Jump to content

УРОК ПО БЪЛГАРСКИ

Radox

Recommended Posts

Най-често бърканите думи от некадърниците тук!

След като днес срещнах някои от долуспоменатите думи по 50-60 пъти вече не издържах и реших да ги пусна тук, за да разберете как се пишат! И така, тези, за които се сещам и които ежедневно срещам са:

- НАЙСТИНА се пише НАИСТИНА!

- ВРЪЖДА се пише ВРАЖДА!

- ОСОБЕННО се пише ОСОБЕНО (за по-малоумните, които не виждат разликата - има само едно Н бе, братоци...)!

- НЕЗНАМ се пише отделно - НЕ ЗНАМ!

- КАДЕ се пише КЪДЕ!

- ОТТЪРВАВАМ се пише ОТЪРВАВАМ!

- СИГОРНО се пише СИГУРНО!

И още веднъж:

- НАЙСТИНА се пише НАИСТИНА! - ето па тая малоумщина ако ми кажете откъде я измислихте... срещам я ВСЕКИ ден! Аз даже не мога да го произнеса това "найстина".

В ТАЗИ ТЕМА, искам да пишете всяка фрапираща грешка, която срещнете, заедно с човека, който я е допуснал. Нека се посмеем заедно и нека да накараме чаветата да се замислят малко, преди да пишат нещо.

Айде Весела Коледа и се научете да пишете поне на родния си език.

Edited by Radox
  • Upvote 17

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Наебал съм ги с 200 и съм им го вкарал.

rawhide

Мисия, класация и всички думи, които завършват на ИЯ, в множествено число се пишат ИИ, а не ИЙ..

Казва се "имам предвид", а не "имам в/под/на/върху/срещу предвид"..

• Upvote 5

Мисия, класация и всички думи, които завършват на ИЯ, в множествено число се пишат ИИ, а не ИЙ..

Казва се "имам предвид", а не "имам в/под/на/върху/срещу предвид"..

Доста добро допълнение. Слушайте батко си rawhide ;)

• Upvote 4

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Наебал съм ги с 200 и съм им го вкарал.

Мм мисля,че няма дума в българския език в множествено число,която да завършва на ИЙ,освен ако не е чуджица.

Edited by FinaL

[center][img]http://store.picbg.net/pubpic/D5/BE/102af09fb67cd5be.jpg[/img][/center]

Добре, че не засягаш пунктуацията!

Но ще е добре да се обърне внимание и на тиретата за степенуване (btw, ако се съмнявате, категорично се пише тире).

И така, САМО когато има степенуване, се пише въпросното тире за степенуване - здрава логика, бих казал. А не, примерно, както видях веднъж в друг форум, пожелание за рожден ден: "... и от всичко по-малко". Или изрази като "по-пътя, по-това време и т. н.". Не дай, Боже, да се получи пък обратното и, както редовно чета, да се изцепи едно: "най много", което да обърне ефекта от тази забележка, и накрая изобщо да не се слагат тирета.

PS:

Мм мисля че няма дума в българския език в множествено число която да завършва на ИЙ освен ако не е чуджица.

Има - архаичното "вий", вместо сегашното "вие".

• Upvote 3
YoTheReal

Мм мисля (запетая ?) че няма дума в българския език в множествено число която да завършва на ИЙ (запетая ? (btw тук не съм много сигурен)) освен (запетая ?) ако не е чуджица.

Миро получава палец.

The Olimpic Hero

^ Не знам дали можеш да правиш разлика кога дадена дума се произнася като израз/жаргон и кога не.В случая,който си посочил си е израз/жаргон,макар че да,има си я правописната грешка,но тук не е правилно да се гледа чисто като такава.

parcaleste

^ Не знам дали можеш да правиш разлика кога дадена дума се произнася като израз/жаргон и кога не.В случая,който си посочил си е израз/жаргон,макар че да,има си я правописната грешка,но тук не е правилно да се гледа чисто като такава.

Ти се научи да си слагаш правилно пунктуацията и тогава го обясни това същото на постналия над мен ;)

• Haha 1
The Olimpic Hero

Ти се научи да си слагаш правилно пунктуацията и тогава го обясни това същото на постналия над мен ;)

Пунктуацията си я слагам правилно,няма какво да се уча.Явно само ти си мислиш,че не ми е правилна.Това означава,че всъщност ти не го разбираш този елемент от правописа.

