакви грешки. Просто в следните два реда

- Писане на- н- вм. –нн- и обратно в наставки за ж.р. и ср.р. в ед.ч. и в мн.ч. Напр. особенна вм. особена .

- Писане на –т- вм. –тт – и обратно в членувани форми на същ. имена от ж.р. Напр. веста вм. вестта; мисълтта вм. мисълта.

първо са дадени грешните форми и е казано, че много често се пишат те вместо правилните им форми, които са дадени след това.

Posted Image

Чакайте бе! Къде забравихте олицетворението на гения на некадърниците! Думата ... "попринцип"!!! Това вече е най-често срещаната дума! Ето и доказателството - 4 страници с теми, в които е написано така:

http://forums.bwcommunity.org/index.php?ac...%E8%ED%F6%E8%EF

Пише се отделно - "ПО ПРИНЦИП", драги ми деца! Научете го най-после!

Едит : Между другото - ето малко КЛАСИКА за любознателните. Ха сега кажете колко грешки има тук :

кажете някои от тука играели СS аз лично да напоследък по намалих бая де ама това е друг въпрос и ако да напишете никът си аз играя и имам два ника SLIM/laRg0 е доста по-често да не кажа винаги с СЛИМ е това даваите кажете :)

:lol:

• Upvote 2

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Добра новина. Направихме с екипа малко подобрение във форума - някои от най-често срещаните глупости като "найстина" и "връжда" бяха вкарани в автоматичната система за редактиране, така че ако се напишат грешно, форумът сам ги поправя на правилните. Предстои да се види дали работи ефективно :)

вражда

по принцип

наистина

^Както виждате, горните примери бачкат. Сега имаме голяма молба - ако някой забележи друга често бъркана дума, незабавно да ни уведоми тук, за да бъде добавена в редактора!!!

• Upvote 1

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10