Единственото нещо, което мисля че бъркам често е тирето при степенуване. Знам че е грешно, но така съм свикнал да си пиша, а и не е чак толкова фрапираща грешка като други. И от време на време бъркам и-й, но това гледам да го следя.

Дразни ме много когато видя някой да ползва пълен член, без да има нужда за това. Пример не мога да дам, но съм го виждал често.

Дам, а по правилата на пунктоацията твоето изречение трябваше да завърши с точка. ;)

Дам, а по правилата на пунктОацията твоето изречение трябваше да завърши с точка. ;)

Горната грешка шегичка ли трябваше да е, или наистина си я допуснал без да искаш в темата за правописни грешки? :D

parcaleste

Дам, а по правилата на пунктоацията твоето изречение трябваше да завърши с точка. ;)

A това голямото-жълто какво е според теб? :lol:

Не се заяждам, никой не е безгрешен, просто грешката "изрУд", в твоя случай, е доста честа срещано явление, докато на Олимпик правилната пунктоация, в която изпуска да сложи интервал след препинателен знак, си е чиста интернет практика.

• Upvote 1
The Olimpic Hero

A това голямото-жълто какво е според теб? :lol:

Не се заяждам, никой не е безгрешен, просто грешката "изрУд", в твоя случай, е доста честа срещано явление, докато на Олимпик правилната пунктоация, в която изпуска да сложи интервал след препинателен знак, си е чиста интернет практика.

Е кажи,че говориш за това.Да,в инернет сигурно е правилно да се сложи интервал след препинателен знак,но си е интернет грешка,която не съм я знаел.Аз не съм се учил да пиша в интернет,аз съм се учил да пиша на обикновен лист хартия и това за интернет грешката не може да се нарече пунктуационна грешка,а интернет пунктуационна грешка.

То и на лист хартия донякъде важи това за "интервала", поне аз винаги оставям място след запетайката, но за всеки човек е различно, предполагам.

parcaleste

- След препинателните знаци точка, запетая, удивителна, въпросителна, двоеточие, точка и запетая, се оставя интервал, а преди тях - не! Пишат се плътно до предната дума.

- Пред начални и след крайни кавички и скоби се оставя интервал.

http://forums.unibg.org/index.php?showtopic=10987

В случая знам за какво говоря ;)

Пак казвам - не се заяждам, та да подрипвате така като ущипани моми, никой не се е родил научен. Аз, примерно, с пълния и непълен член и до ден днешен съм скаран, и го слагам леко на посоки :D

• Upvote 1

Всички правим правописни и пунктуационни грешки, някои по-рядко, други повече. Но човек се учи цял живот и винаги може да отдели една минута да провери някоя дума.

Да пише грамотно и да говори на правилен български език (или поне да полага усилия) е задължително за всеки българин, който уважава себе си и хората, с които общува:)

Освен дадените дотук примери бих добавила наречия като откога, докога, отначало, откъде, накъде, отблизо, оттогава и други подобни, които се пишат слято.

Грешат се често и думи, които започват с/съдържат о/у. Пример от горния пост: ощипани.

parcaleste

Нда, който бърза - далеч не стига. Добре се оклепах и аз в бързината :D

... С какво сме служили тази ПУМИЯ!?...

:P

The Olimpic Hero

http://forums.unibg.org/index.php?showtopic=10987

В случая знам за какво говоря ;)

Пак казвам - не се заяждам, та да подрипвате така като ущипани моми, никой не се е родил научен. Аз, примерно, с пълния и непълен член и до ден днешен съм скаран, и го слагам леко на посоки :D

В случая знаеш за какво говориш за пункуация в интернет,за писане на компютър,трябва да се уточни.

Освен дадените дотук примери бих добавила наречия като откога, докога, отначало, откъде, накъде, отблизо, оттогава и други подобни, които се пишат слято.

Много добър пример за редовни грешки със слято и неслято писане :) , но редовен проблем остават думите, които имат два случая. Пример: "за това" и "затова". "За това" означава, че се говори за дадено нещо, тоест подразбира се "за това нещо". А "затова" е съкратена форма на "заради това".

А ако някой може да каже дали "дотук" може да се напише и като "до тук" и в кои случаи е възможно, ще бъде от голяма помощ!

• Upvote 1